LIVE UPDATES
Politike

Deri në 249 mijë lekë në muaj! Rama rrit pagat e punonjësve të Kryeministrisë: Do e bëjmë me dy hapa, hajde me vrap në punë tani

Pagat e rritura variuan nga 125 mijë lekë deri në 249 mijë lekë, në varësi që kishin punonjësit. 

30 Mars 2023, 11:06 Nga F.M
Deri në 249 mijë lekë në muaj! Rama rrit pagat e
Edi Rama dhe punonjësit e kryeministrisë

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim me punonjësit e kryeministrisë këtë mëngjes, për të komunikuar rritjen e pagave për disa prej tyre. Në fjalën që mbajti para vartësve të kryeministrisë, Rama bëri me dije rritjen e pagave për gjashtë prej tyre. Ai tha se rritja do të procesohet me dy raunde, dnërkohë që u bëri thirrje të rinjve që të ndiqnin hapat e mëtë vjetërve në detyrë. Ajo që ra në sy është se punonjësit kishin shumë vite punë në kryeministri, më e 'reja' ishte Zenaida me 28 vite punë, ndërsa më e vjetra Nexmija me 44 vite punë. Pagat e rritura variuan nga 125 mijë lekë deri në 249 mijë lekë, në varësi që kishin punonjësit. 

Fjala e Ramës: 

Po rri një shkallë më lart që t'ju shoh të gjithëve, desha t'ju përshëndes dhe t'jua them vetë sepse u bënë kaq vite që punojmë së bashku, të gjithë punoni këtu me përkushtim, pa orar. E keni merituar prej shumë kohësh në fakt, por mundësia për ta bërë realitet është bërë vetëm tani. Ju e dini shumë mirë se sa na është dashur të kapërcejmë që të arrijmë deri këtu. Dhe për t'ju thënë që tani është koha të bëjmë një rritje rrogash domethënëse. Për të pasur një ide të domethënies kam marrë këtu disa raste konkrete duke dashur të përfitoj nga rasti edhe për të falenderuar disa prej jush që janë legjendat e këtij institucioni dhe do të doja të më ndihmonin duke ardhur këtu, më afër, një shkallë më lart. Monika që është drejtore njësie prej plot 26 vitesh, Rezari që është...i duket vetja më i gjatë se kjo...është jurist i departamentit dhe 37 vite ka këtu. Sa vjeç je? Çfarë do këtu ti, duhet të kishe dalë në pension. Pastaj kemi Vjollcën, shefe sektori. Vjollca ka 43 vjet në punë, është një shkallë më lart. Zenaida është përgjegjëse sektori, ajo ka 28 vjet. Pastaj Luljeta që është specialiste. Luljeta ka gjithë sekretet e qeverisë, pastaj dhe...E dini sa ka Luljeta këtu? 41 vjet. Por, s'keni parë gjë akoma sepse Nexhmija ka 44 vjet. Tani që t'i marrim me radhë, rritja e pagave do të bëhet me dy raunde. do të fillojmë tani dhe pjesën tjetër do ta shtojmë në buxhetin e vitit të ardhshëm. Korrektimet do të fillojnë nga lart poshtë. Unë po filloj nga poshtë lart, për t'ju thënë se sa do të jetë paga e Luljetës dhe Nexhmijes në fund. Luljetës do t'i shkojë 135 mijë lekë, Nexhmijes 125 mijë lekë. Zenaidës 158 mijë lekë, Vjollca do të paguhet 149 mijë lekë. Pastaj Rezari, sa do jetë? 218 mijë lekë. Dhe pastaj Monika 249 mijë lekë. Tani këto 49-n, 48-n, 18-n, mos i merrni të mirëqena sepse do lëvizin, sigurisht për më shumë, jo më pak, sepse është duke u bërë kalkulimi ende. Paga juaj do të jetë sipas kategorive, kini parasysh nëse për zonjat këtu u desh një kohë e gjatë që të arrinim një pagë dinjitoze, për ju më të rinjtë, po punuat si këto, si këto s'punoni dot, por të paktën sa gjysme e këtyre dhe do të merrni më shumë. Sepse për ju të rinjtë po punojmë. Ky ishte Breaking Neës për sot. Tani me vrap te puna, me vrap ore jo me hap. (bëjnë foto). Ecni more përpara, gjithmonë gratë para, ju mbrapa. Ec, ec, ec...

Një ditë më parë, kreu i qeverisë konfirmoi rritjen e pagës minimale nga 1 prilli në 40 mijë lekë, ndërsa deklaroi ambicien për të ndërhyrë edhe në pagën mesatare në vend, që aktualisht është rreth 60 mijë lekë të reja. Ai tha se paga mesatare pritet të shkojë 900 euro. 

edi rama

Sondazh

Poll

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit

Vrau kunatën me sëpatë në Elbasan, autori lihet në burg, Tashi: Jam penduar, isha gjaknxehtë