LIVE UPDATES
Politike

Hackerët kërcënojnë kryeministrin Rama: Do publikojmë e-mailet

Mes emaileve të reklamuara në faqen e hackerave ka një dosje me mesazhet elektronike “të dërguara”, “të përftuara” dhe “të fshira” të kryeministrit Rama.

2 Gusht 2022, 15:27 Nga k.m.
Hackerët kërcënojnë kryeministrin Rama: Do publikojmë
Edi Rama

TIRANË- Grupimi "Homeland Justice” (shqip. “Drejtësia e Atdheut”) ka postuar sërish materiale kërcënuese në faqen e krijuar në internet. Kësaj herë pretendohet se janë futur në postën elektronike të kryeministrit Edi Rama, madje dhe po kërcënojnë kreun e qeverisë shqiptare se do t'i publikojnë të gjitha mesazhet elektronike që ka marrë.

Mes emaileve të reklamuara në faqen e hackerave ka një dosje me mesazhet elektronike “të dërguara”, “të përftuara” dhe “të fshira” të kryeministrit Rama. Por është në dorën e përdoruesëve të faqes së rrjetit për të zgjedhur se kë duan që të shohin më parë. Deri më tani, lidhur me kërcënimin se e-mailet do të publikohen, nuk ka asnjë reagim nga Kryeministria dhe as nga vetë kreu i qeverisë Edi Rama. 

E-maili:


I nderuar Kryeministër i Republikës së Shqipërisë, Z. Edi Rama, Përshëndetje nga Dhaka, Bangladesh Ju lutemi pranoni urimet e mia më të përzemërta për fitoren tuaj dhe mandatin tuaj të tretë në detyrë. Unë e kam ndjekur karrierën tuaj për vite dhe kam qenë i emocionuar kur lexova për fitoren tuaj të fundit politike. Ju gjithmonë më keni bërë përshtypje me vizionin tuaj të qartë dhe aftësinë për të kryer punën kundër opozitës më të frikshme. Ju keni demonstruar përkushtim për një të ardhme më të mirë dhe një nivel të lartë demokracie që shënon një sukses në drejtim të avancimit të proceseve në Shqipëri dhe në rrugëtimin e saj drejt anëtarësimit në BE. Kjo tregon edhe pjekurinë politike të faktorëve politikë në këtë proces demokratik.

I nderuari Kryeministër: Unë e kam dashur gjithmonë Shqipërinë dhe njerëzit e saj. Unë e kam vizituar Shqipërinë shumë herë përpara se të shpërthejë pandemia. Uroj të vij sërish dhe të punoj për zhvillimin e Shqipërisë dhe qytetarëve të saj. Unë besoj se Shqipëria është një vend i mundësive dhe zhvillimit. Unë besoj se Shqipëria mund të jetë qendra dytësore prodhuese për bizneset aziatike, duke mbështetur Konglomeratin e Madh Evropian.

Për ta përmbledhur, unë punoj si ndërlidhës dhe specialist i zhvillimit të biznesit dhe aktualisht organizoj dhe drejtoj një konsorcium sipërmarrësish dhe biznesesh me të njëjtin mendim, të cilët besojnë se sipërmarrjet bashkëpunuese mund të sjellin rezultate pjellore për të rritur dukshmërinë, strategjinë, fitimet dhe rritjen e kompanisë.

Ne kemi një konsorcium të përbërë nga ndërmarrje të vogla, të mesme dhe të mëdha me vite përvojë praktike. Anëtarët tanë të konsorciumit mund të ofrojnë shërbime 360 ​​gradë që lidhen me linjën e biznesit të klientëve. Unë kam vendosur terren në sektorët e mëposhtëm duke mbajtur një bazë të dhënash të kontakteve, duke zgjeruar mundësitë e kontaktit dhe duke mbajtur një marrëdhënie pune.

Unë e përdor lidhjen për të fituar informacion të vlefshëm për industrinë, për të bërë shitje strategjike dhe për të marrë drejtim në zhvillimin e produktit. Për më tepër, unë jam shumë i lidhur me grupe të mëdha biznesi dhe konglomerate në Indi, Kinë dhe Bangladesh.

Sektorët ku punoj:

Fuqia dhe Energjia

Infrastruktura

Uji & Mjedisi

Inxhinieri elektrike

Industritë e Avancuara Agro

Tekstile dhe Veshmbathje

Lëkura & Këpucët

Kujdesi shëndetësor dhe shkenca e kafshëve

Big Data Analytics, Robotics dhe IOT

Zgjidhje 360 ​​gradë për Steel dhe Aleate

Më poshtë janë disa nga aftësitë e mia të theksuara për konsideratën tuaj të mirë të mbështetur nga arritjet aktuale:

Hyrja në treg dhe zhvillimi i biznesit

Ristrukturimi i biznesit

Menaxhimi i Marrëdhënieve

Menaxhimi i projektit

Partneriteti Strategjik dhe Integrimi Social

Zhvillimi i ekipit të ankorimit

Zgjidhje me pakicë

Përfaqësim dhe mbështetje logjistike

Shërbimet e Mbështetjes së Investimeve të Huaja

Inteligjenca konkurruese

Ndeshjet e biznesit

Zgjidhja e qeverisë.

Burimi strategjik dhe menaxhimi i zinxhirit të furnizimit

Shitje dhe marketing të specializuar

Specialist startup

Shpresoj se nuk ju kam mërzitur me detajet e mësipërme. 20 vjet është një kohë e gjatë dhe ekspertiza e mësipërme është ndërtuar duke punuar edhe jashtë orarit. Shpreh besimin tim të plotë në faktin se angazhimi dhe përkushtimi i qeverisë suaj do të çojë përpara proceset demokratike dhe do të ndërmarrë reformat e nevojshme për ta bërë Shqipërinë një tokë mundësish për qytetarët e saj. Shpresoj se do të vazhdoni të punoni për zhvillimin e Shqipërisë. Lidershipi juaj i ka treguar qartë Shqipërisë rrugën e saj drejt Europës. Në fakt, nëse keni nevojë për ndihmë në fushën e mësipërme, unë jam më se i lumtur të jap kohën dhe energjitë e mia. Ju uroj më të mirat në këtë mandat të ri. Mezi pres të dëgjoj nga ju.

Pas sulmit rus në Ukrainë, edhe ekspertët ndërkombëtare po flasin për një rritje të rrezikut të sulmeve kibernetike në Ballkanin Perëndimor dhe Evropë. Pas Shqipërisë që u sulmua me të njëjtat metoda (Ransomëare) me të cilat aktorët keqbërës kanë vepruar gjatë sulmeve të vitit të fundit, mbi domain-et qeveritare e private edhe në Ukrainë, Gjermani, Lituani, Maltë, Hollandë, Belgjikë dhe vende të tjera të rajonit, sulmet kibernetike “shënjestruan" edhe vende të tjera të Evropës, duke hakëruar së fundmi, vetëm pak ditë më parë faqet qeveritare në Itali dhe Belgjikë.

Hackerët kërcënojnë kryeministrin Rama: Do publikojmë

Megjithatë sulmi në Shqipëri paralizoi për disa ditë shërbimet themeltare të qytetarëve, e madje disa ende nuk janë rikuperuar. Deri më tani, hetimet po drejtohen drejt mundësisë së një sulmi kibernetik për të destabilizuar vendin. Ka dyshime se këto sulme vijnë nga jashtë Shqipërisë, nga një vend tjetër por pa u specifikuar se cili është ky shtet jo mik për Shqipërinë. Kryeministri Edi Rama tha dje se dyshohet tek dy vende jomike, por nuk dha detaje të tjera. Të gjitha të dhënat e derimëtanishme të çojnë tek Irani, por ky detaj nuk është i konfirmuar zyrtarisht nga instancat përkatëse. 

edi rama hackerat sulmojne shqiperine

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra