LIVE UPDATES
Bota

Shkrimi i ‘PROTOTHEMA’: Sot raundi i 62-të i ‘eksplorimit’ me Turqinë, kurthet e Erdoganit

16 Mars 2021, 10:43 Nga DOSJA
Shkrimi i ‘PROTOTHEMA’: Sot raundi i 62-të i

ATHINË– Media greke “Protothema” i ka dedikuar një shënim dakordësisë mes Greqisë dhe Turqisë për t’ju rikthyer bisedimeve për herë të 62-të ditën e sotme. Në shkrimin e publikuar, me titull “Eksplorimi me Turqinë: Raundi i 62-të në Athinë sot kurthet e Erdoganit”, media shkruan se pala greke sot do të tregojë atë që duan të marrin nga këto bisedime.  Protothema ka dhënë edhe detaje për takimin, ku shkruan se ka nisur ditën e sotme rreth orës 10:39 në një hotel në Athinë.

Në artikull thuhet se Turqia është e mbështetur nga Europa, madje pret edhe vendime nga Joe Biden në favor të saj. Sipas medias greke, Ankaraja po përpiqet të përmbysë këtë marrëveshje.

Artikulli i plotë i PROTOTHEMA

Eksplorimi me Turqinë: Raundi i 62-të në Athinë sot – kurthet e Erdoganit Në 10:30 filluan kontaktet eksploruese në një hotel qendror në Athinë – Pala Greke hyn në dialog duke ditur që Ankaraja synon të minojë çdo qasje duke akuzuar për një mbytje të mundshme anijeje në vendin tonë dhe në të njëjtën kohë duke pritur përfitime nga BE

Pas gjurmimit të parë të synimeve të të dy palëve në raundin e 61-të të kontakteve eksploruese që u zhvilluan më 25 janar në Stamboll , në takimin e sotëm (16 mars) palët greke dhe turke do të tregojnë atë që ata me të vërtetë duan të ndodhë më pas. Me këmbëngulje dhe durim, anëtarët e ekipit grek, përkatësisht ambasadorët Pavlos Apostolidis , Alexandros Kougiou dhe diplomati Ifigenia Kanara , do të përcjellin te diplomatët turq pozicionet greke për vazhdimin e dialogut. Nga qëndrimi i Sedat Onal , Tsagatai Erziges dhe Baris Kalkavan , bazuar në udhëzimet e Tayyip Erdogan, do të shihet nëse synimet e vërteta të Ankarasë janë nga njëra anë për të kursyer kohë dhe nga ana tjetër për të formuar një kornizë kaq mbytëse diskutimesh sa pala greke do të mbarojë nga opsionet.

Sipas burimeve diplomatike, kontaktet eksploruese midis Greqisë dhe Turqisë filluan rreth orës 10:30 në një hotel qendror në Athinë. Koha e zgjedhur nga pala turke për të mbajtur raundin e 62-të të kontakteve eksploruese tregon se qëllimi kryesor i udhëheqjes turke nuk ishte të akuzohej për minimin e bisedimeve nga udhëheqësit evropianë që nuk i besojnë regjimit Erdogan. Më 25 dhe 26 Mars, gjatë Këshillit Evropian, apologjetët e regjimit turk do të jenë në gjendje të argumentojnë lehtësisht se Ankaraja po bën përpjekje për të arritur një marrëveshje me Athinën duke i propozuar Brukselit miratimin e të ashtuquajturës axhendë pozitive Euro-Turke , dmth. njëqind milion për Turqinë nën pretekstin e Imigracionit.

Për çështjen komplekse të marrëdhënieve me Turqinë, qeveria greke është tërhequr nga kërkesa për aktivizimin e sanksioneve kundër regjimit Erdogan, duke ditur që Gjermania si mbështetëse kryesore e Ankarasë, por edhe Spanja, Italia dhe të tjerët … neutralë të zgjuar, janë duke projektuar rrugën e dialogut si më të përshtatshme. Diplomatët më me përvojë e dinë se në këtë kohë turqit po presin njoftimin e vendimeve të Joe Biden. Me ndjenjën e përgjithshme se të gjitha lëvizjet i nënshtrohen logjikës se ” Perëndimi nuk duhet të humbasë Turqinë “, pyetja është nëse vetë Erdogan ka zgjedhur autonominë dhe izolimin, duke këmbëngulur në opsione të tilla si blerja dhe përdorimi i armëve anti-ajrore ruse. S- Sistemi 400.

Njoftimi i raundit të 62-të të kontakteve eksploruese midis Greqisë dhe Turqisë i dërgoi një mesazh komunitetit ndërkombëtar se Athina dhe Ankaraja nuk kanë ndryshuar vendimin e tyre për të mbajtur të hapur kanalin diplomatik. Qeveria greke nuk ka asnjë arsye për t’i çuar gjërat në ekstrem dhe regjimi Erdogan duket se nuk është ende i gatshëm të tërheqë fijet .

Me praktikën që ndjekin, Turqit i zbulojnë çdo vëzhguesi me ndershmëri të zhvillimeve që ata duan të minojnë dialogun. Vetë procesi i kontakteve eksploruese bazohet në faktin se diskutimet mbi çështjet më të vështira të marrëdhënieve greko-turke janë joformale dhe nuk lidhin asnjë palë.

Në mënyrë sistematike dhe metodike, Ankaraja po përpiqet të përmbysë këtë marrëveshje dhe po përpiqet të paraqesë kontaktet hulumtuese si një forum për dialog për të gjitha çështjet. Për të avancuar këtë qëllim, turqit nuk u referohen kontakteve eksploruese por ” bisedimeve konsultative “, duke zbuluar se regjimi Erdogan po përpiqet qartë të përmirësojë bisedimet joformale në bisedime zyrtare politike.

Diplomacia Greke ndjek me durim rekomandimet e miqve dhe aleatëve të cilët i kërkojnë qeverisë Greke për muaj me radhë të mos humbasë kohën duke u përpjekur të përcaktojë axhendën e bisedimeve me Ankaranë, por të angazhohet në procesin e dialogut informal, duke u kujdesur që të mos ofrojë argumente për Turqit që do të donin të fajësonin për një mbytje të mundshme anijeje në Athinë.”

(kle.mu./dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

rajoni rajoni “protothema”. raundi i 62 i bisedimeve takimi greqi-turqi “protothema”. raundi i 62 i bisedimeve takimi greqi-turqi

Sondazh

Poll
Bota 16 Mars 2021, 09:17

RUSIA: Sputnik V do të prodhohet në Gjermani

GJERMANI- Vaksina ruse Sputnik V pritet të prodhohet edhe në Gjermani. Kreu i fondit shtetëror të investimeve direkte RDIF, Kirill Dmitriev, tha, sipas agjencis...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh