LIVE UPDATES
Bota

Probleme? Për herë të dytë brenda muajit aplikacionet në varësi të Facebook kanë patur mungesë shërbimi

9 Prill 2021, 12:53 Nga DOSJA
Probleme? Për herë të dytë brenda muajit aplikacionet

SHBA– Facebook dhe shërbimet e tij si WhatsApp dhe Instagram ndaluan së punuari për shumë njerëz natën e kaluar dhe kjo është hera e dytë që ka ndodhur në më pak se një muaj. Ndërsa shërbimet janë mbështetur, Facebook ka shpjeguar pse gjërat u rrëzuan.

Për here të dytë në më pak se një muaj, të tre platformat Facebook, duke përfshirë WhatsApp, Instagram , dhe Facebook Messenger zbriti për mijëra e përdoruesve natën globalisht e kaluar. Ndërsa shërbimet në të tre platformat u rivendosën së shpejti, kishte shumë ankesa në të gjitha mediat sociale, veçanërisht në Twitter.

Sipas një raporti të Reuters, më shumë se 112,000 përdorues raportuan çështje në faqen e internetit të Facebook, së bashku me 101,000 përdorues të Instagram dhe 526 WhatsApp që nga 6:00 EST. Facebook më pas e pranoi çështjen dhe raportoi se shërbimet ishin mbështetur. Facebook shkoi në Twitter për të shpjeguar se çfarë shkoi keq.

Siç shpjegoi gjigandi i mediave sociale në cicërimën e tij, një ndryshim i konfigurimit kishte bërë që shërbimet të mos ishin në dispozicion për përdorues të caktuar. Kjo çështje është hetuar dhe zgjidhur. Ndërprerja ndikoi në përdoruesit e Facebook të ndjekur nga përdoruesit e Instagram dhe WhatsApp dhe përdoruesit u përshëndetën – “Na vjen keq, por diçka shkoi keq. Ju lutemi provoni përsëri. ” – në Facebook dhe Instagram. Afati kohor në këto platforma nuk është gjithashtu i ngarkuar për përdoruesit.

Nuk ka informacion mbi saktësisht se sa përdorues janë prekur nga problemi mbrëmjen e kaluar, por është e qartë se ishte një numër i konsiderueshëm në të gjithë botën. Uebsajtet si Downdetector gjurmojnë ndërprerjet duke bashkuar raporte të statusit nga një bandë burimesh, përfshirë raportet e gabimeve të paraqitura nga përdoruesit. Shumë përdorues nuk paraqesin raporte gabimesh dhe faqet si Downdetector nuk i marrin ato parasysh, kështu që është e mundur që numri i përdoruesve të prekur të jetë shumë më i lartë se sa është raportuar.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota facebook instagram whatsapp facebook instagram whatsapp

Sondazh

Poll

Bota 9 Prill 2021, 11:05

PRISHTINË- Një ide gjeniale i ka ardhur pronarit të një lokali në Kosovë i cili në shenjë proteste për të ndërgjegjësuar autoritetet për të rihapur baret d...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE