LIVE UPDATES
Politike

“Nuk diskutohet për presidentin në kafe,” Mediu: Në dëmin e opozitës që ta çojë procesin aty ku do Rama

I pyetur rreth letrës me kriteret që duhet të ketë kreu i ri i shtetit, dërguar nga Enkelejd Alibeaj në drejtim të mazhorancës dhe Grupeve Parlamentare të opozitës, Mediu theksoi edhe një herë që opozita duhet të jetë e bashkuar.

16 Maj 2022, 23:21 Nga DOSJA
“Nuk diskutohet për presidentin në kafe,” Mediu: Në
Fatmir Mediu

TIRANË- U deshën vetëm 5 minuta që parlamenti të ezauronte raundin e parë për zgjedhjen e pasuesit të Ilir Metës. I gjendur përballë këtij fakti, për të cilin tha se e priste, kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu bëri autokritikë për mënyrën sesi opozita është duke e menaxhuar situatën.

Në një lidhje direkte me “Radari Informativ” në ABC, Mediu theksoi se ajo që është e rëndësishme është ajo çka po bën opozita mes vetes dhe pastaj vjen qëndrimi i mazhorancës.

Sipas tij, është në dënim e pakicës që ta çojë “procesin aty ku do Edi Rama.”

“Nuk e kuptoj sjelljen e opozitës. Jetojmë në një botë reale, ku e dimë se ku janë interesat. Të ofrojmë kandidatë me vlera. Këtë pjesë të procedurës parlamentare ta shfrytëzojmë, pra të mos diskutojmë pa fund për kriteret, po të vrasim mendjen cili duhet të jetë kandidati.”

I pyetur rreth letrës me kriteret që duhet të ketë kreu i ri i shtetit, dërguar nga Enkelejd Alibeaj në drejtim të mazhorancës dhe Grupeve Parlamentare të opozitës, Mediu theksoi edhe një herë që opozita duhet të jetë e bashkuar.

Duke u nisur nga fakti që letra me kritere u është dërguar njësoj si shumicës ashtu edhe aleatëve, kreu i PR, tha se gjuha duhej të ishte e ndryshme. Por a do të marrë pjesë opozita në raundet pasardhëse?

Fatmir Mediu theksoi se nëse bihet dakord që shumica e Ramës nuk është legjitime, atëherë nuk ka arsye për të marrë pjesë në proces. Në të kundërt, duhet që opozita të propozojë kandidatë.

“Do marrim apo jo pjesë në proces? Nëse jo, s’kemi pse shkojmë në parlament. Nëse kemi bindjen që mazhoranca s’ka shumicë legjitime, të shpërndahet parlamenti.”

I pyetur nëse ka diskutuar me Alibeajn, Dodën apo edhe Bylykbashin e Boçin, Mediu tha se diskutimet janë bërë vetëm në kafe.

“Marrëdhënia opozitare nuk duhet të jetë kafe. Kemi diskutuar duke pirë kafe. Kjo tregon mungesë serioziteti. Me ne filet ndryshe, me mazhorancën sillet ndryshe. Kjo ka ndodhur në 2012. A do i shërbejmë kësaj strategjie të Ramës? Apo do të ndërtojmë një strategji tonën. Nuk ka sens t’i kërkojmë konsensus mazhorancës kur nuk e kemi mes nesh.” 

Marrë nga abcnews.al

Sondazh

Poll

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal