LIVE UPDATES
Politike

Verifikim fakti/ A gënjeu Rama për të ndaluar protestën? Rastet në Evropë kur është protestuar përgjatë samiteve

Përse Rama kërkon të largojë nga tabloja një kundërshtim të opozitës dhe zhvillim të protestës?

1 Dhjetor 2022, 13:35 Nga f.g
Verifikim fakti/ A gënjeu Rama për të ndaluar protestën?
Edi Rama

TIRANE- Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se protesta e 6 dhjetorit cënon standartet dhe masat e sigurisë për zhvillimin e samitit të përbashkët mes Bashkimit Evropian dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor. Rama tha se samiti do të zhvillohet nën kujdesin e Këshillit Evropian dhe se Shqipëria është vetëm vend mikpritës. 

“Masave të sigurisë nuk negociohen me askënd. Masa që vendosen bazuar në standardet dhe rregullat e vendosura nga vetë Këshilli Europian që kudo ku zhvillojnë aktivitet kanë masa standarde. Forcat tona të sigurisë punojnë me organizatorët e samiti që janë në Këshillin europian prej shumë kohës. Nuk janë çështje opinionesh, janë masa shumë të rrepta sigurie aq më tepër në situatën kur këtu do të vijnë të gjithë liderët e be, ku padiskutim për ta ka masa të rrepta sigurie kudo ku shkojnë dhe lëvizin”, tha. Kryeministri foli për një aktivitet që nuk varet nga qeveria shqiptare. 

"Këtu nuk ka palë që tërhiqen ose nuk tërhiqen. Këtu ka një aktivitet që është më i rëndësishmi në historinë e marrëdhënieve ndërkombetare të Shqipërisë. Nuk ka ndodhur kurrë që në Shqipëri të zbresë gjithë kontinenti në mbështetje të Shqipërisë dhe asaj linje të kristalizuar që e sheh Shqipërinë si faktor kyç në rajon dhe përmes rajonit pastaj edhe në Europë. Këta nuk mund ta marrin peng Shqipërinë, aq më tepër një samit të këtyre përmasave. Këtu hyn në fushë siguria dhe garanitmi i masave të kërkuara të liderëve dhe delegacioneve të gjjithë Europës", deklaroi Rama. 

Edhe pse nuk dha informacion se në cilën rregullore bazohet kryeministri për të sanksionuar lirinë për të protestuar, Dosja bëri një kërkim elementar. Në motorin e kërkimit "Google" rezulton se jo më larg se në muajin shkurt, më datë 17, në Bruksel, disa metra larg selisë së Këshillit Evropian, të ardhur nga vendet afrikane si Ethiopia apo Comoros zhvilluan një protestë për të denoncuar situatën ku ndodheshin vendet e tyre. Protesta zhvillohej në nisje të samitit të 6 mes BE dhe Afrikës. 

Verifikim fakti/ A gënjeu Rama për të ndaluar protestën?

https://www.africanews.com/embed/1844172

Një tjetër precedent i protestave në kohën kur zhvillohet një samit vjen nga viti 2020, kur qindra njerëz dolën në protestë kundër presidentit francez Emmanuel Macron gjatë samitit të liderëve të BE.  Protestuesit u mblodhën përpara ndërtesës së Këshillit Evropian, ku liderët e BE-së po diskutonin fondin e rimëkëmbjes së COVID-19 të bllokut. Protesta pati edhe incidente pasi protestuesit u përpoqën të kalonin barrierat dhe policia belge ndërhyri me bombola gazi. 

Verifikim fakti/ A gënjeu Rama për të ndaluar protestën?

Po ashtu, gjatë këtij viti, në mars 2022, protestues të shumtë dolën në mbështetje të Ukrainës në kohën kur në Bruksel ishte duke u zhvilluar samiti për të diskutuar pushtimin rus të Ukrainës.

Verifikim fakti/ A gënjeu Rama për të ndaluar protestën?

Në këto raste, protestat janë lejuar dhe siç shihet qartësisht ato nuk kanë cënuar sigurinë e aktivitetit. Çfarë ndryshon në protestën e 6 dhjetorit? Përse Rama kërkon të largojë nga tabloja një kundërshtim të opozitës dhe zhvillim të protestës? A po përdoret samiti për të mos lejuar të drejtën për të protestuar? /Dosja.al

protesta e opozites 6 dhjetor 2022 edi rama

Sondazh

Poll

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare