LIVE UPDATES
Politike

VD-Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

Ndaj shtoi se është përgatitur platforma për këtë gjë. 

5 Korrik 2022, 10:58 Nga F.M
VD-Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se shumë shpejt do të bëhet digjitalizimi për pronat. Në një takim me një grup investitorësh në Holandë, Rama tha se në Shkodër është arrihet që bë bihet dakort mes qytetarëve për pronat, por nuk ka ndodhur e njëjta gjë në të gjithë vendin. Ndaj shtoi se është përgatitur platforma për këtë gjë. 

Pjesë nga biseda:

Së bashku me mikun tim shqiptar kemi ngritur një biznes për bërjen e verës në Shkodër, tashmë prodhojmë verë nga varieteti lokal i rrushit. Mund t’ju them që jemi të vegjël, por ka qenë një aventurë. Çdo gjë bëhej në kohë. Njoh edhe dia prej probleme që kemi hasur, që është mungesa e dokumentacionit të pronësisë, çfarë prisni, cili është plani sepse mendoj që është element kyç për të huajit

Edi Rama: Ajo që ju keni nuk është diçka e vogël, kam dëgjuar se çfarë bëni dhe produkti juaj është shumë i mirë. Në shtator do të jemi me panairin e verërave në Ballkanin e Hapur. Ju, shqiptarët dhe ai shqiptar që ka qenë shumë i zgjuar që të bëjë partneritet me holandezin është i ftuar. Dua të them dy gjër,a në fushën ku ju punoni, për shkak të një tradite ndryshe, ligji për pront pas komunizmit nuk është zbatuar. Mbështetet në konceptin e shpërndarjes së tokës kundrejt të gjithë njerëzve që ishin anëtarë të partisë komuniste, të beheshin të vetëmjaftueshëm individualisht, ndarja u bazua në një formulë, por në atë pjesë ku ju punoni, njerëzit njohin kufijtë e vjetër, kështu që ata bënë diçka që nuk qe e mundur të bëhej në këtë nivel në të gjithë vendin, mbështetur në kufijtë e vjetër. Trajtimi i kësaj çështjeje është bërë si burrat dhe kanë rënë dakort kështu. Gjithsesi ka nisur procesi i digjitalizimit dhe nëse nuk ka ndodhur ende aty ku jeni, do të bëhet, shpresoj që në vitin 2024, gjithë pronat do të jenë digjitalizuar.

edi rama

Sondazh

Poll

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'