LIVE UPDATES
Politike

'Hedh topin' tek drejtësia, Rama: Drunjtë e shtrembër tek Policia janë shtuar së fundmi, i nxjerrin 'të pastër' nga Gjykata

Por shtoi se fajin e ka drejtësia që i liron pasi ka mbetur vetëm llumi. Sipas tij, Policia është e detyruar që ta riintegrojë një figurë që ka dalë e pastër nga Gjykata.

7 Shtator 2022, 16:14 Nga k.m.
'Hedh topin' tek drejtësia, Rama: Drunjtë e shtrembër
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka komentuar sistemin e drejtësisë dhe 'pastrimin' e figurave të inkriminuara. Nga Ministria e Brendshme, ku Muhamet Rrumbullaku mori detyrën e tij të re si kryepolic i vendit, Rama e pranoi se "drunjtë e shtrembër" në Polici janë shtuar shumë së fundmi. Por shtoi se fajin e ka drejtësia që i liron pasi ka mbetur vetëm llumi. Sipas tij, Policia është e detyruar që ta riintegrojë një figurë që ka dalë e pastër nga Gjykata.

"Kemi vendosur një raport respekti dhe besimi me Policinë e Shtetit. Ky ështe fakti, ashtu sikundër është fakt që ka drurë të shtrëmbër. Shtrembësia e të cilëve ka rënë në sy sidomos në periudhën e fundit. Ka edhe shumë për të bërë. Pa harruar gjithsesi, se është luftë e përditshme e jona, Policia e Shtetit paguan kusuret e një drejtësie të kalbur dhe të korruptuar. Poshtë aty ku merren vendime të përditshme është e mbytur nga llumi. Sa e sa janë rastet që i numërojnë drejtuesit e Policisë. Janë raste të dhimbshme. Policia ka harxhuar kohë dhe energji. Ka rrezikuar dhe jetën për t'u hedhur hekurat atyre që Gjykatat i kanë rrahur shpatullat. Vrasës, përdhunues. është mirë ta dijnë mirë që edhe ai i paudhi i Himarës nuk duhet të ishte në Policinë e Shteit. AMP e kishte dërguar në Prokurori për t'u ndjekur penalisht për shkelje të ligjit. Një prokuror u shkarkua nga Vettingu, mbylli çështjen, e zbardhi dhe e futi në trupën Policore. Nuk ka ç'bën tjetër përveçse të të hapë derën kur tjetri del si dhunues dhe del i pastër nga njerëzit e ligjit. Këto nuk janë justifikime, janë fakte. Janë skandale që Policia i riuan si pjeaa dërrmuese e popullsisë që jeton me profesionin dhe me pasionin e punës. Ne i vuajmë për kosto të pamerituara. Ne u angazhuam si asnjëherë më para që ky të ishte sezoni turistik më i pastri dhe më i miri. Nga Veliopja në Sarandë, falë ministres së Turizmit kemi një bregdet pa plehra si asnjëherë më parë. Nuk ka dalë në asnjë media ndërkombëtare si një vend i pistë. Të gjithë e kanë vënë re,"-tha Edi Rama.

edi rama rama me rrumbullakun 7 shtator 2022

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!