LIVE UPDATES
Politike

Sezoni turistik/ Rama: Në 6 muaj përfituam 1 miliard të ardhura, hotelet dhe apartamentet ishin plot

Rama u shpreh se gjatë kësaj periudhe hotelet dhe apartamentet në Tiranë kanë qënë plot. 

27 Shtator 2022, 11:34 Nga A.B
Sezoni turistik/ Rama: Në 6 muaj përfituam 1 miliard të ardhura,
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama deklaroi ditën e sotme se gjatë 6 muajve sezon turistik në vend, janë përfituar 1 miliard të ardhura. Teksa bëri bëri bilancin e sezonit turistik, Rama u shpreh se gjatë kësaj periudhe hotelet dhe apartamentet në Tiranë kanë qënë plot. 

' Ju falenderoj për mikëpritjen. është rezultat nga ana jonë për të stimuluar krijimin e strukturave me 5 yje, me 4 dhe me 5. Shpesh herë keqkuptohet, për t'i krijuar njerëzve idenë se ajo që ne bëjmë është favorizim i më të pasurve. Kjo që bëjmë ne, dhe rritja e pranisë tonë është favorizim i ekonomisë kombëtare, i rrjetit të shërbimeve, favorim i të gjithë asaj pjese që vjen drejtpërdrejt nga skema. Këto janë struktura që sjellin një tjetër lloj turisti për të kaluar një ditë ose 2 ditë. Nga ai lloj turisti që rrit masën por jo të ardhurat në ekonomi. Eshtë një fakt i thjeshtë dhe i vërtetueshëm dhe në Shqipëri. Për ata që flasin për nevojën për një punësim të mirëpaguar, këto janë struktura që punojnë punonjësit me paga mbi mesatare dhe për punët më të thjeshta, E cmoj përpjekjen e bërë në këtë drejtim, për ata sipërmarrës dhe për të tilla struktura. Dihet se hoteleria është një sipërmarrje fitimprurëse por kërkon durim për të nxjerrë fitime. Ne kemi pasur një sezon surprizues, për sa i përket flukseve të të ardhurave, në 6 mujorin e parë kemi kaluar 1 mlrd të të ardhurave nga turizmi, dyfish i vitit të kaluar. Kemi pasur prurje për zonën veriore, falë investimeve të mirëmenduara dhe do të vazhdojmë t'i bëjmë. Tirana ka pasur një boom të jashtëzakonshëm turistësh, kanë preferuar dhe qëndrimin në Tiranë. Ka pasur fluks në hotele dhe në apartamente që janë marrë me qera. Shifra e pjesmarrjes së turizmit në prodhimin kombëtar të Shqipërisë. Turizmi ishte rreth 4% kur nisëm ne, nëse kthejmë kokën pas shumë kush e ka harruar, kemi pasur një turizëm krejt primitiv dhe jashtë çdo lloj standarti të konkurencës. '- tha Rama.

edi rama

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN