LIVE UPDATES
Insights

Samiti i Shengenit/ S’kanë faj qytetarët, politikanët bëjnë shqiponja me gishtat e njëjtë që nënshkruajnë marrëvesh

21 Dhjetor 2019, 18:27 Nga DOSJA
Samiti i Shengenit/ S’kanë faj qytetarët, politikanët

Minishengeni nëse realizohet do të ishte gjesti politik i Shqipërisë që e largon më së tepërmi Kosovën prej se kjo është shtet.

Për tre arsye.

Së pari, Kosova pret të shohë atë që është e natyrshme, solidaritet prej bashkëkombasi tek Shqipëria. E kur Shqipëria ia zgjat dorën vrasësve e dhunuesve të Kosovës, duke e kapërcyer Kosovën, me indiferencë ndaj vuajtjeve e padrejtësive të bëra ndaj saj, zhgënjimi është i madh. Kur Shqipëria i jep mundësinë Serbisë kriminale të lajë fytyrën madje të pozojë si bamirëse e shqiptarëve, kjo ndihet si thikë pas shpine në Kosovën e cila po përpiqet të çojë drejtësinë në vend, me një proces të vështirë përballjesh diplomatike.

Së dyti, vetë Edi Rama tha se me minishengenin do të ketë “ekspansion” të shitjes së prodhimit bujqësor të Shqipërisë. Pra bujqësia mesdhetare e Shqipërisë do të shitej në tregjet kontinentale të Serbisë, e anasjelltas bujqësia kontinentale e Serbisë në tregjet mesdhetare të Shqipërisë. Por bujqësi e treg kontinental ka dhe Kosova. A u bë ndonjë përpjekje për t’i shitur portokajtë e ullinjtë e Shqipërisë në Kosovë, e patatet e mjedrat e Kosovës në Shqipëri? E duke qenë se këtë import-eksport do ta bëjnë sërish oligarkët, kapërcimi i tillë i Kosovës do të mundësojë vetëm lidhje tregtare dhe rritje të fitimit të oligarkëve e monopolistëve nga Serbia e Shqipëria, e jo fitim të bujqve e fermerëve të cilët ose po e braktisin fshatin, ose po shndërrohen në bujkrobër. Gjergj Luca i Rozafës do shesë peshk në Beograd e do fitojë më shumë, por peshkatarët e Durrësit a Lezhës do paguhen njëjtë, ose edhe më pak. Ekspansioni i tregut nuk i ndihmon ekonomisë kombëtare, as qytetarëve e prodhuesve, kur ajo është e kapur nga monopole, kartele e oligarkë të cilët fitimet i depozitojnë në Zvicër, Qipro, Maltë a Panama, për të mos u taksuar.

Së treti, përmes marrëveshjes Serbi – Maqedoni – Shqipëri, ndërtohet një rrugë e re për synimin e vjetër, atë të daljes së Serbisë në Detin Mesdhe. Ky synim është doktrinë e shtjelluar zyrtarisht në Serbi dhe gjithnjë janë shqyrtuar alternativat e ndryshme. Kroacia e Sllovenia nuk ia jep këtë mundësi Serbisë, sepse nuk e shpërblejnë ish-dhunuesin e tyre, por edhe sepse janë vende me orientim kah BE e jo kah Euroazia, siç është zyrtarisht Serbia. Alternativë tjetër është lidhja me kanal të lundrueshëm të Moravës me Vardarin, që do të mundësonte lundrimin nga Danubi në Egje (Selanik), projekt i shtrenjtë e afatgjatë, për të cilin ka interes investimesh kineze por edhe shqetësim amerikan. Alternativa e tretë për daljen në Mesdhe të Serbisë është Shqipëria, kuptohet, përmes Kosovës. E pikërisht kur Kosova po ndryshon, dhe nuk po lejon të shkelet – pra kur Kosova po e kushtëzon këtë nevojë të Serbisë me njohje – Shqipëria ia ul pazarin Kosovës dhe ia eliminon mundësinë kushtëzuese, duke e ftuar Serbinë të vijë nga Maqedonia.

Shqipëria me këtë anashkalim të trefishtë, me këtë indiferencë dhe injorim, po vepron sikur Kosova të mos ekzistonte si shtet, ose sikur të mos ishte shtet shqiptar. Ky është interes i drejtpërdrejtë i Serbisë. Shqipëria po vepron sikur Kosova të ishte provincë e saj, por Shqipëria është sjellë keq me provincat e veta. Shiheni Tropojën e Kukësin, shiheni Bulqizën, Beratin e Skraparin, Devollin e Përmetin, që të kuptoni se varfëria që patë në fshatrat e Durrësit, Fushë-Krujës e Tiranës, nuk është aq e rëndë. Kosova nuk është provincë e Shqipërisë, Kosova është një nga qendrat e shqiptarisë. Aty prodhohet ekonomi, kulturë, dije, sport, art, solidaritet shoqëror, iniciativë për ndryshim, politikë emancipuese, shpesh më shumë se në Shqipëri. Jo se janë më të talentuar shqiptarët e Kosovës, por sepse mënyra me të cilën qeveriset Shqipëria, e pengon zhvillimin e potencialeve të banorëve të saj.

Bashkimi kombëtar do të ndodhë kur Shqipëria të kuptojë se Kosova ka të drejtë, historikisht e tash për tash, e se Shqipëria tash për tash e prej shumë kohësh e ka gabim.

E di fort mirë se fajin nuk e kanë qytetarët e Shqipërisë, por politikanët dhe oligarkët e saj megallomanë e të kompleksuar, impozantë e injorantë, arrogantë e pa vlera humane, llafazanë e të padijshëm, filantropë – mizantropë, që bëjnë shqiponja me gishtat e njëjtë që nënshkruajnë marrëveshje antishqiptare.

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

blog blog arber zaimi edi rama takimi i mini shengen ne tirane arber zaimi edi rama takimi i mini shengen ne tirane

Sondazh

Poll
Insights 19 Dhjetor 2019, 19:57

Kjo është toka e shqiptarëve, jo e oligarkëve

Në vitin 1953, Tito dhe ministri i jashtëm turk, Mehmet Koprulu nënshkruan një marrëveshje xhentëllmenësh, e cila promovonte emigrimin e shqiptarëve të Kosovës ...

Insights 18 Dhjetor 2019, 09:55

Media përballë pasqyrës!

TIRANË- Pak orë na ndajnë nga protesta e gazetarëve, kolegëve të mi për lirinë e fjalës.Cënohet dhe kërcënohet nga një ligj i qeverisë (kundra shpifjes) Sh...

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!