LIVE UPDATES
Politike

‘Rama dhe Kurti të takohen më shpesh’/ Kërkesa e Qosjes: Njësoni idealin dhe qëllimet!

27 Shtator 2021, 12:19 Nga DOSJA
‘Rama dhe Kurti të takohen më shpesh’/ Kërkesa e

KOSOVË– Akademiku i njohur Rexhep Qosja kërkoi nga dy liderët e Shqipërisë dhe Kosovës që të takohen më shpesh si sot. Kërkesa e tij ka lidhje me mbledhjet e qeverive, që sipas tij janë të bukura jo vetëm për politikanët por dhe për qytetarët shqiptarë. Qosja kërkon që dy qeveritë të bëhen bashkë dhe të njësojnë idealin dhe qëllimet, si dhe të kontribojnë për popullin shqiptar.

Qosja: Kjo gjasë që kemi për të bërë përpjekje për të ndryshuar dhe përmirësuar fatin tonë historik na bën shumë përgjegjës të gjithëve. Më në fund të gjithë popullin. Takimi i sotëm i dy delegacioneve, padyshim që mua më solli shumë gëzim, te të gjithë shqiptarëve, kudoqofshin ata. Ishte një takim shumë premtues, o sa bukur, sa duket bukur kjo pamje e politikanëve, e ministrave dhe të tjerëve nga Shqipëria dhe Kosova. Unë i lejoj vetes mosha me të cilën jam,prej 85 viteve më jep të drejtën morale Ramës dhe Kurtit që të takohen si sot më shpesh. Të takohen qeveritë e tyre, të mbajnë mbledhje qeveritë e tyre, kryeministruara, ju duket fjalë e re. Në këto takime, në këto mbledhje të bëjnë, njësojnë, një ideal të përbashkët që na e kanë lënë epoka e rilindjes shqiptare që e kanë formuluar burrat më të mirë të popullit shqiptar, të cilët kanë thënë si ta krijojmë Shqipërinë dhe shqiptarin. Të njësojnë idealin, të njësojnë qëllimet. Me njësimin e idealit, të kontribuojnë, me një vlerë të madhe që quhet kohezion, i një populli, shpirtëor, kombëtar. Historia na ka mësuar se kur e krijojnë e arrijnë kohezionin, me këtë e kanë mundur armikun, e kanë arritur idealin. Përmban fuqinë e një populli, me kohezion ne do arrijmë që të mënjanojmë një varg vështirësish, pengesash, rreziqesh që i kemi pësuar dikur. Disa rreziqe, provokim, sfida rë ndryshme që na kanosen dhe sot, prej nga e dimë e nga se dimë ende. Të papriturat na vijnë. Unë uroj që këta të punojnë, të kontribojnë, me rendimin e vendimeve të tyre politike, ti kontribojnë kohezionit. Me kohezion do të realizojnë më mirë, më lehtë qëllimet e tyre për zjhvillimin politik, historik, kombëtar… e të tjera të popullit shqiptar. Janë të arritura të përgjithshme, për ardhmërinë e Shqipërisë dhe Kosovës, se unë në veprat time i kam parë të bashkuara, ashtu qoftë.

Rama në Prishtinë: Mbledhim qeveritë në fund të nëntorit, Serbia po bën manovra teatrale ushtarake! Serbët e Kosovës janë pengje (ZHVILLIMET)

(a.b)/dosja.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike edi rama edi rama ne kosove rexhep qosja edi rama edi rama ne kosove rexhep qosja

Sondazh

Poll

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare