LIVE UPDATES
Bota

Putin: Lufta për tregun e vaksinave vazhdon, konkurrentët në tregun global kërkojnë monopolin

11 Mars 2021, 19:17 Nga DOSJA
Putin: Lufta për tregun e vaksinave vazhdon, konkurrentët në

RUSI– Presidenti rus, Vladimir Putin, ka deklaruar se prodhuesit po luftojnë për tregun global të vaksinave të koronavirusit me vlerë prej 100 miliardë dollarësh, sipas Anadolu Agency(AA).

Duke folur në një takim përmes video-konferencës për masat për të rritur aktivitetin e investimeve në Moskë, Putin tha se disa prodhues konkurrojnë padrejtësisht, shesin një dërgesë të vogël vaksinash me një çmim më të ulët me kusht që të jenë furnizues ekskluziv.

“Ne shohim se si sillen konkurrentët në tregun global të vaksinave me vlerë 100 miliardë dollarë. Ata vijnë, shesin një dërgesë të vogël të vaksinave të tyre me zbritje, me kusht që gjithçka tjetër të blihet vetëm nga ai prodhues”,- tha Putin.

Ai tha se pandemia e koronavirusit ka ndikuar shumë në ekonominë globale, e cila ka përjetuar vitin e saj më të keq në vitin 2020 që nga Lufta e Dytë Botërore.

“Viti i kaluar ka qenë më i vështiri për ekonominë globale që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore. Ju e dini mirë këtë vetë. Sipas vlerësimeve, PBB-ja (prodhimi bruto i brendshëm) e botës për vitin 2020 u ul për 3,5 për qind”,- tha ai.

Por Rusia, sipas presidentit Putin, tashmë ka filluar të rimëkëmbet, shkalla e papunësisë ka shënuar rënie dhe kërkesa e brendshme është pozitive.

‘Ne duhet të sigurojmë që gratë dhe vajzat të kenë qasje të pandërprerë në kontraceptivët që shpëtojnë jetën dhe ilaçet e shëndetit të nënave. Ndikimi shkatërrues që COVID-19 ka pasur në jetën e miliona grave dhe vajzave gjatë vitit të kaluar nënvizon se sa jetike është të sigurohet vazhdimësia e shërbimeve të shëndetit riprodhues.’-shtoi ai.

Të dhënat e KB theksuan shumë mënyra në të cilat gratë kanë vuajtur në mënyrë disproporcionale në pandemi, qoftë përmes humbjeve më të mëdha të punës, rritjes së detyrave në familje apo incidenteve në rritje të dhunës në familje dhe seksuale. Në 115 vende me të ardhura të ulëta dhe të mesme, gratë përballen me një përçarje mesatare në shërbimet e tyre të planifikimit familjar prej 3.6 muajsh gjatë vitit të kaluar, treguan të dhënat e UNFPA.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Bota Bota vaksina sputnik V vladimir putin vaksina sputnik V vladimir putin

Sondazh

Poll

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...