LIVE UPDATES
Politike

Rama kërkoi votën për vaksina, Kryemadhi: Ai do shkarkuar, i thotë qytetarëve ‘do t’ju lë të vdisni nga COVID’

30 Mars 2021, 19:30 Nga DOSJA
Rama kërkoi votën për vaksina, Kryemadhi: Ai do shkarkuar, i

TIRANË– Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi ka komentuar deklaratën e kryeministrit Edi Rama për shqiptarët lidhur me vaksinat. (Shiko këtu)

E ftuar në emisionin “Tempora”, Kryemadhi është shprehur se Rama duhet shkarkuar nga detyra pasi ka kërcënuar qytetarët se nëse nuk e votojnë do t’i lërë pas vaksinuar nga koronavirusi.

Ka një problem në të gjithë këtë që thotë, në një vend normal po të kishte sistem drejtësie do të ishte shkarkuar si kryeministër. Mbi akuzën: Shpërdorim detyre dhe shkelje të kushtetutës. Ai është kryeministër dhe thotë po nuk më votuar mua, do t’ju lë të vdisni nga COVID,”-tha Kryemadhi. 

FJALA E PLOTË:

Sa më vjen për të qeshur, për nivelin fillestar, edhe një fëmijë kopështi parashkollor dhe sa herë dëgjoj deklaratat e tij, më kujtohet filmi shqiptar ‘Mëngjese lufte’, ku ai fëmija i beut thotë ‘topi është i imi, penalltinë e gjuaj unë’. Edhe ky thotë, vaksinat i solla unë, do ti bëj unë, edhe infermier mund të bëhet ai. Ka një problem në të gjithë këtë që thotë. Në një vend normal, në raste të tilla nëse do të kishte një sistem drejtësie, automatikisht jo vetëm që do të ishte shkarkuar. Është shpërdorim detyre dhe shkelje e Kushtetutës. Ai është një kryeministër në periudhën e fushatës. E mbani mend në 2017, kur u tha policëve hidhni kapelet dhe dilni e mblidhni vota për PS. Ishte një shkelje flagrante e kushtetutës, ishte shpërdorim detyre me Policinë e Shtetit dhe këtë rast është shpërdorim detyre me pandeminë. Ky njeri përveç se ka shpërdorimin e detyrës, por ushtron shantazh, intimidon, presionin dhe përveç se shantazhit ky kërcënon qytetarët me vaksinën. Është njëlloj si ligji për agjitacion e propagandë, i cili thoshte se nëse bën agjitacion e propagandë kundër partisë në pushtet, dënoheshe nga me burg deri në varje. Ky thotë nëse ju nuk votoni PS unë do të ju lë të vdisni nga Covid. Sepse deri sot ky ka fshehur 9 mijë vdekje dhe asnjë institucion nuk merret me 9 mijë vdekjet që ka fshehur Ministria e Shëndetësisë me në krye infermierin Edi Rama. Më pas vazhdojmë me gjithë procesion e pandemisë. A ju kujtohet procesi i Vlorës që 70 ditë ishte në morg dhe nuk i tregohej dhe nuk jepej familjes trupi. Në këtë rast, zotëria ka kërcënuar me jetë qytetarët shqiptarë. Përveç shpërdorimit të detyrës, këtu hyn edhe kërcënimi me vdekje sepse ky zotëria kërcënon me vdekje qytetarët shqiptarë. Kush është ky që kërcënon se nëse nuk më votoni mua, unë nuk do të ju bëj vaksinën. Në çdo vend të botës do t’i kishin vënë prangat. Sepse një njeri o është i metë nga trutë e kokës ose është kriminel. Prokuroria do t’i ketë duart e lira pas 25 prillit. Mos pretendoni se prokurorët e Ulsi Manjas të veprojnë. Pas 25 prillit, ata do të thonë se nuk na ka lënë Edi Rama. Ajo që është miratuar në parlamentin shqiptar me 140 vota është ajo dhe është tjetërsuar rrugës, që me zgjedhjen e kryeprokurorit.

(k.m/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

politike politike monika kryemadhi vaksinimi ne shqiperi monika kryemadhi vaksinimi ne shqiperi

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë