LIVE UPDATES
Politike

Pastrimi i parave, korrupsioni dhe armët, KiE ngre alarmin për sigurinë në Shqipëri

Në pikën me numër ‘15’, Këshilli i Evropës vëren nevojën për përmirësim urgjent në lirinë e shprehjes, pavarësinë e medias dhe pluralizmin dhe shqetësohet për mungesën e progresit në këtë fushë, pasi Shqipëria ka rënë tetë vende në 'Indeksin Botëror të Lirisë së Shtypit' të Reporterëve pa Kufij që nga viti 2018.

19 Maj 2022, 17:15 Nga DOSJA
Pastrimi i parave, korrupsioni dhe armët, KiE ngre alarmin për
Foto Ilustruese

TIRANË- Këshilli i Evropës i ka vënë pikat mbi ‘i’ raportit për Shqipërinë! Pikat më problematike të vendist që kërkon të bëhet pjesë e familjes së Bashkimit Evropian vijojnë të jenë: krimi i organizuar, pastrami i parave dhe korrupsionin në nivele të larta të zyrtarëve shtetërorë. Konkretisht në pikën me numër nëntë, KiE shpreh shqetësimin për retorikën e qëndrueshme nxitëse, duke përfshirë politikanë të nivelit të lartë, zyrtarë publikë dhe figura të tjera publike, e cila nxit kulturën e frikësimit, fushatave të shpifjeve, dhunës dhe trazirave.

Në pikën me numër ‘15’, Këshilli i Evropës vëren nevojën për përmirësim urgjent në lirinë e shprehjes, pavarësinë e medias dhe pluralizmin dhe shqetësohet për mungesën e progresit në këtë fushë, pasi Shqipëria ka rënë tetë vende në 'Indeksin Botëror të Lirisë së Shtypit' të Reporterëve pa Kufij që nga viti 2018.

Numri ‘34’ përshëndet përparimin e qëndrueshëm në zbatimin e një reforme gjithëpërfshirëse në drejtësi, të mbështetur nga kuadri i forcuar legjislativ dhe procesi i paprecedentë i verifikimit, të cilat kanë vazhduar të japin rezultate të prekshme. KiE nënvizon nevojën për të marrë masat e nevojshme për të eliminuar efektet anësore të verifikimit, të tilla si procedimet e gjata, një shkallë e ulët pastrimi dhe një numër i madh i çështjeve të mbetura, mirëpret rikthimin e funksionalitetit të Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës së Lartë, e cila duhet të përmirësojë aksesin e qytetarëve në drejtësi dhe të përshpejtojë proceset gjyqësore.

Pastrimi i parave kërkon që të mbetet prioritet. Sipas KiE, duket ndjekja penale dhe dënimi përfundimtar për korrupsion të nivelit të lartë dhe konfiskimi i aseteve kriminale. Këshilli i Evropës shpreh shqetësimin për përhapjen e gjerë të armëve të zjarrit në Shqipëri  thekson nevojën për të përmirësuar procedurat dhe mekanizmat standardë për të luftuar tregtinë e paligjshme të armëve të vogla dhe të lehta.

Pikat kryesore:

Pastrimi i parave, korrupsioni dhe armët, KiE ngre alarmin për

9. Shpreh shqetësimin për retorikën e qëndrueshme nxitëse, duke përfshirë politikanë të nivelit të lartë, zyrtarë publikë dhe figura të tjera publike, e cila nxit kulturën e frikësimit, fushatave të shpifjeve, dhunës dhe trazirave; nxit aktorët politikë të udhëheqin me shembull në avancimin e dialogut shoqëror dhe bën thirrje që të sigurohen bindjet përfundimtare të atyre që sulmojnë gazetarët;

Pastrimi i parave, korrupsioni dhe armët, KiE ngre alarmin për

15. vëren nevojën për përmirësim urgjent në lirinë e shprehjes, pavarësinë e medias dhe pluralizmin dhe shqetësohet për mungesën e progresit në këtë fushë, pasi Shqipëria ka rënë tetë vende në 'Indeksin Botëror të Lirisë së Shtypit' të Reporterëve pa Kufij që nga viti 2018;

Pastrimi i parave, korrupsioni dhe armët, KiE ngre alarmin për

34. Përshëndet përparimin e qëndrueshëm në zbatimin e një reforme gjithëpërfshirëse në drejtësi, të mbështetur nga kuadri i forcuar legjislativ dhe procesi i paprecedentë i verifikimit, të cilat kanë vazhduar të japin rezultate të prekshme; mirëpret mbështetjen ndërpartiake që mundëson vendimin e Kuvendit për të zgjatur mandatin e organeve të verifikimit deri më 31 dhjetor 2024 dhe u kërkon të gjitha palëve të përshpejtojnë përfundimin e procesit të verifikimit; nënvizon nevojën për të marrë masat e nevojshme për të eliminuar efektet anësore të verifikimit, të tilla si procedimet e gjata, një shkallë e ulët pastrimi dhe një numër i madh i çështjeve të mbetura; mirëpret rikthimin e funksionalitetit të Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës së Lartë, e cila duhet të përmirësojë aksesin e qytetarëve në drejtësi dhe të përshpejtojë proceset gjyqësore;

Pastrimi i parave, korrupsioni dhe armët, KiE ngre alarmin për

38.Nënvizon rëndësinë e ndërmarrjes së veprimeve vendimtare kundër pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit duke siguruar një histori të qëndrueshme të hetimit proaktiv, ndjekjes penale dhe dënimeve përfundimtare për korrupsion të nivelit të lartë dhe konfiskimin e aseteve kriminale; inkurajon korrigjimin e shpejtë të mangësive në adresimin e planit të veprimit të Task Forcës së Veprimit Financiar dhe 'Rekomandimet e Moneyval' dhe zbatimin e plotë të legjislacionit të amenduar së fundmi në përputhje me rregullat përkatëse të BE-së;

Pastrimi i parave, korrupsioni dhe armët, KiE ngre alarmin për

44. Shpreh shqetësimin për përhapjen e gjerë të armëve të zjarrit në Shqipëri; thekson nevojën për të përmirësuar procedurat dhe mekanizmat standardë për të luftuar tregtinë e paligjshme të armëve të vogla dhe të lehta dhe për të rritur hetimin dhe ndjekjen penale të trafikimit të tyre;

(F.m/dosja.al)

Sondazh

Poll

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet