LIVE UPDATES
Bota

E drejta e votës në SHBA, Biden mban fjalim në Filadelfia për atë që ai e konsideron si sfidën më të keqe për demokrac

14 Korrik 2021, 07:06 Nga DOSJA
E drejta e votës në SHBA, Biden mban fjalim në Filadelfia

SHBA– Presidenti amerikan, Joe Biden foli të martën në Filadelfia, në vendlindjen e kushtetutës amerikane, për të deklaruar se manovrimi republikan po e vendos demokracinë në rrezikun më të madh që nga Lufta Civile.

Fjalimi në qytetin ku u hartua dhe u nënshkrua dokumenti themeltar i sistemit demokratik amerikan në vitin 1787 ishte përpjekja e profilit më të lartë deri më tani e Presidentit Biden, në një polemikë për të cilën republikanët dhe demokratët përdorin terma të forta.

Sipas Shtëpisë së Bardhë dhe demokratëve të Kongresit, republikanët po përdorin legjislaturat e shteteve për të kufizuar të drejtat e votimit në të gjithë vendin, nën mbulimin e rritjes së sigurisë së zgjedhjeve.

Të udhëhequr nga ish-Presidenti Donald Trump dhe fushata e tij e paprecedentë dhe e bazuar në të pavërteta për të përmbysur humbjen e tij në zgjedhje përballë Presidentit Biden, republikanët këmbëngulin se duhen rregulla më të ashpra votimi për të goditur manipulimin elektoral.

Kjo rezulton në gjëra të tilla si pakësimin e votave nëpërmjet postës, shkurtimin e orarit të qendrave të votimit dhe vendosjen e gjobave të mëdha ndaj punonjësve zgjedhorë që bëjnë gabime. Ndërsa republikanët thonë se masa të tilla do të pastronin zgjedhjet amerikane, demokratët përmendin një frekuencë tashmë jashtëzakonisht të ulët të manipulimit dhe thonë se këto masa vendosin synojnë votuesit afrikano-amerikanë dhe votuesit e tjerë jo të bardhë, të cilët kanë tendencën të votojnë për demokratët.

Sekretarja e Shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki tha të hënën se Presidenti Biden do të “parashtronte çështjen morale se përse mohimi i së drejtës për të votuar është një formë e shtypjes dhe një formë e heshtjes”.

Presidenti Biden e sheh këtë si “sfidën më të keqe për demokracinë tonë që nga Lufta Civile”, tha ajo.

Megjithatë, nuk është e qartë se çfarë ndryshimi mund të sjellë Presidenti Biden.

Duke qenë se kanë vetëm një shumicë të ngushtë, demokratët në Kongres janë përpjekur dhe nuk kanë arritur të miratojnë ligje federale që do të mbronin qasjen tek vota.

Ngërçi ka sjellë në qendër të vëmendjes rregullin e Senatit të njohur si ‘filibuster’ ku sipas zakonit – megjithëse jo me ligj – duhen 60 nga 100 senatorët për të miratuar shumicën e ligjeve.

Kjo mundëson që republikanët të mund të bllokojnë me lehtësi çdo projektligj, pasi Senati është i ndarë 50-50. Megjithatë, Presidenti Biden ka hezituar të nxisë një ndryshim të këtij rregulli.

Në episodin më dramatik të luftës së vazhdueshme për qasjen tek vota, ligjvënësit demokratë në Teksas u larguan nga shteti të hënën për të parandaluar një kuorum në legjislaturë, ku shumica republikane ishte gati të votonte për kufizime të reja.

Eksodi i demokratëve ishte hera e dytë që ata përdorin këtë taktikë të pazakontë për të shmangur projektligjin. Teksanët u drejtuan për në Uashington ku po lobojnë ligjvënësit në Kongresin e Shteteve të Bashkuara për të nxitur miratimin e ligjeve federale për mbrojtjen e votës.

Marrë nga VOA.

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota donald trump jen psaki joe biden donald trump jen psaki joe biden

Sondazh

Poll
Bota 14 Korrik 2021, 06:39

SHBA– Kurba COVID-19 në SHBA po rritet përsëri pas muajve të rënies, me numrin e rasteve të reja ditore që po dyfishohen gjatë tre javëve të fundit, të nx...

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!