LIVE UPDATES
Aktualitet

Rama-opozitës: Ebert mbajti bashkë koalicione të pamundura, shpresoj edhe tek ne!

21 Tetor 2021, 17:28 Nga DOSJA
Rama-opozitës: Ebert mbajti bashkë koalicione të pamundura,

TIRANË– Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë sërish mesazhe për bashkëpunim me opozitën. Duke ‘shfrytëzuar’ 30-vjetorin e fondacionit gjerman, “Friedrich Ebert” tha se ish-presidenti gjerman e shfrytëzoi kohën e tij në politikë, duke u përpjekur të mbante bashkë koalicione të pamundura në Gjermani. Pikërisht mbas kësaj fjale, Rama shtoi se shpresonte që e njëjta gjë të ndodhte edhe në Shqipëri.

Friedrich Ebert ishte personazhi jashtëzakonshëm, simbol i partisë socialdemokrat e gjermane, i cili ishte një këpucar që arriti të ngjitej deri në majat e politikës gjermane si president. Gjithë kohën e tij në detyrë e shpenzoi duke u përpjekur të mbajë bashkë koalicione të pamundura. Ndërkohë këtu u fol për një koalicion që unë shpresoj të jetë i mundur dhe të ndodhë ashtu siç dëshirojnë miqtë tanë në kohën e paraparë prej tyre. Ajo që vlen të kujtohet si mësim nga shembulli i madh i Gjermanisë, është që cilësia e demokracisë, si cilësi bashkëjetese mes të ndryshmëve, nuk varet nga sa shpesh biem dakord, por nga mënyra se si nuk biem dakord. Në këtë aspekt ne kemi shumë rrugë për të bërë ende pasi na është dashur kohë e gjatë dhe do na duhet kohë jo e shkurtër për të arritur në pikën që kundërshtarët politikë të jenë rivalë dhe jo armiq,”- theksoi Rama. 

Po ashtu, kreu i qeverisë e cilësoi nismën “Open Balkan”, si të ardhmen e rajonit duke komentuar edhe procesin për çeljen e negociatave me Bashkimin Europian.

“Shefja e fondacionit këtu në Tiranë ma prishi fjalimin, e nisi me të njëjtën fjali siç do ta nisja dhe unë. Negociatat për ne ka qenë një periudhë maturimi. Është fare e qartë edhe me problemin e Bullgarisë, e nuk duhet që të humbim fokusin. Është proces që e ka zgjedhur populli vetë. Duhet të vazhdojmë dhe të bëjmë më shumë seç kemi bërë. Paravarësisht çfarë kushtesh kemi në Bruksel. është detyrimi ynë ndaj fëmijëve tanë. Jemi dhëndurë në tentativë të familjes së BE. E keni parë që është një vendimmarrje që nuk parashikohet deri në fund. Kujt do i shkonte në mendje që do dilte Bullgaria? Askush nuk e parashikon që nuk del një tjetër. Bullgaria deri para 2 vitesh ishte 100% dakord. Procesi i integrimit është i vlefshëm për transformimin e dijeve. Ballkani i Hapur është ideja e duhur në kohën e duhur. Të gjithë do ta përqafojnë këtë ide. Është e ardhmja. Nuk ka asnjë mundësi tjetër që të ndërtojmë një shëmbëlltyrë e BE-së. Ballkanin e Hapur do ta bëjmë kur të hyjmë në BE. Duke e bërë sot, fitojmë më shumë kohë,”-tha Rama në fjalën e tij.

Megjithatë kjo nuk është hera e parë që kryeministri Rama “shtrin dorën” për bashkëpunim ndaj PD-së. Së fundmi, propozimet e PD për ndryshime kushtetuese për reformën zgjedhore, për reformën territoriale dhe për Vettingun e politikanëve, Rama është shprehur i gatshëm për t’i diskutuar.

Fondacioni Friedrich Ebert u themelua në vitin 1925, si një trashëgimi politike e presidentit të parë gjerman, Friedrich Ebert, të zgjedhur ne rruge demokratike, i cili vdiq në po atë vit. Nisur nga pervoja e tij personale, ai propozoi krijimin e një Fondacioni me qëllim të trefishtë: Promovim te mëtejshëm të një kulture politike demokratike dhe pluraliste, nepermjet edukimit politik për të gjitha klasat e shoqërisë; Akses lehtësues për edukime të mëtejshme për njerëz të rinj, duke siguruar bursa; ndihmese për mirëkuptim dhe bashkëpunim ndërkombëtar, kurdoherë që është i mundur, për të shmangur shpërthime të reja të luftrave dhe konflikteve.

(k.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike edi rama fondacioni “friedrich ebert” edi rama fondacioni “friedrich ebert”

Sondazh

Poll

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari