LIVE UPDATES
Aktualitet

JAVA në PD-Basha iku, Alibeaj,zgjedhja e vetme! Sot, kishte paqe,pakica u dorëzua pa kushte

26 Mars 2022, 12:34 Nga DOSJA
JAVA në PD-Basha iku, Alibeaj,zgjedhja e vetme! Sot, kishte paqe,pakica u

Një video e hedhur në Facebook mëngjesin e së shtunës, tregoi gjendjen kaotike të selisë së Partisë Demokratike. Një demokrat i veshur me kostum, hyri në seli i pashqetësuar, u ngjit në kat të dytë, në sy të punonjësve të administratës, ndalonte të përshëndeste kë të mundte, derisa arriti në paradhomën e zyrës së Kryetarit. Aty nuk ishte askush, demokrati, bashkë me atë që e xhironte, hynë të pashqetësuar në zyrën e Kryetarit të Partisë Demokratike.

Këtu përfundon videoja dhe fillon marshimi triumfal i Flamur Nokës, Belind Këlliçit dhe të tjerë anëtarëve të Komisionit të Rithemelimit në seli. Pasi arrijnë tek dera anësore, hyrja ende nuk fuqi e selisë së blinduar, nxjerrin telefonat, ndalojnë për pak dhe pastaj hyjnë brenda.

Nëpër zyrat e administratës takojën gjithkënd, të shoqëruar nga mediat. Duket si fundi i lumtur i filmit “Radiostacioni”, mungon vetëm folësja, që duhet të komunikojë sipas këshillave të çlirimtarëve përshëndetjen epike “Ju Flet Tirana”.

Qëndresa e grupit të vulës ra. Kishte filluar të zhbëhej që pas 6 marsit, kur deputetët e mbetur nën logon e PD-së, kuptuan se, me Lulzim Bashën kryetar, ky do të ishte mandati i fundit, në 2025 nuk do të kishte mjaftueshëm vota për tu rizgjedhur nën logon e PD-së. Presioni i brendshëm ndaj Bashës, ishte në shumicë absolute brenda grupit parlamentar. Kjo shumicë, e artikuluar publikisht nëpërmjet Grida Dumës, Agron Gjekmarkajt dhe Ervin Salianjit, pasi e pa që kryetari i logos nuk donte të tërhiqej as pas katastrofës, mblodhi firmat e deputetëve për ta përjashtuar nga grupi parlamentar. Një akt turpërues i paprecedentë, që nuk mund të mos e trembte Lulzim Bashën.

Pasi numëroi mirë votat në grup, pasi tentoi që me një forum të shpikur së fundi, si Kolegji i Kryetarëve të degëve, tu imponohej deputetëve, kryetari i logos e kuptoi që nuk kishte më asnjë rrugëdalje. Java filloi me dorëheqjen e tij. E paqartë, e shoqëruar me një dokument të gatshëm që kërkonte edhe largimin e Berishës, edhe një proces pajtimi të drejtuar nga të besuarit e kryetarit të dorëhequr, dukej më shumë si një tërheqje e përkohshme, për të shmnagur shkarkimine turpshëm nga grupi parlamantar, sesa një largim pas reflektimit të gjatë.

Nënkryetari Alibeaj e mori detyrën menjëherë, ndërsa Statuti e deturon Sekretarin e Përgjithshëm, që, për përcaktimin e kryetarit në detyrë, mblidhet Këshilli Kombëtar. Për 5 ditë, Alibeaj funksionoi si Kryetar pa vendimin e Këshillit Kombëtar, me një shpjegim të Gazmend Bardhit, se, meqë nënkryetarja tjetër, Jorida Tabaku, nuk pranoi, Alibeaj ishte zgjedhja e vetme. Ndërsa bisedimet dhe diskutimet për modalitetet e bisedimeve vazhdonin jashtë selisë dhe numri i deputetëve që i bashkohej Berishës po shtohej me shpejtësi, të premten Gjykata vendosi pas 3 muajsh të regjistrojë vendimet e Kuvendit të 11 dhjetorit, duke i dhënë legjitimitetin absolut shumicës së konfirmuar në 6 mars.

Ngjarjet që po ecnin ngadalë, u përshpejtuan në mënyrë marramendëse pas vendimit. Në stilin e tij unik, Berisha nuk priti, por, pas një mbledhjeje të shkurtër të Komisionit të Rithemelimit, shkoi në seli, ku takoi dy mbështeësit e fundit të Lulzim Bashës, Alibeajn dhe Bardhin, dy denoncuesit e vetëm të vendimit të Gjykatës, dy përfaqësuesit e vetëm të tezës së largimit të Berishës, si parakusht për bashkimin.

Megjithëse nuk ranë dakord për vendimine gjykatës dhe largimin e Berishës, në atë takim u ra dakord që, Grupi Parlamentar të njihej si organi vendimmarrës, derisa forumet e partisë të njihen nga të gjitha palët. Berisha, i rikthyer si patriarku i demokratëve, ishte shndërruar plotësisht. Në konferencën e shtypit, retorika e tij ishte e njëjtë me atë të para 9 shtatorit. Fjala “bashkim” zëvendësoi “Lulzim Bravën, Pengun, Boshin”.

Dukej se lufta kishte mbaruar derisa, pas largimit të Berishës, Alibeaj iu rikthye llogores. Me të njëjtën gjuhë armiqësore, duke mos e njohur vendimin e Gjykatës dhe duke kërkuar si parakusht largimin e Berishës nga PD, u duk sikur “bashkimi” nuk kishte as të tashme as të ardhme. Marshimi i sotëm pa Berishën, në një PD të populluar vetëm nga administrata, shënoi ditën e parë të paqes, pas dorëzimit pa kushte të pakicës.

Flamur Noka garantonte administratën se nuk do të pushohej askush nga puna, dha urdhër të hiqeshin dyert e blinduara dhe përsëriti mesazhin e bashkimit. Dukej sikur po merrte në dorëzim selinë. Lulzim Basha e kishte bërë këtë të mërkurën, kur hoqi gjithçka personale nga zyra e tij. Dje, mesa duket e kanë bërë edhe të tjerët, megjithëse pas parakalimit triumfal të Foltores, selia mbeti përsëri e shkretë, me punonjësit e administratës, që nuk e dinë pse janë aty, sa duhet të rrinë dhe çfarë duhet të bëjnë.

(Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore politike flamur noka lulzim basha rithemelimi merr pd sali berisha flamur noka lulzim basha rithemelimi merr pd sali berisha

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre