LIVE UPDATES
Politike

Rama në ‘rolin e doktorit’ në Shkodër: Tromboza vjen nga kontraceptivët, Astrazeneca është e sigurtë…Silva Bino: Te

18 Mars 2021, 11:17 Nga DOSJA
Rama në ‘rolin e doktorit’ në Shkodër: Tromboza vjen

SHKODËR– Kryeministri Edi Rama ishte sot në Shkodër, aty ku po vijon vaksinimi i mësuesve. I shoqëruar nga ministrja Ogerta Manastirliu dhe Silva Bino, Rama tha me bindje se vaksina e “AstraZenecas” që ka ardhur në Shqipëri është e sigurtë. 

Kryeministri u fut edhe në rolin e doktorit, kur tha se tromboza, është shkaktur edhe nga kontraceptivët, pasi ka lexuar të dhëna dhe studime për këtë gjë. Këtë gjë e konfirmoi edhe Bino, e cila paralajmëroi mësuesit se do të kishin temperaturë, pasi ishte një gjë normale pas vaksinës.

Gjatë këtij takimi u tha gjithashtu se 200 nga 1250 mësues kanë hezituar të marrin vaksinën dhe nuk kanë konfirmuar ende emrin e tyre, pasi presin konfirmimin nga Ministria për sigurinë e saj.


Pjesë nga biseda

Ogerta Manastirliu: 4300 mësues ndërkohë që vaksinimi vazhdon. Mbi 23 miëj doza janë aplikuar në personel shëndetësor, mbi 5000 të tjera në të moshaur. Përshëndetje.

Silva Bino: Unë jua shpjegova, mund të kenë pak temperaturë. Është një process që ndodh. Edhe unë kam pasur temperaturë pasi mora dozën e Pfizer. Por me një paracetamol dhe nuk ka asnjë problem.

Edi  Rama: Puna është se duhet të ruhemi deri sa të krijohen antitrupat sepse je i infektueshëm brenda dy javëve, pastaj është ok.

Silva Bino: Doza e dytë bëhet pas katër javëve deri në 12 javë, e AstraZenecas.

Edi Rama: Mos kini asnjë shqetësim, çdo gjë do të shkojë mirë. Edhe vendet që e pezulluan, do ta nisin prapë sepse ishte një seri tjetër. Tani kanë dalë plot të dhëna për hapat e parandalimit të rritjes së popullsisë

Silva Bino: Aaa për kontraceptivët..dihet ato shkaktojnë trombozën

Edi Rama: Po pra po, s’janë fare pjesë e problemit.

Hezitime ka pasur faktikisht. Në 1250 mësuesve, 200 prej tyre presin konfirmimin, duan pjesën e sigurisë. Një pjesë tjetër po bëjnë analiza paraprake.

Ogerta Manastirliu: Nuk ka nevojë, informacioni që u jepet mësuesve është se është shumë e sigurtë dhe efikase.

Prej të shtunës, Shqipëria nisi vaksinimin e mësuesve me 38 mijë e 400 dozat AstraZeneca që mbërritën nga Suedia në vendin tonë. Qeveria dhe kryeministri janë shprehur optimistë, por dhjetra mësuesë në të gjithë vendin kanë refuzuar dhe ende nuk janë paraqitur për të marrë vaksinën. Në total nga e shtuna deri më sot vaksinën e kanë marrë 2664 mësuesë nga 25 mijë mësuesë që ka në të gjithë vendin. Bllokimi i vaksinës AstraZeneca nga shumë vende në Evropë i ka bërë qytetarët shqiptarë të pasigurtë mbi efikasitetin dhe efektet anësore të kësaj vaksine.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike bino edi rama ogerta manastirliu shqiperia nis vaksinimin silva bino edi rama ogerta manastirliu shqiperia nis vaksinimin silva

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave