LIVE UPDATES
Politike

HISTORIA/ Si u korruptua agjenti McGonigal që të hetonte Nick Muzin për të dëmtuar PD, roli i dy ndërmjetësve Nezaj-Duçka

Agjenti kishte mbi 20 vite që mbante të njëjtin post në FBI, por vitet e fundit kishte vendosur t’i shfrytëzonte për të mos i shërbyer më drejtësisë, por për të mbushur xhepat. Kjo mjaftonte që Rama të arrinte qëllimin e tij, dëmtimin e Opozitës duke hapur një hetim në FBI për njeriun që qëndronte pas lobimit të PD-së në SHBA, Nicolas (Nick) Muzin.

24 Janar 2023, 20:13 Nga F.M
HISTORIA/ Si u korruptua agjenti McGonigal që të hetonte Nick Muzin
Charles McGonigal

TIRANË- Pas betimit të presidentit Donald Trump, Nicolas Muzin, njohur shkurt si Nick Muzin, veteran i Partisë Republikane, vendosi të fillojë karrierën e tij si lobist. Në vend të kësaj, më 31 mars 2017 u regjistrua në Departamentin amerikan të Drejtësisë si “agjent i huaj”, pra lobist, dhe klienti i tij i parë ishte Partia Demokratike e Shqipërisë, megjithëse çuditërisht për një pagesë sa gjysma e tarifave normale.

Me lobimin e PD-së, gjatë kohës kur partia drejtohej nga kryedemokrati Lulzim Basha, emri i Muzin u bë mjaft popullor në Shqipëri pasi Basha u hetua pasi dyshimet ishin se paratë e dhëna për lobingun kishin dalë nga një kompani ruse. Bëhej fjalë për 500 mijë dollarët që një raport i inteligjencës amerikane doli në konkluzionin se ishin financuar nga Rusia në dobi të Partisë Demokratike duke ndjekur zinxhirin Biniatta Trade LP”- ‘Muzin Capitol Partners’.

Por zhurma e bërë në Shqipëri e kishte epiqendrën në New York, atje në selitë e Byrosë Federale të Hetimit ku kryeministri Edi Rama kishte arritur të ‘fuste’ në dorë një prej agjentëve të lartë të FBI-së.

Bëhet fjalë për mikun e tij të ngushtë me të cilin darkonte e trokiste gotat sa në Tiranë e Neeë York që aktualisht është nën akuzë për korrupsion, Charles McGonigal.

Agjenti kishte mbi 20 vite që mbante të njëjtin post në FBI, por vitet e fundit kishte vendosur t’i shfrytëzonte për të mos i shërbyer më drejtësisë, por për të mbushur xhepat. Kjo mjaftonte që Rama të arrinte qëllimin e tij, dëmtimin e Opozitës duke hapur një hetim në FBI për njeriun që qëndronte pas lobimit të PD-së në SHBA, Nicolas (Nick) Muzin.

Tashmë duheshin ‘mashat’ dhe kryeministri Rama i kishte zgjedhur. Dorian Duçka, një ish-zëvendësministër në vitin 2013 që më pas u bë konsulent privat ka qenë gjithmonë ndërmjetësuesi i takimeve të kreut të qeverisë me të huajt, kujtojmë këtu dhe darkën e organizuar në vitin 2020 ku morën pjesë përveç disa prej biznesmenëve më të fuqishëm të Gjermanisë, edhe Sekretari amerikan i Shtetit në atë kohë, Mike Pompeo dhe shefi i Facebook, Mark Zuckerberg.

I dyti ishte Agron Nezaj, profili i një shqiptari të natyralizuar si amerikan.

Shqiptaro-amerikani që dekada më parë ka punuar për shërbimet inteligjente të Shqipërisë, këtë herë do të shërbente për të kaluar valixhet me dollarë në Neë York. Vila e tij në Neë Jersey dhe një parking shërbyen si pikat e takimit. Me porosi të Ramës, Nezaj takoi tre herë McGonigal dhe i dha tre herë para, dy herë nga 80 mijë dollarë, një herë 65 mijë dollarë.

Në toal, 225 mijë dollarë rushfet për McGonigal, ish-agjentin e FBI-së që të ky i fundit të ndikonte në Byronë Federale të Hetimit. Roli i Duçkës konsistonte në shoqërimin e McGonigal në Shqipëri, financimin e udhëtimeve dhe qëndrimeve të tij në vendin tonë, sigurisht me porosi të kryeministrit, për sa kohë i shërbente këtij të fundit.

arrestohet charles mcgonigal charles mcgonigal edi rama dorian ducka agron nezaj

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha