LIVE UPDATES
Aktualitet

Kryesia e PS, Rama: Kemi Kongres. Me kë nga PD do bashkëpunoj? S’kanë legjitimitet

11 Janar 2022, 07:48 Nga DOSJA
Kryesia e PS, Rama: Kemi Kongres. Me kë nga PD do bashkëpunoj?

TIRANË- Kryeministri Edi Rama këmbëngul në bashkëpunimin e tij me opozitën, edhe pse nuk sheh asnjë nga palët e tanishme të denjë për të “shtrirë dorën”. Pas mbledhjes së Kryesisë së Partisë Socialiste, kreu i qeverisë Rama komentoi zhvillimet më të fundit politike në vend duke u shprehur edhe konfuz se cila nga palët që përplasen në PD kanë legjitimitetin. I pyetur nga gazetarët se a e shikon si debatin e bredshëm në selinë blu, ndërkohë që në PS nuk ka asnjë zhvillim të brendshëm, Rama shtoi se në asnjë familje politike nuk ka problem të zgjidhura.

Por theksoi se socialistët kishin qëllim zgjidhjen e problemeve të vendit, ndryshe nga çfarë ndodh sipas tij në kampin kundërshtar. Duke e cilësuar edhe njëherë si një “kufomë politike”, numri një i qeverisë komentoi edhe njëherë deklaratat e kryedemokratit Basha për ndërhyrjen e Policisë së Shtetit në përplasjen e 8 janarit. Sipas kryesocialistit, Basha fortifikoi selinë duke u përgatitur edhe për gjakderdhje, kur sipas tij mund të kishte kërkuar ndihmë nga Policia e Shtetit që në fillim të tubimin.

Sipas tij, një gjë e tillë nuk u bë, pasi të dy palët janë të gatshëm për konflikt. Sa i përket zhvillimeve të brendshme në selinë rozë, Rama paralajëmroi se më 29 janar do të mbahet Kongresi i PS më 29 janar, ku ede do të miratohen ndryshimet statutore. Gjithashtu paralajmëroi edhe ripërtëritje të FRESSH. Takimet e kryetarit të PS-së me socialistët pas pushimeve të dimrit kanë nisur që dje me drejtuesit politikë të qarqeve, duke vijuar më pas edhe me ministrat e kabinetit.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Mbledhja tek PS, Rama rastis në rrugë me Gjylametin, Manja e Gjiknuri “meken” bashkë

Rama mbledh Kongresin e Partisë Socialiste (DATA)

Bashkëpunim me opozitën? Rama: Nuk dimë kush është kush në këtë histori

Shkarkimet në PD, Rama: Për të qarë dhe për të qeshur, janë dy kufoma

VD-PS po plaket? Nuk e mban të qeshurën, Rama: Nuk ka rëndësi mosha në certifikatë

VD-Përfundon mbledhja e Kryesisë, Rama: Diskutuam për 15 janarin dhe Kongresin

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore politike edi rama kryesia e ps 11 janar 2022 rama mbledh kryesinë edi rama kryesia e ps 11 janar 2022 rama mbledh kryesinë

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh