LIVE UPDATES
Aktualitet

Prapaskenat e sulmit ndaj Lubonjës, zbardhet dëshmia e autorit në Polici, pse gënjeu OPGJ për dinamikën e ngjarjes

9 Korrik 2019, 14:23 Nga DOSJA
Prapaskenat e sulmit ndaj Lubonjës, zbardhet dëshmia e autorit në

TIRANË- Dosja.al zbardh dëshminë e autorit të sulmit ndaj analistit Fatos Lubonja. Burime nga Policia e Shtetit bëjnë me dije se gjatë marrjes në pyetje, autori i sulmit, Arben Haçkaj, është shprehur se sulmi ka ardhur pas një transmetimi që ai kishte parë Lubonjën në ekran.

“E gjitha ndodhi pas një pamjeje të Lubonjës në ekran”-është shprehur ai në Polici.

Po të njëjtat burime, i thanë Dosja.al, se familja Haçkaj ka paguar vlerën e dëmit që iu bë makinës së Lubonjës. Gjatë deponimit të tyre në Polici, ata janë shprehur se familjari i tyre, ka patur disa çrregullime, por asnjëherë të këtij lloji. Ata kanë pohuar se Haçkaj ka ofenduar edhe herë të tjera Lubonjën dhe të afërmit e tij, por asnjëherë në formë kaq radikale dhe të dhunshme.

“Ne kemi paguar të gjitha dëmet që iu bënë makinës. Xhamat e thyer, dhe dëmtimin që iu bë mjetit nga brenda. Arbeni ka patur ç’rregullime, por asnjëherë kaq të forta. Ai ka sharë disa herë Lubonjën dhe familjarët e tij, por ne nuk e mendonim se mund të bënte këtë gjë”-mësohet se janë shprehur ata.

Kjo dëshmi e siguruar nga Dosja.al, hedh poshtë versionin që Policia e Shtetit ka lëshuar për mediat, ku e cilëson denoncimin për sulmin, zhurmë mediatike, dhe se autori nuk ka patur asnjë prapavijë politike dhe se ka qenë me probleme mendore. Deri më tani, nuk ka asnjë raport të siguruar nga Dosja.al që të provojë gjendjen e pretenduar nga policia.

Dëshmia e rreme e oficerit të Policisë Gjyqësore

Dosja.al kontaktoi ditën e publikimit të denoncimit të Lubonjës, oficerin që e mori në pyetje Arben Haçkajn më 1 korrik. Oficeri T., mohoi të ishte ai personi që e arrestoi dhe intervistoi autorin, në ndalimin e parë. Dosja.al, disponon prova që OPGJ ndalues dhe intervistues ishte personi me inicialet T.,

Në kontaktin që Dosja.al pati me këtë OPGJ, ai nuk shprehu mosdëshirë për të sqaruar për ngjarjen, por pretendoi se nuk ishte ai personi që e ndaloi dhe tha se as nuk e njihte Lubonjën, të vëllain, apo autorin e sulmit. Kjo, që një tjetër mospërputhje mes asaj që deklaron Policia, dhe asaj që ka ndodhur në të vërtetë.

I paqartë mbetet ende njoftimi i Policisë për një sulm rastësor, ndërkohë që familja thotë se sulmi ka qenë për Lubonjën.

(F.g/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet arben haçkaj sulmohet makina e fatos lubonjës arben haçkaj sulmohet makina e fatos lubonjës

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 24 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK