LIVE UPDATES
Bota

SHBA, historiku i procedurave për shkarkimin e një presidenti

28 Shtator 2019, 20:19 Nga DOSJA
SHBA, historiku i procedurave për shkarkimin e një presidenti

SHBA- Presidenti Donald Trump bëri histori javën që lamë pas, por jo ashtu sikurse kishte shpresuar. Ai është tashmë presidenti i katërt amerikan që bëhet objekt i një hetimi për fillimin e procedurave të shkarkimit. Ky është një proces kushtetues me të cilin Kongresi mund të largojë presidentin nga detyra. Historia tregon se procedurat e lidhura me të, janë të komplikuara e të rrezikshme ndaj dhe rezultati përfundimtar apo pasojat shpesh janë të vështira të parashikohen. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Jim Malone sjell më shumë hollësi.

Donald Trump tashmë është plotësisht i angazhuar për të shpëtuar presidencën e tij.

“Atë që demokratët po i bëjnë këtij vendi është turp dhe nuk duhet të lejohen. Duhet të ketë një mënyrë për ta ndaluar këtë. Ndoshta ligjërisht përmes gjykatave”, tha ai.

Zoti Trump i ka hedhur poshtë akuzat e demokratëve se ka abuzuar me pushtetin duke i kërkuar ndihmë Ukrainës të gjejë të dhëna dëmtuese për kundështarin e tij demokrat, ish-nënpresidentit Joe Biden.

Demokratët bazohen tek një ankesë e një informatori që detajon përpjekjet e zotit Trump për të marrë ndihmë nga Ukraina dhe dyshimet për përpjekje nga Shtëpia e Bardhë për ta fshehur këtë. Demokrati Adam Schiff drejton komisionin për Zbulimin në Dhomën e Përfaqësuesve.

“Sikurse pretendohet dhe siç nënkupton telefonata, presidenti në vend që të zbatonte me besnikëri detyrën, ai po përdorte postin për të gjetur të dhëna dëmtuese dhe që një vend tjetër të fabrikonte të pavërteta ndaj kundërshtarit të tij. Është e vështirë të imagjinohet një abuzim më të thellë me këtë detyrë”.

Pjesa më e madhe e republikanëve vazhdojnë të mbështesin presidentin, përfshi senatorin Lindsey Graham.

“Mendoj se njerëzit do ta kuptojnë këtë si tejkalim të kufirit nga ana e tyre (demokratëve). Ata do të besojnë se kjo është vetëm një hakmarrje”, tha ai.

Është shumë e vështirë të parashikohet ndikimi politik i një beteje për shkarkimin e presidentit gjatë një fushate presidenciale, kryesisht tek disa mbështetës të presidentit thotë analisti William Howell.

“A do ta mbështesin ata presidentin? Kjo është ajo që zoti Trump shpreson. Ai do të bëjë gjithçka për të siguruar atë lloj reagimi nga anëtarët e partisë së tij”, thotë William Howell, universiteti i Ilionit.

Demokratët gjithashtu duhet të jenë të vetëdijshëm se çfarë ndodhi me procesin e shkarkimit të Presidentit Bill Clinton në vitin 1998.

“Nuk kam patur marrëdhënie seksuale me zonjën Monica Lewinsky”.

Zoti Clinton gënjeu dhe u përpoq ta mbulonte lidhjen e tij me praktikanten Lewinsky, që çoi në nisjen e procesit të shkarkimit të tij nga Dhoma e Përfaqësuesve.

Zoti Clinton mbeti në detyrë pasi u çlirua nga akuzat nga një gjykim në Senat ndërsa republikanët humbën vende në Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet e vitit 1998 si rezultat i reagimit të ashpër politik, thotë analisti Larry Sabato.

“Duke patur parasysh faktin që republikanët e shndëruan Bill Clintonin e dëmtuar politikisht, në pothuajse të paprekshëm për pjesën tjetër të mandatit të tij, kjo duhet të shërbejë si paralajmërim për demokratët”, thotë Larry Sabato, universiteti i Virxhinias.

Në vitin 1974, Kongresi filloi procedurat për shkarkimin e Presidentit Richard Nixon lidhur me skandalin Watergate.

“Do të jap dorëheqjen nga Presidenca nesër në mesditë”

Zoti Nixon u largua nga detyra kur u bë e qartë se nuk do t’i mbijetonte një gjykimi lidhur me procedurat për shkarkim në Senat.

Është e paqartë se çfarë do të vijë më pas për Presidentin Trump, por të dyja palët duket se po përgatiten për një betejë politike të gjatë e përçarëse me një përfundim të pasigurt.

(Marrë nga Zëri i Amerikës)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

Bota Bota Donald Trump shkarkimi i Trump zeri i amerikes Donald Trump shkarkimi i Trump zeri i amerikes

Sondazh

Poll

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...

Shehaj-Spiroaplit: Këtu duhet të ishte Rama, por jua la turpin juve

Shehaj: Rama i fali plazhin Xhaçkës. Spiroapli: Nuk është nder statusi 'investitor publik'

Spiropali: Turp, llukunia juaj është një turp. (Deputetët e PD i bien me grushte tavolinave)

Spiropali i ‘del zot’ Ramës: Pak punë ka ai në Samit, do merret me ju, taksirtati im

Deputetët e PD largohen nga Kuvendi, Ahmetaj: Jeni sharë nga të gjitha anët e nuk keni bërë kështu

Tabaku: Rama shkoi si çeço në Samit, bëri të fortin fillimisht (Nikolla i mbyll fjalën)

Spiropali përplaset me Bardhin: Shumë gaz ke pasur këtë kohë! Nikolla: Mos flit nga vendi

Berisha para futjes në Kuvend: Më 7 korrik derdhet e gjithë Tirana, Rama do largohet

Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë: Turp, ju jeni një turp dhe shumë lëmsh

Lajme të mira për Shqipërinë? Rama: Preferoj të mos mbetem në pritje