LIVE UPDATES
Aktualitet

Rikthehet në qeli ‘peshku i madh’ i tjetërsimit të pronave, Gjykata i dha lirinë në këmbim të 25 mln lekëve

14 Nëntor 2019, 12:48 Nga DOSJA
Rikthehet në qeli ‘peshku i madh’ i tjetërsimit të

VLORË– Pëllumb Petritaj, biznesmeni kontrovers që fitoi lirinë në këmbim të garancisë pasurore prej 25 milionë lekësh është rikthyer sërish në qeli.

Burime nga Gjykata e Vlorës bëjnë me dije për Dosja.al se në seancën e mbajtur ditën e hënë ka qenë prokurori Albert Kuliçi ai që ka kërkuar ndryshimin e masës për Petritajn, nga lirimi me garanci pasurore në “Arrest me burg”.

Kjo kërkesë është pranuar nga trupa gjykuese e kryesuar nga Atalanta Zeqiri dhe anëtar Skënder Haluçi e Albert Spiro, duke kthyer sërish në qeli biznesmenin e njohur si “peshku i madh” i tjetërsimit të pronave.

Fillimisht Pëllumb Petritaj u vu në pranga në muajin tetor të vitit 2018. Ai u akuzua si njeriu që nëpërmjet falsifikimit të dokumenteve zaptoi plazhet dhe sipërfaqet të mëdha toke në Vlorë.

Ai u lirua pas shtatë muajsh qëndrimi në qeli në këmbim të garancisë pasurore prej 25 mln lekësh.

Gjithashtu njoftimi i policisë bën me dije se sot janë arrestuar edhe dy persona të tjerë përveç 55-vjeçarit.

Personi me inicialet E. H., 34 vjeç, banues në Vlorë, ran ë pranga pasi iu gjet në trup një mjet prerës dhe një dorezë grushti. Ndërsa një 25-vjeçar është arrestuar si përgjegjës i një aksidenti me pasojë plagosjen e këmbësore 55-vjeçare me inicialet A.L.. E lënduara ndodhet e shtruar në spital, jashtë rrezikut për jetën.

Njoftimi i policisë Vlorë

Në vijim të punës intensive për kapjen e personave të cilët kryejnë veprimtari të kundraligjahme, Policia ka arrestuar në flagrancë shtetasit:

Kapja dhe arrestimi i tij u bë në Vlorë pasi gjatë kontrollit personal që i është ushtruar këtij shtetasi, Policia i ka gjetur të fshehura në trup një mjet prerës dhe një dorezë grushti, të sekuestruara në cilësinë e provës materiale si në armë të ftohta.

Arrestimi i tij u bë pasi ky shtetas duke drejtuar autpmjetin në rrugën “Ali Demi” Vlorë ka aksidentuar këmbësoren 55 vjeçare A.L., e cila është shtruar në Spitalin Rajonal për ndihmë mjekësore.

Seksioni i Krimit Ekonomik e Financiar ka bërë ndalimin e këtij shtetasi për veprat penale “Falsifikimi i dokumentave” dhe “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”. Vepra penale për të cilat Gjykata i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”.

Materialet iu referuan Prokurorisë në ngarkim të secilit për veprime të mëtejshme.

(f.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet arrestohet pellumb petritaj vlore arrestohet pellumb petritaj vlore

Sondazh

Poll

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe