Bota

Protestat e dhunshme në Bjellorusi pas rezultatit të zgjedhjeve, vritet një protestues

Për shkak të protestave të dhunshme që po mbahen në Bjellorusi pas zgjedhjve të fituara nga Opozita, raportohet se ka mbetur i vdekur një qytetar.
Featured image of article: Protestat e dhunshme në Bjellorusi pas rezultatit të zgjedhjeve, vritet një protestues Pamje nga protestat e dhunshme ne Bjellorusi

BJELLORUSI– Mes protestave të dhunshme në Bjellorusi, një qytetar është vrarë mbrëmjen e djeshme.

Protesta këto që erdhën si shkak i kundërshtimit të rezultatit zyrtar të zgjedhjeve të së dielës, në të cilën Presidenti në largim Alexander Lukashenko, në pushtet që nga viti 1994, u rizgjodh me më shumë se 80 përqind të votave. Ky lajm është bërë me dije nga policia.

Sikurse shkruajnë edhe mediat e huaja, raportohet se asgjë nuk do të jetë e njëjtë përleshjeve të ashpra, veçanërisht në Minsk, të shkaktuar nga rezultati zyrtar i  zgjedhjeve presidenciale.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë kandidatja  opozitës e cila fitoi edhe zgjedhjet Svetlana Tikhanovskay ka thënë: Ne nuk i njohim rezultatet dhe kërkojmë nga qytetarët të mos heshtin. Nëse është e vërtetë, do të ishte fillimi i fundit. Sidoqoftë, ai e bëri të qartë se nuk do të arratiset jashtë vendit dhe nuk sheh arsye pse duhet të arrestohet.

Burimi: Telegraph

A.C/Dosja.al 

Shto Koment