LIVE UPDATES
Bota

Pse bankat evropiane pastrojnë paratë e Rusisë?

19 Prill 2019, 18:43 Nga DOSJA
Pse bankat evropiane pastrojnë paratë e Rusisë?

Diçka është seriozisht e gabuar me sistemin bankar evropian.

Goditje me goditje, një valë e kërkesave ka goditur një numër në rritje të bankave evropiane, të cilët supozohet se kanë pranuar transaksione të dyshimta që përfshijnë paratë ruse. Bankat europiane si Raiffeisen Bank, Swedbank AB i Suedisë dhe grupi finlandez i shërbimeve financiare Nordea janë disa nga firmat më të fundit që janë tërhequr në aktivitetet e zgjerimit të pastrimit të parave të Evropës. Skandali u zbulua për herë të parë kur autoritetet amerikane zhvilluan një hetim mbi bankën ABLV të Letonisë, duke e akuzuar atë për pastrimin e parave të institucionalizuar, por banka e parë e madhe e cila ishte marrë në pyetje lidhur me aktivitetet e paligjshme në vitin 2017 ishte Danske Bank A/S, pasi një gazetar investigativ ngriti dyshime mbi origjinën e miliarda eurove që kishin rrjedhur përmes bankës daneze.

Hetimet janë duke u zhvilluar pasi pretendimet më të fundit dhe numri vazhdimisht në rritje i zbulesave sugjeron se surprizat nuk do të ndalen këtu. Edhe pse mund të duhen muaj që rregullatorët dhe përmbaruesit të përcaktojnë nëse ndonjë nga pohimet e muajve të fundit janë vërtetuar nga fakti, pyetja është: nëse pretendimet janë të vërteta, pse bankat evropiane vazhdimisht dështojnë të zbulojnë lëvizjen e fondeve të paligjshme? Çfarë është e gabuar me sistemin bankar evropian?

Si dhe pse?

Siç shpjegon Gregory White për Bloomberg, kalimi në kapitalizëm i Rusisë dhe në vendet fqinje filloi një valë me qindra miliarda dollarë që dilnin nga ish-Bashkimi Sovjetik. Në shumicën e rasteve, paratë u shpërndanë nëpër zonat offshore me kontrolle të kufizuara që predispozitë për vështirësi në të treguar dallimin në mes të biznesit legjitim dhe flukseve të paligjshme nga aktiviteti kriminal. Kjo, nga ana tjetër, çoi në një pjesë të këtyre të hollave duke u transferuar në bankat e shquara ndërkombëtare. Ajo që është interesante është se shumica e bankave të akuzuara për pastrim të parave të pista të Rusisë janë ose bankat balltike ose bankat nordike që kanë njësi baltike; në rastin e Bankës Danske, për shembull, 230 miliardë dollarë transaksione të dyshimta dyshohet se u trajtuan nga dega e bankës në Talin, Estoni. Nga njëra anë, institucionet financiare që veprojnë përgjatë kufirit kanë tendencë të gjejnë veten të lidhur me veprimtarinë e dyshimtë shpesh herë për shkak të vështirësive me të cilat ballafaqohen kur krijojnë platforma dhe trajtimin e fondeve në vendet e huaja ku një numër çështjesh si dallimet gjuhësore mund të rezultojnë me komplikime të ndryshme. Megjithatë, pse është keqpërdorimi kaq shumë i fokusuar në Baltikët?

Pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik më 1991, industritë bankare në të gjitha vendet baltike ishin të lulëzuara, pjesërisht për shkak se filluan shërbimin e flukseve të Rusisë dhe pjesës tjetër të kombeve të Bashkimit Sovjetik. Sipas rregullatorëve, shumë banka filluan të hapnin llogari për individë dhe kompani të bazuara në vende të tjera (të quajtura ‘portofole jo-rezidenciale’), duke mos pyetur kush ishin individët ose ku kishte ardhur para. Për shkak të rregullave më të rrepta, gjatë dekadës së kaluar bankat kanë pushuar të bëjnë biznes me klientët që besohet të jenë dyshues, por praktikat e kaluara kanë lënë shenjën e tyre në industrinë bankare të Baltikut.

Vlerësimi i shkallës së veprimtarisë kriminale është një detyrë e vështirë për shkak të punës së madhe të pastruesve për të fshehur origjinën e parave të tyre dhe faktin se jo çdo transaksion që duket i dyshimtë është në të vërtetë i paligjshëm. Një ekip hulumtuesësh vlerësuan në 2017 se pasuria e Rusisë në det të hapur është rreth 1 trilionë dollarë, ose ekuivalente me tre të katërtat e PBB-së së vendit në 2015.

Ku janë rregullatorët?

Paradoksi kryesor në gjithë këtë është mungesa e një autoriteti të centralizuar evropian që ka për detyrë të hetojë dhe të ndjekë penalisht rastet e pastrimit të parave. Deri më sot, autoritetet që priten të hetojnë akuzat për krimin financiar kanë qenë policia lokale dhe rregullatorët kombëtarë, gjë që natyrisht çon në një mishmash të ligjeve dhe praktikave të ndryshme.

Në shtator të vitit të kaluar, në një përpjekje për të trajtuar pastrimin e parave, Komisioni Evropian propozoi rregullime shtrënguese dhe ndryshimin e mbikëqyrjes bankare, megjithatë, futja e një agjencie të centralizuar nuk është në agjendë. Për një kohë të gjatë, Autoriteti Bankar Evropian (EBA) ka përmendur aftësitë e tij fizike për të luftuar krimin financiar në 28 shtete të BE-së, për shkak të mungesës së stafit dhe mungesës së fuqisë së mjaftueshme. Aktualisht, vetëm dy nga 170 punonjës të EBA-së punojnë në rastet e pastrimit të parave.

E vetmja gjë që është krejtësisht e qartë është se boshllëqet ekzistuese duhet të plotësohen – shfrytëzimi i sistemit bankar evropian nuk duhet të jetë aq i lehtë sa duket. Duke u mbështetur në dy njerëz për të monitoruar dhe hetuar krimin financiar në të gjitha shtetet anëtare të BE dhe të gjitha bankat e tyre është e papranueshme. Harmonizimi i rregullave ekzistuese në BE për të hetuar dhe ndëshkuar pastrimin e parave do të ishte një vend i mirë për të filluar, por në fund të fundit Komisioni Evropian duhet të shtojë përpjekjet e tij në luftën kundër pastrimit të parave dhe të vendosë një autoritet të centralizuar për të goditur flukset e parave të pista.

Opinion i botuar në Finance Monthly

(Përkthyer nga: A.B. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

bota bota bankat ne evrope parate e jashteligjshme parate ruse pastrimi i parave bankat ne evrope parate e jashteligjshme parate ruse pastrimi i parave

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh