LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Konferenca e kryetarëve/Opozita kërkoi Komision Hetimor për TIMS dhe sterilizimin, rrëzohet kërkesa, Bardhi: U shkel Kushtetuta

•Ditën e sotme u mblodh Konferenca e Kryetarëve. •Gjatë mbledhjes u shqyrtuan kërkesat e opozitës për ngritjen e një Komisioni Hetimor. •Konferenca e Kryetarëve ja ka kaluar vendimin Kuvendit lidhur me kërkesën për ngritjen e komisionit hetimor për ndërhyrjet në sistemin TIMS dhe për koncesionet në shëndetësi. •Në konferencën e Kryetarëve nuk kanë munguar debatet, Bardhi u shpreh se nëse këto kërkesa rrëzohen do të ishte antikushtetuese. •Pas përfundimit të mbledhjes, Bardhi e ka cilësuar si antikushtetues vendimin e mazhorancës për t’u mos pajtuar me opozitën lidhur me dy kërkesat e depozituara për ngritjen e 2 Komisioneve Hetimore.

2 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

Bardhi pas mbledhjes së konferencës së kryetarëve: Deputetë e mazhorancës kanë frikë nga komisionet

Konferenca e kryetarëve/Opozita kërkoi Komision Hetimor për TIMS
Gazmend Bardhi

TIRANË-Gazmend Bardhi kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike doli në një deklaratë për mediat pas mbledhjes së konferencës së kryetarave. Bardhi akuzoi në deklaratën e tij mazhorancës, që përdor fuqinë e shumicës për mos të lënë opozitën të hetojë.

Kryetari i Grupit të PD-së tha se deputetët u shprehën se janë shumë të zënë për të hetuar katër dosjet e hetimit dhe se kanë frikë se mos përsëritet i njëjti sukses që u arrit me Komisionin Hetimor të inceneratorëve. 

"Sot në përputhje me ligjin Nikolla thirri konferencën për komisionin hetimor. Asnjë surprizë nga 1 vit më parë. Ata kanë frikë se mos përsëritet suksesi që u arrit në Komisionin Hetimor të Inceneratorëve, ata nuk e lënë më opozitën të hetojë. Është detyrim kushtetues që të pranosh kërkesën e opozitës për hetim hetimor. Deputetet refuzuan hetimin për shkak, se kërkohen hetimet e katër kontratave. Deputetët thanë, se kjo është një çështje shumë e gjerë, se deputetët e mazhorancës janë shumë të zënë. Mazhoranca nuk dha konsensusin për ngritjen e komisioneve hetimore. Justifikim për të fshehur një vullnet politik të mazhorancës, janë fyerje për çdo mendjen normale njerëzore. Argumenti i parë ishte se kërkonim të hetonim 4 kontrata dhe e konsideronin shumë të gjerë, ndaj nuk e hetonin dot. Të katërt kontrata lidhjen me një çështje të vetme për ofrimin e shërbimit të qytetarëve, Sa kohë që katër kontrata janë miratuar nga qeveria për 450 mln euro kërkuam  të verifikohet se si janë lidhur dhe se si po zbatohen. Të dhënat nga KLSH kanë treguar se kemi të bëjmë me kontratat abuzive dhe pagesa e shërbime që qytetarët nuk i përfitojnë."- tha Bardhi.

2 MUAJ ME PARE

Kërkesat e opozitës/ Bardhi në Konferencën e Kryetarëve: Po shkelni Kushtetutën dhe çdo parim demokratik

Konferenca e kryetarëve/Opozita kërkoi Komision Hetimor për TIMS
Gazment Bardhi

TIRANË- Ditën e sotme është mbledhur Konferenca e Kryetarëve ku po diskutohen kërkesat e opozitës për komisionet hetimore, për koncesionet në shëndetësi dhe për trajtimin e të dhënave personale.

Mbledhja është shoqëruar me debate nga ana e opozitës. Kreu i grupit parlamentar i PD, Gazment Bardhi deklaroi se maxhoranca po kërkon që të mohojë të drejtën e opozitës, duke shkelur kushtetutën e Shqipërisë.

“Nëse keni pretendime për objektin, hajdeni ta riformulojmë. Por ju kërkoni të mohoni të drejten e opozitës duke shkelur kushtetuten e Shqiperise. Po shkelni cdo parim demokratik, duke i mohuar opozites cdo hapësire. Është Kushtetuta, qe i garanton opozitës të drejtat per komisionet hetimore”– mësohet të ketë thënë Bardhi gjatë mbledhjes.

komisionet hetimore opozita gazmend bardhi konferenca e kryetareve

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!