LIVE UPDATES
Politike

Rama ‘sherr’ me prindërit e nxënësve të shkollës “Emin Duraku”: Mos dëgjoni llafe tendash mediatike

9 Dhjetor 2019, 21:24 Nga DOSJA
Rama ‘sherr’ me prindërit e nxënësve të

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka replikuar sot me prindërit e nxënësve të shkollës “Emin Duraku”, të cilët i kanë kërkuar llogari për akt-konstatimin e qëndrueshmërisë së kësaj godine.

Prindërit ngulmojnë se akt-ekspertimi nuk është i besueshëm dhe janë bërë dy brenda 24 orëve, ndërsa nga ana tjëtër Rama shprehet se duhet besuar mendimi i inxhinierëve dhe jo mediat, që ai i quan tenda mediatike, duke i sulmuar sërish.

REPLIKAT

Ema Kasapi: Edi Rama une jam prind tek shkolla Emin Duraku dhe kam pare dy akte konstatimi te eksperteve nga Ministria e Ndertimit qe e klasifikojne te demtuar. Pasi kam lexuar dokumentit shteteror i bej pyetje drejtueses se shkolles dhe ministres se arsimit si mund te dalin mbi kete akt dhe ti fusin femijet ne shkolle? Informohu dhe ti me pare pa pase merak per durimin tim. E kam pakufi.

Edi Rama: Ema Kasapi pak durim dhe pak miresjellje te lutem, se e para nuk tha askush nje psikolog per klase, po behet fjale per psikologe qe shkojne klase me klase. Dhe e dyta mos degjoni llafe tendash mediatike se vetem ju çorodisin – tipik rasti i shkolles Emin Duraku ku gjithçka eshte e qarte dhe e sqaruar edhe me grupe inspektoresh te huaj, e ku jane dhene porosite e duhura, por ku disa “VIP”-a mediash bejne gjullurdine perkatese! Thjesht mos i degjoni dhe jeta vazhdon pa probleme te sajuara

Irida Marku: Zoti kryeminister duhet te inspektoni shkollen Emin Duraku.

Edi Rama: Irida Marku eshte inspektuar jo nga nje po nga disa grupe dhe jane te qarta fare gjerat dhe porosite!

Herion Topulli: Te lutem te Emin Duraku se nuk po kuptojme cte bejme.

Edi Rama:  Herion Topulli po degjuat tendat mediatike nuk do kuptoni dot asgje, po degjuat drejtuesit e shkolles e te institucioneve s’do keni asnje problem te kuptoni gjithcka per rastin ne fjale.

Debati për shkollën “Emin Duraku” prej ditësh ka qenë në qendër të mediave. Grupet e inspektimit kanë bërë dy akte konstatimi për këtë shkollë dhe një pjesë te saj e kanë shpallur si të pabanueshme. Sot prindërit kanë zhvilluar edhe një takim me drejtoreshën e shkollës, dhe i kanë bërë një peticion Besa Shahinit. Kjo e fundit u ka kthyer përgjigje dhe shprehet se një godinë është në formë të mirë dhe e qëndrueshme.

(A.B. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike demet e termetit mbyllet shkolla emin duraku tragjedia e 26 nentorit 2019 demet e termetit mbyllet shkolla emin duraku tragjedia e 26 nentorit 2019

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve