Bota

Shpërtheu jelekun me eksploziv, vdes në Irak terroristi më i kërkuar pas Bin Laden, Abu al-Bagdadi

Vetëvritet lideri i ISIS, Abu al-Bagdadi.Për të gjithë ata që kishin informacion apo e vrisnin atë, SHBA kishte vënë në dispozicion një shpërblim prej 25 milion dollarësh. 
Featured image of article: Shpërtheu jelekun me eksploziv, vdes në Irak terroristi më i kërkuar pas Bin Laden, Abu al-Bagdadi Abu al-Bagdadi.

Irak- Mediet amerikane raportojnë se gjatë një aksioni të fundit ushtarak është vrarë lideri i Shtetit Islamik, ISIS, Abu Bakr al-Baghdadi. Ky ishte një nga peronat më të kërkuar në botë pas Osama Bin Laden, ish-kreut të ISIS.

Mësohet se CIA ndihmoi në gjetjen e liderit të ISIS por sipas medieve amerikane menjëherë pa pikasjes, terroristi ka shpërthyer një jelek vetëvrasës me eksploziv.Sipas zyrtarëve amerikanë, lideri i ISIS u lokalizua në Idlib, në veri-perëndim të Sirisë.

Pritet që Presidentit Donald Trump të dalë në një deklaratë për mediet, në orën 14:00 me orën lokale europiane.

Në lidhje me ngjarjen, një banor në Idlib, shkruan CNN, tregoi se kishte dëgjuar zhurmat e një operacioni të madh ushtarak pas mesnate, ndoshta sulmin ajror të SHBA-së që kishte në shënjestër udhëheqësin e ISIS, Abu al-Bagdadi.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Pas mesnate dëgjuam helikopterë të shumë dhe avionë luftarakë që fluturonin në qiell. Unë pashë katër helikopterë, mund të kishte edhe më shumë, por ishte shumë errët dhe mund ta them saktë. Unë dëgjova krismat e mitralozëve shumë të rëndë, shpërthime që zgjatën rreth një orë dhe nuk mund të them në ishin nga ajri, as nëse sulmi ishte mbi Barisha, një fshat në veri të Idlib, por ishte në anën perëndimore të Sarmada”, u shpreh ai.

Për të gjithë ata që kishin informacion apo e vrisnin atë, SHBA kishte vënë në dispozicion një shpërblim prej 25 milion dollarësh.

Burimi: CNN

J.V/Dosja.al

Shto Koment