LIVE UPDATES
Politike

Shkarkimi i Berishës, Basha: Shija e çlirimit mbaroi, tani na rëndon guri i provës

20 Dhjetor 2021, 20:13 Nga DOSJA
Shkarkimi i Berishës, Basha: Shija e çlirimit mbaroi, tani na

TIRANË – Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha tregoi se kënaqësia e lirisë brenda selisë blu pas shkarkimit të ish-kryeministrit Sali Berisha nga të gjitha funksionet e partisë zgjati pak pasi tashmë ka ardhur prova e ndryshimit të qeverisjes në Shqipëri. Në studion e emisionit “Real Story”, Basha shtoi se PD-ja është alternativa e vetme në Shqipëri për të sjellë ndryshimin. Sipas tij, partia është kthyer në vlerat e promovuara në vitet ’90 të PD-së.

Sokol Balla: Si është sensi i parë i të qenurit të themi i lirë? Pasi këtë përshtypje na keni dhënë, që tashmë Lulzim Basha është i lirë të jetë kryetar i opozitës shqiptare, jeni i çliruar më saktë?

Lulzim Basha: Dy fjalët që u përdorën më shpesh jo vetëm nga bashkëpunëotrët, por më shumë nga pjesëmarrësit në Kuvend, ishin një sens çlirimi pikërisht dhe ajri, frymëmarrje. Dhe padiskutim që këto ndikojnë edhe tek unë, ndonëse detyra e Kryetarit të partisë është që të mos merret peng nga ndjenjat e momentit, por të shikojë përtej tyre. Këtu në këtë studio, dy javë më parë më duket, kemi diskutuar për ndarjen për dikotominë dhe dualitetin dhe problematikën që kjo ka sjell në realitet dhe në perceptim. Dhe unë nuk dua të pretendoj sot se kam diçka të re për t’i shtuar saj që kam thënë para dy javësh për këtë apo se kam qenë i pasinqertë në aspektet që i takojnë përgjegjësisë time, sikundër edhe në shpërfaqjen e një pjese të vërtetës, siç është shpërfaqur në veçanti prej 9 shtatorit e tani. Ajo që është e rëndësishme është që Shqipëria ndodhet në udhëkryq. Partia Demokratike me gjithë procesin e vështirë që po kalon është shpresa e vetme për daljen nga ky udhëkryq, sepse përballë kemi një qeveri, jo një parti të lodhur, të drobitur, të konsumuar, të ngrënë si rezultat i aleancave politike të krerëve të saj, me faktorët ekstrapolitikë të oligarkisë ekonomike, duke prodhuar korrupsionin, duke e shkatërruar mirëqenien e shqiptarëve, por dhe me krimin e organizuar siç kemi parë në dy rastet në zgjedhjet parlamentare dhe jo vetëm. Dhe në këtë kuptim në të njëjtën kohë që për shumë kënd, sikundër edhe për ju, një kritik i kahershëm i Partisë Demokratike, kaq i kahershëm sa ndoshta njerëzit e kanë harruar që keni qenë zëdhënës i një prej kryetarëve të Partisë Demokratike në vitit ’90, ndoshta ju kujtojnë dhe ju etiketojnë, si një mbështetës i flaktë dhe i përjetshëm i të majtës shqiptare

Sokol Balla: Kjo nuk ka interesuar shumë me thënë të drejtën

Lulzim Basha: Jo, po e bëj këtë hyrje për të thënë këtë gjë, që e ndiej kudo, e ndiej te demokratët, e ndiej te militantët, tek themeluesit, tek dhjetoristët tek ata që janë ndjerë të flakur prej vitesh, tek ata që janë ndjerë të anashkaluar, tek ata që janë ndjerë të zhgënjyer, edhe tek ata që janë të zhgënjyer me mua, me vendimet e mia. Por bashkë me këtë sens lirie të cilit i gëzohet shumëkush, edhe qytetarët që nuk kanë të bëjnë me Partinë Demokratike.

Sokol Balla: Dhe kjo është më e rëndësishme për ju në fakt.

Lulzim Basha: Padiskutim! Në veçanti ajo pjesë e shoqërisë që nuk e shet dhe nuk e blen votën, shtresa e mesme, intelektualët, elita e vendit. Ka nevojë për besim tek politika, bashkë me këtë nuk mund të them që momenti i për ta shijuar një sens të tillë çlirimi të Partisë Demokratike nga pesha e rëndë e të shkuarës. Nuk zgjati shumë sepse vjen në mënyrë të menjëhershme, siç në fakt i një dozë të madhe realizmi e keni bërë dhe me sinkronin tuaj hapës, bashkë me përgjegjësitë e jashtëzakonshme, në veçanti në kushtet ku ndodhet Shqipëria për ta kthyer këtë identitet të rigjetur të Partisë Demokratike që lindi si parti e shpresës, lindi si partia e lirisë. Për të gjithë ata që mbajnë mend kur lindi kjo parti dhe për të gjithë ata që nuk e mbajnë mend, se s’kishin lindur dhe sot janë 31-vjeçarë, do t’ia kujtojmë që lindi në ditët më të errëta të Shqipërisë dhe lindi si partia e shpresës. Partia e lirisë, mbi ne tani rëndon guri i provës për të rikthyer besimin tek politika si një instrument ndryshimi dhe jo si një instrument përkeqësimi , korrupsioni alizhverishesh që në fund të fundit rëndojnë mbi kurrizin e shqiptarëve. Guri i provës tani është tek ne, tek Partia Demokratike e Shqipërisë, askush nuk pret më dhe me të drejtë asgjë nga Edi Rama dhe nga konspiracioni i tij aktual në Partinë Socialiste. As vet socialistët nuk presin më asgjë prej tij. Dhe kjo është një barrë jashtëzakonisht e madhe.

Sokol Balla: Liri vjen me përgjegjësi të mëdhaja.

Lulzim Basha: Vjen me përgjegjësi të mëdhaja dhe ky është edhe lajtmotivi i bisedave që kemi zhvilluar në këto 48 orë që nga mbajtja e Kuvendit Kombëtar.

(d.v/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

politike politike kuvendi i 18 dhjetorit lulzim basha perplasje ne partine demokratike referendumi kunder bashes sali berisha kuvendi i 18 dhjetorit lulzim basha perplasje ne partine demokratike referendumi kunder bashes sali berisha

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni