LIVE UPDATES
Bota

Shkencëtari që u bë fatsjellësi i Amerikës

6 Janar 2021, 10:58 Nga DOSJA
Shkencëtari që u bë fatsjellësi i Amerikës

SHBA– Në vitin 2020, Anthony Fauci ishte fatsjellësi i Amerikës, dhe do të jetë sigurisht edhe këtë vit, duke pasur parasysh që Joe Biden i kërkoi të bëhej, përtej pozicioneve zyrtare, këshilltari i tij i parë në fushatën kundër Covid19.

Vetë Presidenti i zgjedhur, në një intervistë për CNN më 3 dhjetor 2020, tha: “Unë jam gati të vaksinohem publikisht, sapo Fauci të thotë se gjithçka është në rregull”.

Anthony Fauci mbushi 80 vjeç më 24 dhjetor, në prag të asaj që u shpall si Krishtlindja më e errët në historinë e dekadës së fundit. Ai është virologu më i njohur në Shtetet e Bashkuara dhe është gjithashtu një pikë referimi absolute në të gjithë botën. Në muajt e fundit, Fauci ka qenë personi më i intervistuar nga media në të gjithë botën sipas The New Yorker.

“Unë jam nga New Yorku, siç mund ta kuptoni nga theksi im,”-tha Fauci.

Ai lindi në Brooklyn, ku stërgjyshi i tij erdhi në fund të shekullit të nëntëmbëdhjetë, pasi qe nisur nga Sciacca, në Siçili. Babai i tij kishte një farmaci, ku angazhonte të gjithë familjen. Nëna dhe motra punonin në banak. Toni bënte dërgesat pasdite kur ishte në shkollë të mesme, dhe më pas në kohën midis provimeve në Cornell University Medical College në New York.

Fauci ka punuar gjithmonë për qeverinë. Kur ishte 28 vjeç, u bashkua me Institutin Kombëtar të Shëndetit dhe në moshën 44 vjeçare, u bë drejtor i Institutit Kombëtar të Alergjive në Uashington. Një pozicion që ai ka mbajtur deri më sot, duke u përballur me epidemi vdekjeprurëse të tilla si Ebola dhe AIDS, duke kaluar epoka rrënjësisht të ndryshme, në kohën e gjashtë presidentëve, nga Ronald Reagan te Donald Trump.

Më 30 janar 2020, Trump e thirri në task forcën anti-virus të Shtëpisë së Bardhë. Që nga ai moment, shkencëtari, siç e tregoi vetë, u detyrua të zvogëlonte me nga pesë, në katër orë gjumin dhe të hiqte dorë nga ecja e përditshme 3 kilometra.

Në fillim, marrëdhënia duket se funksionoi. Për një arsye shumë të thjeshtë: midis Janarit dhe mesit të Shkurtit, edhe Fauci nënvlerësoi ndikimin e mundshëm të koronavirusit në Shtetet e Bashkuara.

Një foto e 20 marsit, mbetet e paharrueshme: Trumpi flet me gazetarët, ndërsa Fauci mbulon fytyrën me një dorë. Që atëherë, udhëheqësi amerikan ka kërcënuar se do ta pushojë nga puna çdo javë. Ose që ta heshtë, duke e degdisur në reshtat e dytë të Administratës. Por Fauci nuk u tërhoq kurrë.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota anthony fauci anthony fauci

Sondazh

Poll
Bota 6 Janar 2021, 10:05

1700 vjet jetë hebreje në Gjermani

Dorëzimi i një dekreti perandorak nuk ishte gjë e lehtë në shekullin IV. Një video në faqen e internetit të shoqatës 321-2021: 1700 vjet jetë hebreje në Gjerman...

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!