LIVE UPDATES
Politike

"(Hot)spot albanese" - Emisioni investigativ i RAI 3 në misteret e marrëveshjes Meloni-Rama për kampet e refugjatëve

Kryeministria italiane, Giorgia Meloni parashikon të sjellë në Shqipëri 36 mijë emigrantë në vit për 5 vite duke menduar se qeveria e saj është në gjendje të shqyrtojë 3 mijë kërkesa për azil në muaj dhe sipas ‘Report’ optimizmi i qeverisë së saj duhet të përballet me pesimizmin e burokracisë italiane.

22 Prill 2024, 09:43 Nga r.ll
"(Hot)spot albanese" - Emisioni investigativ i RAI 3 në misteret
foto ilustruese

ITALI- Mbrëmjen e së dielës, emisioni investigativ ‘Report’ i RAI 3 ka zbuluar detaje nga kampet e refugjatëve që po ndërtohen në Shqipëri falë marrëveshjes së kryeministres italiane Georgia Meloni dhe kryeministrit shqiptar Edi Rama. 

("Report", programi që bëri histori në fushën e gazetarisë investigative në TV. Sigfrido Ranucci dhe ekipi i Report edhe një herë në rreshtin e parë me hetime dhe njohuri mbi politikën, ekonominë dhe shoqërinë.)

PJESA I

"Marrëveshja Rama-Meloni për emigrantët do t’i kushtojë italianëve rreth 1 miliardë euro për 5 vjet. Politika italiane e ka cilësuar mes të tjerash këtë marrëveshje, si një spot elektoral për kryeministren Meloni në prag të zgjedhjeve europiane.

Marrëveshja mes dy vendeve ka marrë në nëntorin e kaluar edhe bekimin e Presidentes të Komisionit EuropianUrsulavon del Leyen duke e cilësuar si një model i mundshëm për Europën. Më pas kjo u ndoq nga Komisari Europian për Emigracionin që i hapi zyrtarisht rrugën marrëveshjes.

Marrëveshja parashikon që Italia të paguajë ndërtimin e dy kampeve në Shëngjin dhe Gjadër nga zero, pasi atje nuk ekziston asgjë dhe afati i parashikuar për përmbylljen e punimeve është 20 maji i këtij viti ne prag të zgjedhjeve europiane.

Ministri i Brendshëm italian është i ngarkuari me menaxhimin e tenderave për ndërtimet e kampeve dhe ka siguruar që afatet do të respektohen, por stafi i emisionit ‘Report’ ka zbarkuar në Shëngjin për të monitoruar situatën e punimeve, por ajo çfarë kanë gjetur është vetëm fillimi i disa punimeve sporadike.

Ne kantier ‘Report’ ka mësuar diçka që qeveria italiane e kam mbajtur në heshtje që do të thotë kompaninë që ministria italiane ka caktuar për të bërë punimet. Në tabelën informuese në hyrje të zonës së ndërtimit shënohet emri ‘AKKAD’, shoqëri ndërtimi pulieze e drejtuar nga barezi Fabrizio Palmiotti, President i Rrjetit të Ndërtimeve nëPuglia.

Në Gjadër punimet janë edhe më të vonuara kështu afati i përfundimit të punimeve duket se ka rrëshqitur nga maji në nëntor shoqëruar me rritje të kostove fillestare.

Kryeministria italiane, Giorgia Meloni parashikon të sjellë në Shqipëri 36 mijë emigrantë në vit për 5 vite duke menduar se qeveria e saj është në gjendje të shqyrtojë 3 mijë kërkesa për azil në muaj dhe sipas ‘Report’ optimizmi i qeverisë së saj duhet të përballet me pesimizmin e burokracisë italiane.

Për këtë arsye ‘Report’ i është drejtuar specialistëve të ‘NumeroVerde’ që merren me asistencë tëemigranteve për kërkesat për azil dhe sipas eksperiencës së tyre vetëm për të prezantuar kërkesën duhen rreth 3 muaj.

Specialistët sjellin në vëmendje si shembull zyrën e Romës dhe shpjegojnë se ngadalësia e procedurës ka bërë që aktualisht të shqyrtohen kërkesat dhe te zhvillohen audiencat e aplikimeve tëvitit 2022.

Me pak fjalë, sipas tyre, procedurat për shqyrtim të kërkesave për azil si dhe marrja e dokumenteve apo lejes zgjasin rreth dy vite e gjysmë ndërkohë kur Meloni pretendon se do ta kryejë këtë procedurë në vetëm 28 ditë.

Marrëveshja është realizuar për shkak të marrëdhënieve të mira mes dy vendeve, por mbi të gjitha ajo është firmosur veçanërisht për shkak të marrëdhënieve jashtë mase të mira mes Melonit dhe Ramës.

Mes të dyve është instaluar në raport që nuk limitohet në protokollet formale të shteteve siç është parë edhe në Samitin e BE në Moldavi e më pas me pushimet verore të Melonit në Shqipëri në vilën në plazh të kryeministrit Rama. 

giorgia meloni edi rama

Sondazh

Poll

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat