LIVE UPDATES
Bota

‘Pse ka rëndësi Ukraina?’/ Mund të plotësojë nevojat ushqimore të 600 mln njerëzve, FAKTET

16 Shkurt 2022, 07:45 Nga DOSJA
‘Pse ka rëndësi Ukraina?’/ Mund të

TIRANË– Është krijuar një tension i madh mes Rusisë dhe Ukrainës. Raportohej se nga momenti në moment Rusia do ta pushtonte. MIRËPO lind pyetja “Pse ka rëndësi Ukraina?”.

Ukraina është një nga vendet më të mëdha në Evropë për nga territori me 41 milionë njerëz shumë me arsim të lartë të motivuar fuqishëm për të punuar. Më poshtë ju sjellim disa fakte:

KOMBI I UKRAINËS

-I pari në Evropë në rezervat e provuara të rikuperueshme të xeheve të uraniumit;

-Vendi i dytë në Evropë dhe vendi i 10 në botë për sa i përket rezervave të xehes së titanit;

-Vendi i dytë në botë për sa i përket rezervave të eksploruara të xeheve të manganit (2.3 miliardë tonë, ose 12% e rezervave botërore);

-Rezervat e 2-të më të mëdha të mineralit të hekurit në botë (30 miliardë tonë);

-Vendi i dytë në Evropë për sa i përket rezervave të xehes së merkurit;

-Vendi i 3-të në Evropë (vendi i 13-të në botë) në rezervat e gazit argjilor (22 trilion metra kub)

-E katërta në botë për nga vlera totale e burimeve natyrore;

-Vendi i 7-të në botë në rezervat e qymyrit (33.9 miliardë ton)

Ukraina është një vend bujqësor:

-I pari në Evropë për sa i përket sipërfaqes së tokës së punueshme;

-Vendi i 3-të në botë për nga sipërfaqja e tokës së zezë (25% e vëllimit botëror);

-Vendi i parë në botë në eksportet e lulediellit dhe vajit të lulediellit;

-Vendi i dytë në botë në prodhimin e elbit dhe vendi i 4-të në eksportet e elbit;

-Prodhuesi i tretë më i madh dhe eksportuesi i katërt më i madh i misrit në botë;

-Prodhuesi i 4-të më i madh i patates në botë;

-Prodhuesi i 5-të më i madh i thekrës në botë;

-Vendi i 5-të në botë në prodhimin e bletëve (75,000 ton);

-Vendi i 8-të në botë në eksportet e grurit;

-Vendi i 9-të në botë në prodhimin e vezëve të pulës;

-Vendi i 16-të në botë në eksportet e djathit.

Ukraina mund të plotësojë nevojat ushqimore të 600 milionë njerëzve

-Ukraina është një vend i industrializuar: I pari në Evropë në prodhimin e amoniakut;

-Evropa e dytë dhe sistemi i 4-të më i madh i tubacioneve të gazit natyror në botë (142.5 miliardë metra kub kapacitet xhiro gazi në BE);

-I treti më i madhi në Evropë dhe i 8-ti në botë për sa i përket kapacitetit të instaluar të centraleve bërthamore;

-Vendi i 3-të në Evropë dhe i 11-ti në botë për nga gjatësia e rrjetit hekurudhor (21700 km);

-Vendi i 3-të në botë (pas SHBA-së dhe Francës) në prodhimin e lokatorëve dhe pajisjeve të vendndodhjes;

Eksportuesi i tretë më i madh i hekurit në botë

-Eksportuesi i 4-të më i madh i turbinave për termocentralet bërthamore në botë;

-Prodhuesi i 4-të më i madh në botë i raketave;

-Vendi i 4-të në botë në eksportet e titanit

-Vendi i 8-të në botë në eksportet e xeheve dhe koncentrateve;

-Vendi i 9-të në botë në eksportet e produkteve të industrisë së mbrojtjes;

-Prodhuesi i 10-të më i madh i çelikut në botë (32.4 milion ton).

LAJMI KRYESOR: Rusia dhe Perëndimi “lojë nervash”, Lavrov kërcën Britaninë, NATO: Moska po shton trupat

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota konflikti rusi-ukraine rusi ukraine konflikti rusi-ukraine rusi ukraine

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren