LIVE UPDATES
Aktualitet

Rasti Kaçifa: Prokurori “këmbëngul, gjykata urdhëron vazhdimin e hetimit

12 Tetor 2021, 08:04 Nga DOSJA
Rasti Kaçifa: Prokurori “këmbëngul, gjykata urdhëron

GREQI – Gjykata e Shkallës së Parë në Gjirokastër hodhi poshtë kërkesën e prokurorit Julian Çafka, për të përfunduar hetimin për vdekjen e 35-vjeçarit Konstantinos Kaçifas. Në të njëjtën kohë, u kërkua që të vazhdohet hetimi, nëpërmjet veprime hetimore shtesë në përputhje me dispozitat ligjore.

“Pas një kërkese nga prokuroria për mbylljen e çështjes, gjykata Gjirokastër, si organ kompetent, vendosi të kthejë çështjen, duke urdhëruar ekzekutimin e disa veprimeve të tjera hetimore në përputhje me me dispozitat ligjore. Për momentin, çështja është në fazën e përmbushjes së këtyre detyrimeve”, tha gjykata.

Sipas Protothema, ishte propozimi i Prokurorit Julian Çafka i cili kërkoi përfundimin e hetimit që provokoi reagimin e familjes së viktimës, por edhe të kryetares së gjykatës, Suela Daçi, e cila reagoi, duke kërkuar vazhdimin e hetimit. Duke argumentuar kërkesën e tij për mbylljen e çështjes, prokurori pohoi se hetimet tregojnë se Katsifas kreu vetëvrasje me armën e tij, ndërsa ishte i rrethuar nga forcat e policisë RENEA, në malin mbi fshat, duke rezultuar në vdekjene tij. Në fakt, për shkak se viktima pësoi dy lëndime, një në nofull dhe një në gjoks, zyra e prokurorit pretendoi se 35-vjeçari e bëri vetëvrasjen e tij të dukej si një vrasje, pasi siç u tha segoditja e parë në nofull ishte një goditje në kokë kurse goditja e dytë ishte fatale.

Raporti përmend edhe plumbat e gjetur pranë trupit të Kaçifas, duke pretenduar se ato vijnë nga kallashnikovi që kishte me vete dhe jo nga armët e policisë. Sidoqoftë, duhet theksuar se deri më sot autoritetet shqiptare nuk kanë bërë publike asnjë informacion në lidhje me ekzaminimin mjeko -ligjor, si dhe ekzaminimin balistik të armës që dyshohet se Kaçifas kishte me të.

“Që nga viti i kaluar, ne i kemi njohur metodat për ta kaluar atë si vetëvrasje. Ata nuk mund ta bëjnë atë ose ta vërtetojnë atë. Më 12/4/2021, Prokurori i Gjirokastrës foli për vetëvrasje, as familja as kryetari i gjykatës nuk e pranuan atë. Që në momentin e parë kërkojmë publikimin e videos RENEA. Dhe nëse një në një milion shqiptarë kanë të drejtë, ne do të kërkojmë falje. Por për ta bërë publike. Nuk është e mundur të kryesh vetëvrasje me dy plumba në zemër. Është vrasje. Ai as vrapoi as nuk u largua, ishte i paarmatosur. Ai u vra nga dhjetë metra larg. Nuk ka krim më të rëndë se ky. Ai u vra sepse mbrojti të drejtën për të ngritur flamurin grek në vend të tij, sipas marrëveshjeve që ka nënshkruar edhe Shqipëria ”, thotë zoti Vangelis Sakellarakis, dhëndri i Konstantinos Kaçifas.

Burime diplomatike thonë se rasti Kaçifa po monitorohet nga afër nga Ministria e Jashtme dhe ambasada greke në Tiranë, me urdhër të ministrit Nikos Dendias.

(m.k/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

kryesore rajoni gjykata e gjirokastres konstandinos kaçifas kostandinos kaçifas vret veten gjykata e gjirokastres konstandinos kaçifas kostandinos kaçifas vret veten

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave