LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Kisha gruan e vajzën keq, mora 900 mijë lekë borxh’/ Rrëfimi i kryefamiljarit me COVID, si mori kredi për të

11 Tetor 2021, 14:15 Nga DOSJA
‘Kisha gruan e vajzën keq, mora 900 mijë lekë borxh’/

Në Shqipëri nuk ka vetëm kredi për të blerë shtëpi, për ta arreduar atë, apo edhe për të kaluar pushimet. Dy vitet e fundit sollën atë që u quajt kredia e shërimit nga Covid-19.
S.H është një nga kryefamiljarët që u detyrua t’i drejtohej bankës për t’u kuruar nga Covid-19. Duke folur për Gazetasi.al burri 53- vjeçar që jeton në periferi të Tiranës shpjegon se gjendja ekonomike e tij u rëndua aq shumë sa u detyrua të marrë kredi.

“Unë kam një tezgë të vogël në treg dhe shes fruta perime. Gjatë asaj kohe e mbylla punën sepse duhej të isha në shtëpi që të kujdesesha për gruan dhe vajzën. Ato ishin në të njëjtën kohë sëmurë dhe në gjendje aspak të mirë”, shpjegon S.H. Shpenzimet gjatë asaj periudhe kishin arritur mbi 1 milion e gjysmë të vjetra, duke përfshirë mjekimin dhe ushqimet. 53-vjeçari i shpjegoi Gazetasi.al se shpenzimet e para nisën me tamponët të cilët kushtuan rreth 200 mijë lekë të vjetra për të tre anëtarët e familjes së tij, (ai, bashkëshortja dhe vajza). Me tej tregon se u detyruan që të bënin edhe analiza të tjera për gjakun të cilat i shkuan rreth 85 mijë lekë të vjetra.

“Ne dolëm të tre pozitivë, por gjendja ime ishte më mirë. Fatmirësisht gjendja ime ishte mirë dhe për një javë u negativizova. Që prej diagnostikimit morëm një sërë ilaçesh duke nisur nga vitamina dhe medikamente të nivelit të parë siç i quanin mjekët (deponë, takipirinë dhe ilaçe për dhimbjen e kokës). Gjithashtu unë dhe gruaja morëm medikamente për të anashkaluar mpiksjen e gjakut dhe për të mbajtur nën kontroll tensionin e lartë”, shton 53-vjeçari.

Gjendja e tij e mirë e ndihmonte për të kryer shpenzimet e përditshme që deri në ato momente në total i kishin shkuar rreth 370 mijë lekë të vjetra. S.H tregon se pas blerjes së ilaçeve shpenzime të tjera shtesë ishin edhe dezifektantët e duarve dhe të shtëpisë për higjienizim, oksimetri, maskat dhe dorezat të cila i kishin shkuar rreth 55 mijë lekë të vjetra, për të cilat ai ishte i detyruar t’i blinte me shumicë për të anashkaluar vajtjen e shpeshtë në dyqane.

S.H tregon se edhe nga mjeku i familjes në periferi të Tiranës i ishte sugjeruar që t’i bënte analizat në një laborator privat pasi në ato shtetërorë kishte vonesa deri në 3 javë.

“Gjendja ishte më e rënduar për gruan dhe për vajzën. Ato ishin në gjendje të vështirë dhe duke qenë se isha në gatishmëri për kujdesin e tyre gjithë kohës, nuk punoja e kështu nuk kisha të ardhura të përditshme. Kursimet mbaruan, sepse ne nuk mendojmë shumë për ditë të keqe, kështu vendosëm të merrnim kredi në këto mikro-bankat deri në 900 mijë lekë të vjetra”, shpjegon S.H. ai do ta shlyejë kredinë për 2 vjet dhe çdo muaj paguan 75000 lekë të vjetra. Kredia u miratua për 15 ditë, ndërsa interesi është shumë i lartë. Pas 24 muajsh, S.H do të duhet të ktheje dyfishin e kredisë që mori, 1 800 000 lekë të vjetra.

Ai i tregoi Gazetasi.al se paratë në atë periudhë ishin më se të nevojshme, për shkak se sëmundja ishte e panjohur dhe duhet të ishte i përgatitur për çdo gjë.

“Për shkak të mpiksjes së gjakut, gruaja kishte një gjendje të luhatshme, një ditë ishte mirë, çohej nëpër shtëpi pastaj ditën tjetër bëhej keq dhe për këtë isha i detyruar të merrja një infermiere çdo ditë që ta mbante nën kontroll. Infermieren e mora për 15 ditë rresht dhe e paguaja nga 20 mijë lekë të vjetra në ditë. Ishin shumë, por u detyrova”, shton S.H.

53-vjeçari i cili paguan pjesë të kredisë edhe sot, vijon historinë e tij duke shtuar se përpos gjendjes së rënduar shëndetësore, u rëndua edhe gjendja ekonomike kur vajza dhe bashkëshortja nuk po njihnin përmirësim dhe u detyruan të bënin një skaner që familjes i kishte kushtuar rreth 400 mijë lekë të vjetra e më pas kishte vijuar marrja e antibiotikëve të lehtë për shkak se të dyja kishin pasur njolla në mushkëri. S.H shpjegon se dy antibiotikët shkuan rreth 70 mijë lekë të vjetra, pa llogaritur faktin se kishin marrë përsëri vitamina me pako të mëdha nga 10 mijë lekë të vjetra secila, e ndërsa trajtimi e kujdesi nuk ka ndalur deri më sot.

Si në çdo gjë tjetër, pandemia ndikoi shumë edhe në buxhetin familjar, ku shpenzimet për medikamente ishin tepër të larta.

Një raport i fundit nga shoqata “Together for Life” Tiranë ka treguar se shpenzimet për kurime shqiptarëve iu kanë kushtuar nga 1 mijë dollarë për person, ndërsa rimbursimi i shtetit ishte 40 dollarë.

“Sipas deklarimeve zyrtare të paktën 4.7% e popullsisë ishte e infektuar nga Covid-19 deri në maj të këtij viti, ndërsa popullsia që ka marrë rimbursim për shpenzimet e kurimit nga Covid-19 është 0.25%. Ekspertët theksojnë se shpenzimet për trajtimin e sëmundjes ishin 10 deri 20 herë më larta se fondet e përfituara nga rimbursimi”, thuhej në raport. Nga ministria e Shëndetësisë dhe ajo e Financave u hartuan dy paketa shëndetësore me vlerën 120 mijë lekë të vjetra dhe 300 mijë lekë të vjetra për trajtimin ambulator, ndërkohë që aplikimi duhet të bëhej nga e-albania, një procedurë që jo të gjithë e kanë ndjekur.

Burimi: Gazeta Si

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet covid-19 covid-19 ne shqiperi covid-19 covid-19 ne shqiperi

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave