LIVE UPDATES
Bota

Presidenti i Microsoft: Jeta e përshkruar në “romanin 1984” të Orwell mund të ndodhë në vitin 2024

27 Maj 2021, 10:55 Nga DOSJA
Presidenti i Microsoft: Jeta e përshkruar në “romanin

SHBA- Jeta siç përshkruhet në romanin 1984 të George Orwell “mund të ndodhë në 2024” nëse ligjvënësit nuk mbrojnë publikun nga inteligjenca artificiale, ka paralajmëruar presidenti i Microsoft. Duke folur për rubrikën ‘Panorama’ të BBC-së, Brad Smith tha se do të jetë “e vështirë të arrihet” me teknologjinë që po përparon me shpejtësi.

Programi eksploron përdorimin në rritje të Kinës në Inteligjencës Artificiale (AI) për të monitoruar qytetarët e saj. Kritikët kanë frikë se dominimi i shtetit në këtë zonë mund të kërcënojë demokracinë.

“Nëse nuk vendosim ligje që do të mbrojnë publikun në të ardhmen, ne do të gjejmë zhvillimin e teknologjisë, dhe do të jetë shumë e vështirë për t’u arritur. Më kujtohen vazhdimisht mësimet e George Orwell në librin e tij 1984. Ju e dini historinë themelore … kishte të bënte me një qeveri që mund të shihte gjithçka që bënin të gjithë dhe të dëgjonte gjithçka që thoshin të gjithë, gjatë gjithë kohës. Epo, kjo nuk ndodhi në vitin 1984, por nëse nuk jemi të kujdesshëm kjo mund të ndodhë në 2024,” tha Smith.

Inteligjenca Artificiale e Kinës

Në pjesë të caktuara të botës, realiteti po rritet gjithnjë e më shumë me atë pamje të trillimeve shkencore, shtoi ai. Ambicia e Kinës është që të bëhet lider botëror në Inteligjencën Artificiale deri në vitin 2030, dhe shumë i konsiderojnë aftësitë e saj të jenë përtej BE-së.

Në 2019, Kina mundi SHBA në numrin e patentave të siguruara nga institucionet akademike për inovacion në teknologjitë Inteligjencën Artificiale. Sipas hulumtimit nga Comparitech (kompani mbledhjeje të dhënash), 54% e 770 milion kamerave në botë janë në Kinë.

Eric Schmidt, ish-shefi ekzekutiv i Google i cili tani është kryetar i Komisionit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së për Inteligjencën Artificiale, ka paralajmëruar se mundja e Kinës në IA është e domosdoshme.

Ne jemi në një konflikt strategjik gjeo-politik me Kinën. Mënyra për të fituar është të marshojmë burimet tona së bashku për të pasur strategji kombëtare dhe globale që demokracitë të fitojnë në AI. Nëse nuk e bëjmë, ne do të shohim një të ardhme ku vlerat e tjera do të na imponohen”, tha Schmidt.

Dr Lan Xue, i cili këshillon Qeverinë Kineze, tha se njohja e fytyrës mund të rezultojë “jashtëzakonisht e dobishme” në identifikimin e njerëzve në tubime masive nëse ndodhin aksidente.

“Kina me të vërtetë ka bërë përparim të jashtëzakonshëm në zhvillimin e teknologjisë. SHBA mendon se ky është një kërcënim … dhe ata donin të fillonin një Luftë të Ftohtë në teknologji,” tha Xue.

Megjithëse Kina ka “dallime të mëdha” në vlerat dhe politikën e saj, “vizioni i vendit për botën nuk është konvergjenca, por bashkëjetesa”, tha Dr Keyu Jin, profesore e asociuar në Shkollën e Ekonomisë në Londër.

“Kina nuk kërkon të eksportojë vlerat e saj,” shtoi ajo.

Projekti Maven

Dr Schmidt u bë këshilltar i Pentagonit në 2016, ndërsa mbajti një pozicion si kryetar ekzekutiv i Alphabet, kompania mëmë e Google. Në vitet në vijim, Google filloi një kontratë me Pentagonin, duke e lejuar atë të përdorte disa nga teknologjitë e saj të njohjes së imazhit si pjesë e një projekti ushtarak. Projekti Maven përdori mësimin makinerik për të dalluar njerëzit dhe objektet në videot me dron.

“Maven në atë kohë ishte… një mënyrë për të zëvendësuar sytë e njeriut me shikim automatik për pamjet e dronëve që po përdoreshin në konfliktet e ndryshme arabe. Unë e pashë përdorimin e kësaj teknologjie si një mënyrë pozitive për sigurinë kombëtare dhe një partneritet të mirë për Google,” tha Schmidt.

Gjak mbi duart e mia

Por projekti mori kritika nga punonjësit e Google të cilët dhanë dorëheqjen dhe bënë kërkesë kundër projektit.

“Google nuk duhet të përfshihet në biznesin e luftës”, tha inxhinierja e softuerit Laura Nolan e cila dha dorëheqjen në 2018, kur zbuloi natyrën e projektit për të cilin po punonte Google. “Unë ndjeva disi sikur kisha gjak në duar”.

Ajo argumentoi se teknologjia mund të përdoret në vendimet e synimeve të ardhshme. Por Google tha që AI i saj do të përdorej vetëm për qëllime të mira, para se të tërhiqej plotësisht nga Projekti Maven në qershor 2018.

Dr Schmidt tha se ai ndjente teknologji e cila mund të ndihmonte ushtrinë të merrte vendimet e duhura ishte një “gjë e mirë“.

Gara e armëve në AI

Por Departamenti i Mbrojtjes vazhdon të kërkojë partneritete në Silicon Valley, në një përpjekje për të fituar garën globale të armëve të AI. Seth Moulton, kryetari i Task Forcës së Ardhmërisë së Mbrojtjes në SHBA po u kërkon ndërmarrjeve të teknologjisë që të mbështesin Departamentin e Mbrojtjes.

“Për shkak se jemi në një garë, sepse jemi në këtë garë, kjo është me të vërtetë ajo që vjen për të. A do të na ndihmoni të fitojmë në këtë garë apo do të jeni në thelb kundër nesh Kina nuk ka të njëjtin sistem qeverisjeje si ne.  A mundet që gara e armëve të IA të çojë në konflikt me Kinën? Absolutisht,’ tha Moulton.

(I.A/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota brad smith george orwell brad smith george orwell

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren