LIVE UPDATES
Ekonomi

Rritja e interesave “trazon” tregun e borxhit të qeverisë, pak kërkesë për obligacionet

8 Prill 2022, 04:59 Nga DOSJA
Rritja e interesave “trazon” tregun e borxhit të qeverisë,

Pritshmëritë për rritje të normave të interesit duket se po e trazojnë disi tregun primar të instrumenteve të borxhit të qeverisë shqiptare.

Në ankandin e rihapjes së obligacioneve 10-vjeçare (emetimi fillestar ishte kryer në janar të këtij viti) të zhvilluar këtë javë u shënua pësëri një kërkesë apo pjesëmarrje e ulët e investitorëve. Nga 4.5 miliardë lekë që ishte shuma e shpallur nga Ministria e Financave, në ankand u paraqitën kërkesa për vetëm 1.79 miliardë lekë.

Ndërkohë, yield-i i obligacionit shënoi një rritje të ndjeshme në 5.75%, nga 5.1% që kishte qenë në muajin janar. Që prej fillimit të muajit mars, qeveria nuk po arrin dot të sigurojë të plota shumat e parashikuara për financim në ankandet e bonove dhe obligacione. Paralelisht, yield-et po shënojnë rritje të ndjeshme, si për bonot, ashtu edhe për obligacionet.

Ekspertët e tregut financiar e shpjegojnë rënien e ndjeshme të pjesëmarrjes në ankandet e titujve qeveritarë gjatë javëve të fundit me momentin e tranzicionit drejt normave më të larta të interesit.

Pritshmëritë që normat e interesit të vazhdojnë më tej rritjen duket se kanë bërë që shumë investitorë të mëdhenj, sidomos banka, të qëndrojnë në pozita pritëse. Kjo mund të vlejë sidomos për instrumentet më afatgjata.

Për shembull, nëse rritja e normave të interesit vazhdon, një obligacion që sot jep një yield 5.7% pas disa muajsh mund të ofrojë një kthim me disa pikë më të lartë. Për këtë arsye, ka investitorë që po qëndrojnë në pozita pritëse, për të siguruar kthime më të larta nga investimet e tyre.

Pritshmëritë për rritjen e interesave u forcuan më shumë pas vendimit të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë, që më datë 23 mars vendosi të rrisë normën bazë për herë të parë aps 10 vjetësh.

Për shkak të keqësimit të projeksioneve inflacioniste nga lufta në Ukrainë, ndërhyrja e Bankës së Shqipërisë erdhi më shpejt se pritej, por ndoshta edhe përmasa e rritjes (0.5 pikë) ishte më e lartë nga sa pritej.

Javën e ardhshme, Ministria e Financave do të ketë një tjetër provë të rëndësishme në tregun e brendshëm financiar, me ankandin për të rifinancuar obligacionin prej 100 milionë eurosh të prillit 2020, që u maturua pak ditë më parë.

Me qëllim lehtësimin e pjesëmarrjes së bankave, Banka e Shqipërisë vendosi të lejojë njohjen e këtyre instrumenteve me peshë rreziku 0 për efekt të llogaritjes së treguesit të mjaftueshmërisë së kapitalit, praktikë e përkohshme e ndjekur për periudhën 2020-2021.

Ekspertët mendojnë se për këtë ankand pjesëmarrja e bankave mund të jetë më e lartë, duke pasur parasysh likuiditetin e lartë në euro dhe alternativat më të pakta të investimit me kthim të kënaqshëm dhe me rrezik të kufizuar në monedhën europiane.

Megjithatë, ata besojnë se do të jetë e pashmnagshme një rritje e ndjeshme e normave të interesit edhe për monedhën në euro. Në prill 2020, obligacioni dyvjeçar u shit me një kupon prej 1.96%.

Banka Qendrore Europiane ende nuk e ka rritur normën bazë të interesit, por ekspertët mendojnë se kjo është vetëm çështje kohe, duke parë nivelet në rritje të inflacionit në Eurozonë. Kjo ka krijuar pritshmëri të qarta për rritje të normave të interesit edhe për instrumentet financiare në euro../MONITOR

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

ekonomi ekonomi obligacione qeveria tregu obligacione qeveria tregu

Sondazh

Poll

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM