LIVE UPDATES
Politike

Rama intervistë për “Al Jazeera”: Duhet të futemi në BE, por nuk jemi ende gati

16 Qershor 2019, 20:25 Nga DOSJA
Rama intervistë për “Al Jazeera”: Duhet të futemi

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një intervistë për televizonin ndërkombëtar ‘Al Jazeera’. Në këtë dalje për mediat Kryeministri ka vijuar të theksojë se qëllimi kryesor është që Shqipëria të bëhet pjesë e Bashkimit Europian. Megjithatë kreu i qeverisë edhe pse beson se duhet të hapen negociatat, nuk mendon se Shqipëria është gati që të hyjë në BE.

SHKRIMI I PLOTË NË “AL JAZEERA”

Qëllimi kryesor kombëtar i Shqipërisë është të bashkohet me Bashkimin Evropian. Por kryeministri Edi Rama nuk mendon se vendi është gati për anëtarësim, pjesërisht për shkak se institucionet e tij politike janë parë si të pazhvilluara. Kjo ka qenë në shfaqje në javën e kaluar pasi partitë politike nuk janë pajtuar se kur do të mbajnë zgjedhjet lokale.

Ato ishin planifikuar për në 30 qershor, por Partia Demokratike tani dëshiron që kjo datë të shtyhet dhe nuk ka paraqitur kandidatë për kryetarë bashkie. Socialistët në pushtet të Edi Ramës duan të vazhdojnë pavarësisht nga kandidatët që kanë regjistruar.

Bllokimi është pjesë e një krize në rritje politike; në shkurt, Partia Demokratike u tërhoq nga parlamenti dhe mbështetësit morën për të organizuar në rrugë. Javët e protestave anti-qeveritare kanë bërë thirrje që Rama të japë dorëheqjen, duke e akuzuar atë për korrupsion dhe mashtrim zgjedhor, si dhe zgjedhje të parakohshme.

Në intervistën e dhënë për Al Jazeera, Rama komentoi edhe situatën e krijuar për ndryshimin e zgjedhjeve të 30 qershorit. Në lidhje me këtë çështje Rama tha se ndryshimi i datës së zgjedhjeve do të minonte demokracinë e Shqipërisë.


Nuk është ajo që meriton Shqipëria dhe nuk është ajo që ka të bëjë me të ardhmen e vendit.  Sepse nëse vendosim një precedent që një parti, dy parti, tri parti, që nga njëra anë vendosin të imponojnë përçarje dhe kushtet e zgjedhjeve të vendosen pas ndërprerjes atëherë kjo do të ndodhë për shumë vite të ardhshme “, tha Rama.

Në fund, zgjedhjet nuk bëhen për politikanët që të vendosin, është bërë për njerëzit që të vendosin për politikanët … Çlirimi i këtij gjykimi ose transformimi i këtij elementi shumë themelor të jetës sonë demokratike, do të thotë të shkosh në një drejtim që është jo drejt të ardhmes tonë, është një e shkuar”ka thënë më pas ai.

Bllokimi dhe situata politike në vend ka shtuar skepticizmin në BE, nëse Shqipëria është gati që ti bashkohet.

Raporti i Komisionit Evropian i vitit 2019 thotë se Shqipëria ka bërë reforma të rëndësishme por ende duhet të punojë për të trajtuar çështje të tilla si korrupsioni dhe krimi i organizuar. Në të thuhet se korrupsioni është ende “mbizotërues në shumë fusha dhe mbetet një çështje shqetësuese. Ndërkohë që Rama është shprehur se e njeh problemin.

Unë mendoj se Shqipëria problem me krimin e organizuar dhe korrupsionin, si çdo vend që nuk është ende një shtet modern dhe funksional. Prandaj ne jemi në këtë proces, prandaj nuk jemi anëtarë të BE-së, prandaj nuk po pretendoj është një padrejtësi që ne nuk jemi anëtarë sot. Ne duhet të përgatisim, duhet të modernizohemi dhe lufta kundër korrupsionit dhe luftimi i krimit të organizuar është një vullnet shumë i fortë, por ka të bëjë me institucione shumë të forta dhe mekanizma shumë të fuqishëm dhe funksionim në çdo drejtim “ tha ai.

Më pas kryeministri Rama thotë se vendi ka shumë për të bërë.

Nëse e kthej kokën pesë vjet e gjysmë më parë dhe e shoh nga ku vijmë, ne kemi bërë përparësi që lënë përshtypje. Por nëse shoh përpara, ku duam të shkojmë dhe ku unë mendoj për të çuar vendin, ka shumë më tepër për të bërë” është shprehur ndër të tjera Rama.

Ai pohon se nëse bisedimet e pranimit janë të suksesshme, si Shqipëria ashtu edhe BE-ja do të përfitojnë.

Shqipëria dhe Ballkani Perëndimor janë të rrethuar nga kufijtë e BE-së, kështu që ne jemi disi një pjesë e një trupi që tërhiqet nga trupi, por nuk është thjesht venitje, por është atje dhe të krijojnë probleme për të gjithë trupin … ose ta lëmë që të krijojë probleme ose të ndihmojnë këtë pjesë për të integruar dhe ndihmuar trupin” tha ai.

Pra, nuk ka të bëjë me zgjerimin, është në përfundim, është një copë shumë e rëndësishme e enigmës …. Është një zonë … brenda Bashkimit Evropian që nuk duhet lënë si një hapësirë ​​e hapur për aktorët e tjerë që mund të mos jetë shumë e prirur për të parë përparimin dhe përparimin e Bashkimit Evropian ” ka përfunduar Rama.

(A.B. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

Politike Politike edi rama negociatat e shqiperise me be rama per al jazeera Shqiperia ne be edi rama negociatat e shqiperise me be rama per al jazeera Shqiperia ne be

Sondazh

Poll

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...

Shehaj-Spiroaplit: Këtu duhet të ishte Rama, por jua la turpin juve

Shehaj: Rama i fali plazhin Xhaçkës. Spiroapli: Nuk është nder statusi 'investitor publik'

Spiropali: Turp, llukunia juaj është një turp. (Deputetët e PD i bien me grushte tavolinave)

Spiropali i ‘del zot’ Ramës: Pak punë ka ai në Samit, do merret me ju, taksirtati im

Deputetët e PD largohen nga Kuvendi, Ahmetaj: Jeni sharë nga të gjitha anët e nuk keni bërë kështu

Tabaku: Rama shkoi si çeço në Samit, bëri të fortin fillimisht (Nikolla i mbyll fjalën)

Spiropali përplaset me Bardhin: Shumë gaz ke pasur këtë kohë! Nikolla: Mos flit nga vendi

Berisha para futjes në Kuvend: Më 7 korrik derdhet e gjithë Tirana, Rama do largohet

Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë: Turp, ju jeni një turp dhe shumë lëmsh

Lajme të mira për Shqipërinë? Rama: Preferoj të mos mbetem në pritje