LIVE UPDATES
Aktualitet

Kuvendi i Kosovës! Miratohet rezoluta kundër referendumit të Serbisë

15 Janar 2022, 08:28 Nga DOSJA
Kuvendi i Kosovës! Miratohet rezoluta kundër referendumit të

KOSOVË- Kuvendi i Kosovës ka nisur ditën e sotme seancën e jashtëzakonshme, ku po diskutohet lidhur me synimet e Serbisë për të mbajtur referendum kushtetues në Kosovë. Seanca është thirrur pas kërkesës së Kryeministrit Albin Kurti drejtuar kryeparlamentarit Glauk Konjufca. Në seancë janë pjesëmarrës 78 deputetë, ndërsa mungojnë deputetët e Partisë Demokratike të Kosovës. Qeveria e Kosovës ka bërë të ditur se serbët e Kosovës që kanë shtetësi të dyfishtë mund të votojnë në referendumin e Serbisë përmes dy formave, asaj me postë dhe përmes Zyrës Ndërlidhëse të Serbisë në Kosovë.

Ndërkohë Serbia ka tentuar futjen e materialit zgjedhor në Kosovë në pikën kufitare Merdare. Koordinatori i këtij Komisioni, Marko Jankoviç është arrestuar ndërsa dy kamionët me materiale janë konfiskuar. Para fillimit të seancës ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch ka shprehur se QUINT duhet ta mbështesë Qeverinë e Kosovës për moslejimin e zhvillimit të referendumit të Serbisë në Kosovë. Nga ana tjetër kryetari i PDK-së ka njoftuar se partia demokartike nuk do të marrë pkesë në seancën e Kuvendit, pasi për Memli Krasniqin Kurti po frikësohet nga përgjegjësia për referendumin.

Gjatë seancë së thirrur nga Qeveria e Kurtit, kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj ka shprehur mbështetjen e tij rreth vendimit të Kurtit dhe ka theksuar se referendumi i Serbisë në Kosovë është i paligjshëm. Ndërkohë ka patur edhe kundërshtime për këtë seancë nga ana e kreut të Lidhjes Demokratike, Lumir Abdixhiku, i cili tha se qeveria po i shijon tensionet me Serbinë dhe kjo seancë nuk kishte kuptim të mbahej. Gjithsesi pas parashtrimit të tetë pikave nga Kurti është miratuar rezoluta e përbashkët 76 vota pro nga 78 deputetë në Kuvend. I vetmi që abstenoi ishte deputeti i LDK-së,  Driton Selmanaj. Miratimin e rezolutës e ka mirëpritur edhe presidentja e Kosovës Vjosa Osmani.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Kosova jo referendumit të Serbisë, Kurti: S’mund të shkelim parimet tona

Miratimi i rezolutës kundër referendumit të Serbisë, Osmani: E mirëpres konsensusin

Driton Selmanaj, i vetmi që abstenoi në votimin e Rezolutës për referendumin serb

Kuvendi miraton Rezolutën kundër referendumit të Serbisë në Kosovë

Kurti prezanton tetë pikat e rezolutës kundër referendumit serb në Kosovë

Haradinaj pro Qeverisë: Referendumi i Serbisë është jo ligjor

Abdixhiku: Qeveria po shijon tensionet, kjo seancë është e mbyllur pa nisur

Seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit, Kurti: Askujt s’po i mohohet e drejta për votim

Krasniqi: Kurti po frikësohet, po kalon përgjegjësinë e referendumit tek Kuvendi

Referndumi i Serbisë/ Ish-ambasadori holandez: Kosova është shtet i pavarur

Referendumi në Serbi, arrestohet koordinatori, tentoi të kalojë materialet zgjedhore

 (f.i/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore rajoni albin kurti referendumi ne serbi seance plenare ne kosove 15 janar 2022 albin kurti referendumi ne serbi seance plenare ne kosove 15 janar 2022

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave