LIVE UPDATES
Politike

Porti i Durrësit/ Pyetjet që presin përgjigje për projektin

Nëse këto pyetje marrin përgjigje transparente në seancën e sotme, Dosja.al do ta mbështesë projektin, pavarësisht dritëhijeve që e rrethojnë.

24 Nëntor 2022, 08:36 Nga Dosja.al
Porti i Durrësit/ Pyetjet që presin përgjigje për projektin
Porti i Durresit

Porti i Durrësit është aseti më i rëndësishëm ndërkombëtar i vendit për rëndësinë gjeografike, por jo për madhësinë dhe mundësitë që ofron për tregtinë rajonale. Aq sa porti i Bar, në Malin e Zi po shndërrohet në pikë më të rëndësishme, për shkak të madhësisë dhe teknologjisë, pavarësisht pozitës gjeografike. Në këto kushte është e domosdoshme që Porti i Durrësit të zgjerohet, të rikonceptohet dhe të modernizohet.

Aty ku ndodhet kjo është e pamundur për shkak të vendndodhjes. Në jug është autostrada, në veri është dhe në lindje është qyteti, në perëndim është deti. Ideja e zhvendosjes së Portit në Porto Romano mund të jetë produktive.

Në këtë rast do ishte produktive edhe ideja e shndërimit të portit aktual në një port jahtesh siç po kërkon qeveria. Projekti i publikuar ngjan më shumë me një qytet të ri se me një port jahtesh. Nëse do te ishte një investim strategjik për krijimin e një porti të ri tegtar, me të madhin në Adriatikun Lindor, Dosja.al do ta mbështeste projektin pavarësisht akuzave për përfshirjen personale të Kryeministrit. Kjo do të thotë që nese Qeveria, sot në Kuvend, do tu pergjigjej këtyre pyetjeve, në mënyre transparente, nuk ka asnjë arsye për të mos e mbështetur projektin.

Më poshtë po rendisim pyetjet që nuk kanë akoma një përgjigje:

1. Kur është konstatuar se Porti i Durresit nuk i ka mundësitë për të plotësuar kërkesën rajonale për tregti?

2. Pse nuk është deklaruar më parë pamjaftueshmëria e Portit për plotësimin e nevojave dhe ambicieve për të qenë porti më i rëndësishëm tregtar i ballkanit perëndimor?

3. Kur është ideuar ndertimi i një porti të ri tregtar me kapacitete dhe teknologji konkuruese?

4. Pse u zgjodh Porto Romano dhe jo Triporti ne ZvëRnec siԷ ishte planifikuar më shumë se 30 vjet më parë?

5. Sa do të jenë kapacitetet e portit të ri?

6. Sa do të jetë kostoja e portit të ri?

7. Për sa kohë do të ndërtohet porti i ri?

8. Ku do të gjenden fondet për Portin e ri?

9. A do të jetë porti i ri më i madhi në Ballkanin Perendimor?

10. Cila është infrastruktura shoqëruese e portit të ri dhe sa do të kushtojë?

11. Sa do të përfitojë buxheti nga porti i jahteve i Alabar?

12. Sa pjesë e fitimit nga Durrës Jacht Marina do të shërbejë për investimin në portin e ri?

13. Sa kushton toka e falur në Portin aktual?

14. Nëse toka nuk do të falej, a mund të shërbente shitja e saj në tregun e lirë për të financuar portin e ri?

15. Pse shteti ka 33 për qind të fitimit dhe jo 33 për qind të biznesit?

16. Sa është vlera e parashikuar e fitimit që do prodhojë investimi?

17. Sa është vlera e 33 për qind të fitimit në krahasim me 33 për qind të aksioneve?

18. Sa është vlera e 33 për qind të fitimit në krahasim me vlerën që do prodhonte dhënia e tokës për zhvillim?

19. Në cilën praktikë të mëparshme të investimeve të Eagle Hills e ka gjetur qeveria faljen e tokës?

20. Sa është fondi i parashikuar në buxhetin e 2023 për Portin e ri tregtar?

21. A ndikon procesi i dhënies pa garë të Portit të Durrësit në marrëdhënien me Bashkimin Europian për shkak të prishjes së marrëveshjes së stabilizim- asociimit (MSA)?

22. A ndikon ligji special për Eagle Hills në prishjen e klimës së biznesit dhe si rrjedhim në pëngimin e investimeve të huaja nga Perëndimi?

23. Pse nuk u bë garë siç e parashikon detyrimi i MSA?

24. Pse zhvillimi i zonës projektohet me pallate dhe jo me hoteleri?

25. Sa ndikon prioriteti që qeveria i jep Durrës Yacht Marina me pasaporta te arta, në konkurrencën e lirë?

26. Pse porti i jahteve nuk është më i madhi në Ballkan siç pretendoi qeveria përpara kontratës?

27. Kur parashikohet të ndërtohet Porti i Jahteve?

28. Çfarë do të ndodhë nëse qeveria nuk gjen fonde për ndërtimin e portit të ri? E kujt do jetë toka? Çfarë do të ndodhë me kontratën që i jep automatikisht tokën investitorit? /Dosja.al

porti i durresit

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE