LIVE UPDATES
Bota

Rëniet tregtare midis Britanisë dhe Gjermanisë mes pasojave të Brexit dhe pandemisë

9 Mars 2021, 19:16 Nga DOSJA
Rëniet tregtare midis Britanisë dhe Gjermanisë mes pasojave

GJERMANI-Tregtia midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Gjermanisë ra në janar mes pasojave ekonomike nga Brexit dhe pandemisë së Covid-19 në muajin e parë pas largimit nga BE-ja, sipas shifrave zyrtare.

Organi federal i statistikave të Gjermanisë tha se importet nga Mbretëria e Bashkuar ranë me më shumë se 56% në 1.6 miliardë paund në Janar nga i njëjti muaj një vit më parë, pas përfundimit të periudhës së tranzicionit Brexit dhe fillimit të marrëdhënies së re tregtare midis Britanisë dhe BE-së.

Në një reflektim të përçarjes në fillim të vitit nga kontrollet e reja doganore dhe vonesat e kufijve, eksportet gjermane në Mbretërinë e Bashkuar gjithashtu ranë me 29% në 4.3 miliardë paund. Shifrat sugjerojnë një ndikim joproporcional në tregtinë MB-Gjermane në janar krahasuar me kombet e tjera, me aktivitetin e importit dhe eksportit me vetëm 6% për vendet e tjera të BE-së krahasuar. Eksportet në vendet e tjera jo-anëtare të BE-së përveç Britanisë ranë me 10.3% dhe importet me 13.9%.

Sipas Guardian, ekonomistët thanë se një reduktim i vëllimeve të tregtisë midis Britanisë dhe kombeve të BE-së do të pritej në janar pasi kompanitë të grumbullonin mallra përpara afatit të Brexit më 31 dhjetor, që do të thotë se nuk do të kishin nevojë të bënin sa më shumë dërgesa në fillim të viti Tregtia në Mbretërinë e Bashkuar gjithashtu është ndërprerë nga kufizimet më të vështira të koronavirusit që nga vala e parë e pandemisë.

Sondazhet e aktivitetit të biznesit tregojnë se prodhuesit në Mbretërinë e Bashkuar përjetuan ndërprerje të mëtejshme të furnimizt të zinxhirit  si rezultat i Brexit dhe Covid muajin e kaluar, me firmat që raportuan rritjen e tretë më të madhe në kohën e dorëzimit të furnitorëve që nga viti 1992.

Shifrat zyrtare të MB për importet dhe eksportet në janar do të publikohen nga Zyra për Statistikat Kombëtare të Premten.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota brexit marredheniet tregtare gjermani-france brexit marredheniet tregtare gjermani-france

Sondazh

Poll

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari