LIVE UPDATES
Aktualitet

Rikthimi në auditore! Çfarë ndodhi sot në disa qytete (REAGIMET e studentëve)

18 Tetor 2021, 09:01 Nga DOSJA
Rikthimi në auditore! Çfarë ndodhi sot në disa qytete

TIRANË – Universitetet në Shqipëri kanë nisur mësimin ditën e sotme dhe procesi nuk kaluar pa incidente. Pas një viti mësim online, studentët po kthehen në auditore, por asnjë student i pavaksinuar apo që nuk është i pajisur me tampon negativ, nuk do të lejohet të hyjë në auditore ditën e sotme. ‘Faxnews’ paraqitet situatën në disa qytete të vendit.

Në Tiranë, studentët shprehen se një pjesë janë nderë të detyruar të vaksinohen për të mos humbur vitin kurse disa të tjerë shprehen se nuk kanë dëshirë të vaksinohen dhe nuk është e drejtë të detyrohen për këtë gjë. Ja si kanë reaguar disa prej studentëve nga vendimi për moslejimin në auditore dhe marrjen e vaksinës;

“Po jam vaksinuar vetëm me njërën për momentin me Astra Zeneca. Ishte vaksinë që e zgjodha unë. Nëse nuk do të ishte me detyrim nuk do të isha vaksinuar. Kjo në njëfarë mënyrë me detyroi”, thotë një prej studenteve. “Jam vaksinuar me Pfizer me të dyja dozat me dëshirë të plotë. U konsultova me prindërit dhe me mjekët. Jam vaksinuar me dëshirë jo për faktin se ka qenë me detyrim. Nëse nuk do ishim kthyer në auditor edhe këtë vit, do vazhdoja mesimin online si gjithë të tjerët”, thotë një tjetër.

Në Elbasan ka nisur pa penalizime viti i ri akademik per studentët e universitetit “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan. Rektorati vendosi të mos i lërë studentët jashtë auditoreve sot, duke qënë se një përqindje e vogël  janë vaksinuar. Studentët e pavaksinuar pohojnë se nuk janë vaksinuar dhe shpresojnë të mos vaksinohen me detyrim, ndërsa të tjerë të vaksinuar pohojnë se e kanë marrë dozën vetëm se fundmi.

“Nuk e kemi bërë vaksinën. Do hyjmë si gjithë të tjerët që nuk e kemi bërë. Nuk e besoj ta bëj, nuk kemi ndërmend ta bëjmë. Nuk e dimë a do na pranojnë, në rast të tillë do mundohemi të bëjmë vaksinën skemi çfarë të bëjmë”, shprehet një prej tyre.

“Nuk kam dëshirë ta bëj. Nuk kam ndonjë informacion por nëse do të humbisja vitin do detyrohesha ta bëja“, perfundon një tjetër student.

Në Gjirokastër reagimet janë të përziera. Dikush e ka bërë vaksinën e dikush vetëm një dozë.

“E kam bërë, vaksinën por vetëm dozën e parë. E kam bërë në qendrën shëndetësore, por nuk e kam marrë certifikatën e kam harruar. E kam bërë me dëshirë se nuk më detyron dot njeri mua”, thotë një prej studenteve.

“I kam bërë të dyja dozat, e kam marrë edhe çertifikatën me vete“, shton një tjetër.

“E kam bërë vaksinën por vetëm sepse isha e detyruar”, është reagimi tjetër.

Në Durrës studentët janë të paqartë si do të veprohet për këtë vit akademik pasi ka studentë të cilët janë paraqitur ditën e sotme pa test PCR apo certifikatë vaksinimi. Kanë qenë të shumë ata të cilët kanë deklaruar se nëse nuk do të lejohen në auditore të pavaksinuar, do të lënë shkollën.

“Me shumë emocione por do e marr me sportivitet. Nuk e kam bërë vaksinën, absolutisht nuk do e bëja. Nuk do jem dakord të bëj as testin. Po qe kështu do e lë shkollën fare. Do gjej një rrugëzgjidhje por vaksinën nuk do e bëj”, thotë i vendosur një prej studentëve.

“Nuk dua të bëj as vaksinën as testin, shumica nga ne nuk e përballojmë dot, mund edhe të lë vitin shkollor por vaksinën nuk do e bëjmë. Ne jemi ngritur edhe në protestë por prapë nuk kishte ndonjë ndryshim“, thotë një tjetër.

Një situatë e ngjashme është edhe në Shkodër ku numri i studentëve të vaksinuar është shumë i ulët dhe nuk dihet sesi do të procedohet më tej. Kurse në Vlorë nuk janë lejuar të hyjnë në auditore studentët e pavaksinuar.

LAJMI KRYESOR: Viti i ri akademik nis me tensione! Studentët në auditore, kusht vaksinimi ose testi

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet protesta e studenteve protesta e studenteve 18 tetor 2021 studentët viti akdemik 2021-2022 protesta e studenteve protesta e studenteve 18 tetor 2021 studentët viti akdemik 2021-2022

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra