LIVE UPDATES
Bota

Renditja e shkollave më të mira të biznesit në Europë, kryeson Franca

8 Dhjetor 2021, 06:50 Nga DOSJA
Renditja e shkollave më të mira të biznesit në Europë,

PARIS – Shkollat ​​franceze të biznesit e ruajtën epërsinë e tyre ndaj shkollave të ngjashme të vendeve të tjera në Renditjen e Shkollave Europiane të Biznesit nga Financial Times për 2021, duke ofruar gamën më të madhe të lëndëve të edukimit për biznesin.

HEC Paris, Insead dhe Essec ishin të gjitha në nivelin më të lartë të tetë institucioneve kryesore të vlerësuara në renditjen e 95 institucioneve. Shtatë të tjera, të udhëhequra nga Edhec, ESCP dhe EMLyon, siguruan vende në grupin e dytë të shkollave të renditura nga vendi i nëntë në të 46-in.

Një shkollë biznesi nga secili prej pesë vendeve të tjera europiane përmbylli nivelin më të lartë në renditje: London Business School në Mbretërinë e Bashkuar, Iese nga Spanja, SDA Bocconi nga Italia, St Gallen në Zvicër dhe ESMT Berlin i Gjermanisë.

Institucionet e Mbretërisë së Bashkuar ishin të përfaqësuara mirë në përgjithësi, pavarësisht pasojave të Brexit. Në nivelin e dytë u renditën 11 institucione të tjera, të udhëhequra nga Oxford: Saïd, Cambridge: Judge, Imperial dhe Warwick, duke reflektuar interesin global dhe atraktivitetin e vazhdueshëm të vendit për menaxherët, liderët dhe sipërmarrësit e ardhshëm.

Kjo renditje vjen në një kohë kur presioni mbi shkollat ​​​​e biznesit është shumë i madh për shkak të pandemisë, e cila ka çuar në mbylljen e kufijve, kufizimin e studimit në universitet dhe i ka bërë shumë studentë dhe kompani të hezitojnë për të aplikuar. Shkollat ​​janë detyruar të përshtaten me mësimin online dhe atë të përzier, të përballen me konkurrencën në rritje nga llojet alternative të trajnimit dhe të përballen me presionin në rritje për të ulur tarifat, ndërkohë që pandemia vazhdon.

“Ne nuk kemi qenë kurrë në një udhëkryq kaq strategjik,” tha Frank Bournois, dekan i ESCP, me qendër në Paris. “Është koha që të ketë një riorganizim tërësor. Këto janë momente emocionuese dhe, ndonjëherë, edhe të frikshme.”

Shkollat ​​europiane mbizotërojnë globalisht në ofrimin e programeve Master në Menaxhim (MiM), të cilat  e kanë zanafillën në këto vende dhe shihen nga disa studentë si një alternativë më e lirë ndaj MBA-ve të krijuara fillimisht në Amerikën e Veriut. Institucionet në të dy kontinentet po përballen me konkurrencë nga shkollat ​​më të reja të biznesit në Azi, pasi ekonomitë me rritje të shpejtë, të udhëhequra nga Kina, po gjenerojnë një kërkesë në rritje mes studentëve.

Në shenjë ndryshimi të kërkesës, midis shkollave europiane të vlerësuara nga FT si në 2020 ashtu edhe në 2021, madhësia mesatare e klasave të programeve MBA ra me 15 studentë vitin e kaluar duke shkuar në 112, ndërsa midis MBA-ve Ekzekutive ajo ra me gjashtë pjesëmarrës, duke shkuar në 72. Nga ana tjetër, regjistrimet në MiM u rritën me mesatarisht 26 studentë, duke shkuar në 330.

Vlerësimi FT është një “renditje e renditjeve” që rrjedh nga performanca e shkollave europiane në renditjet më të fundit individuale të ofruesve globalë të MBA, EMBA dhe MiM, si dhe për kurset e arsimit ekzekutiv pa diplomë. Renditjet individuale të FT marrin parasysh rezultatet e të diplomuarve, duke përfshirë pagën dhe përparimin në karrierë, si dhe faktorë të tillë si cilësia e punës kërkimore dhe diversiteti ndërkombëtar dhe gjinor i studentëve, stafit dhe i organeve drejtuese të shkollave.

Vlerësimi europian favorizon shkollat ​​që kanë rezultate të mira në të gjitha programet e ofruara, por gjithashtu i përshtat vlerësimet në mënyrë që institucionet të mund të performojnë mirë në përgjithësi edhe nëse nuk ofrojnë gamën e plotë të lëndëve. Shumica e të dhënave mbështeten në renditjen e FT të publikuar në vitin 2021, por performanca e shkollave për arsimin ekzekutiv përdor rezultate nga viti 2020, sepse vlerësimi i këtij viti u pezullua përgjatë pandemisë.

Studentët në shumë pjesë të botës e shtynë punësimin dhe vazhduan studimet e tyre duke ndjekur një diplomë master në biznes. Ndërkohë, disa punonjës vendosën të linin punën e tyre për t’iu kthyer studimeve me kohë të plotë ose të pjesshme, pas përhapjes së Covid-19. Megjithatë, shumë kompani shkurtuan buxhetet e trajnimit dhe reduktuan mbështetjen për kurset e arsimit ekzekutiv.

“Shumë prej nesh në Europë kishim një portofol të konsiderueshëm arsimor ekzekutiv dhe ndoshta ishim më të varur prej tij sesa disa shkolla biznesi në SHBA me mundësi financimi shumë të mëdha,” tha Jean-François Manzoni, president i IMD në Zvicër. “Ndërsa të tjerët deklaronin humbje për arsimin ekzekutiv, ne duhej të sillnim risinë.”

Renditja nxjerr në pah shpërndarjen gjeografike të shkollave kryesore të biznesit në të gjithë Europën. Nga 95 shkollat ​​e renditura nga FT, 22 janë nga Franca, 19 nga Mbretëria e Bashkuar dhe gjashtë nga Gjermania, ekonomia më e madhe në Europë.

Jörg Rocholl, president i ESMT Berlin, një shkollë biznesi private dhe e pavarur, e krijuar me mbështetjen e kompanive gjermane në vitin 2002, tha se historikisht universitetet publike të vendit kanë qenë “shumë dominuese” në arsimin e lartë dhe u ka munguar fleksibiliteti për t’u khyer në institucione të klasit botëror, duke përfshirë shkollat ​​kryesore të biznesit.

Rusia tani ka tre shkolla biznesi në renditje, Turqia ka dy dhe Polonia, Hungaria, Republika Çeke dhe Sllovenia kanë nga një secila. (MONITOR)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota renditja e shkollave shkolla e biznesit renditja e shkollave shkolla e biznesit

Sondazh

Poll
Bota 7 Dhjetor 2021, 21:56

Kurti-Sassolit: 5 vendet mosnjohëse të na njohin

BRUKSEL- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, këtë të martë, është takuar me presidentin e Parlamentit Evropian, David Sassoli. Gazeta Ekspress shkruan se në kë...

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES