LIVE UPDATES
Politike

Ende s’ka version final! Shtyhet vendimmarrja për fletën e votimit, Celibashi kërkon 24 orë kohë për të sjellë vetëm

30 Mars 2021, 06:15 Nga DOSJA
Ende s’ka version final! Shtyhet vendimmarrja për fletën e

TIRANË– Mbledhja e Komisionit Rregullator për miratimin e përmbajtjes së fletës së votmit për zgjedhjet e 25 prillit ka përfunduar pa rezultat. Vendimi për 3 fletët e votimit të prezantuara nga kryekomisioneri Ilirjan Celibashi do të votohen nesër, duke përcaktuar kështu mënyrën sesi do të votojnë shqiptarë.

Gjatë mbledhjes së sotme, propozimet e Celibashit janë kundërshtuar nga anëtarja Helga Vukaj, e cila është shprehur se kjo e bën më të paqartë vendimmarrjes, duke shtuar se shqiptarët kanë më të lehtë të zgjedhin me emra. Vukaj u shpreh për konstatimin i ishte referuar sondazhit të hapur në faqen në Facebook, për të cilin u shpreh se duhej marrë parasysh.

Ndërkohë që edhe debatet nuk kanë munguar. Eridian Salianji, përfaqësues i PS u shpreh se Komisioni Rregullator nuk e ka kompetencë, dhe se fleta e votimit duhet të caktohet nga Celibashi, ndërsa ky i fundit ka theksuar se ka sjellë 3 propozime nga të cilat mund të vendoset. 

Përveç kësaj, në mbledhje u diskutua edhe për vdekjen e Bashkim Finos, i cili ishte kandidat për deputet në listën e Fierit. I renditur i katërti, emri i tij pritet që të hiqet nga lista për t’u zëvëndëasuar me një të ri. Por çështja e tij ka ekspozuar edhe vakumin në Kodin e ri elektoral, pasi për raste të tilla nuk përcaktohet qartë mënyra e procedimit. 

Ndërkohë që edhe 25 ditë na ndajnë nga dita e votimit, shqiptarët ende nuk e dinë mënyrën sesi do të zgjedhin qeverinë dhe përfaqësuesit në Kuvend për 4 vitet e ardhshme. Ishin kandidatët “ekstra” të Partisë Demokratike, ata që vonuan procesin, pasi KQZ priste një përgjigje nga Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve. Me largimin e 69 kandidatëve të koalicionit PD-AN, është hapur rruga për zgjedhjen e fletës së votimit dhe shpjegimit të mënyrës së zgjedhjes së emrave që do të ulen në Kuvend për 4 vite.

(a.b.a.k.k.m/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

politike politike fleta e votimit zgjedhjet 25 prill 2021 fleta e votimit zgjedhjet 25 prill 2021

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN