LIVE UPDATES
Aktualitet

Shkarkimi i Sevdarit/ Procedura e përzgjedhjes së anëtarit të ri të KLP-së

28 Shkurt 2019, 13:09 Nga DOSJA
Shkarkimi i Sevdarit/ Procedura e përzgjedhjes së anëtarit

TIRANË- Komisioni i Posaçëm i Apelimit ka shakarkuar sot nga detyra Prokuroren Antoneta Sevdari (lexo këtu), e cila është dhe anëëtare e Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Sevdari automatikisht pas shkarkimit si Prokurore humbet dhe vendin e saj në Këshillin e Lartë të Prokurorisë.

KLP duhet të që të zëvendësojë vendin e lënë bosh nga Sevdari, por zëvendësimi i saj ërkon një procedurë shumë të gjatë.

Cila është procedura e zgjedhjes së anëtarit të ri të KLP-së?

Sipas ligjeve në fuqi, që janë miratuar së bashku me Reformën në Drejtësi, anëtari i KLP nuk emërohet, por duhet të zgjidhet me votim. E para që duhet të lëviz “gurët” sipas procedurës është Prokurorja e përgjithshme Arta Marku, e cila duhet të nxjerr urdhrin që prokuroriët që janë në detyrë të paraqësin kandidarurën pranë KLP-së.

Kjo procedurë fut në punë dhe komisonin e Vettingut, pasi të gjthë kandidatët nëse nuk kanë kaluar në stiën e Vettingut  do të duhet t’i nënshtrohen atij me një procedurë të përshpjetuar.

Kandidatët të cilët kalojnë me sukses vettingun, do të duhet të kalojnë dhe një filtër tjetër, siç është votimi në Konferencën e Përgjithshme të Prokurorëve, ku fiton njëri prej tyre, prokurori që rezulton që ka nurmin më të lartëe të votave.

Por edhe pse ata mund të votohen dhe të zgjidhen nga Konferecna e Prokurorëve, duhet që të ketë përfunduar procesi i plotë i vettingut, të kenë kalaur dhe filtrin në Komisionin e Posaçëm të Apelimit. Po ashtu duhet pritur dhe një verfikim nga Autoretit të Dosjeve, që është dhe filtiri i fundit.

Precedenti “Sevdari” dhe “Sheshi”

Procedura e gjatë e rizgjedhjes së një anëtari të KLP bëhet për arsye që të mos të ndodhin raste të ngjashme si me prokuroren Sevdari, e cila nuk kishte përfunuar procesin e Vettingut. Po ashtu dhe në rastin e prokurorit Bujar Sheshi kishte ndodhur e njëjta gjë, pasi nuk kishte përfunduar procedura e verifikimit të tij nga Autoriteteti i Dosjeve. Kjo tregon se në këto dy raste ka çeduar procedura e zgjedhjeve të anëtaërëve të KLP, pasi janë zgjehdur firura të cilat nuk kanë qenë të pastra.

Këshilli i Lartë i Prokurorisë, institucioni që do të kontrollojë prokurorët, ende nuk po tregon se është një institucion i konsoliduar. Pasi krijimi i tij u bë pa përfuduar procesi i Vettingut të prokurorëve, gjë që mund të sjellë shumë vonesa në konsolidimin përfundimtar të tij.

(A.B. Dosja.al) 

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet antoneta sevdari kpa vettingu i prokuroreve zgjedhja e anëtarit klp antoneta sevdari kpa vettingu i prokuroreve zgjedhja e anëtarit klp

Sondazh

Poll

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM