LIVE UPDATES
Politike

Sulmet kibernetike/ Komisioneri për të dhënat personale: Kur unë flisja para 5 vitesh për mbrojtje dukesha si UFO

Deputeti i Partise Demokratike Enkelejd Alibeaj i cili kërkoi të dinte masat që janë marrë për të parandaluar sulmet kibernetike.

4 Nëntor 2022, 13:50 Nga A.B
Sulmet kibernetike/ Komisioneri për të dhënat personale: Kur
Besnik Dervishi

TIRANË- Komisioneri për të Drejtën e Informimit dhe Mbrojtjen e të Dhënave Personale, Besnik Dervishi parashtroi para komisionit të ligjeve shpenzimet e buxhetit të 2022 dhe kërkesat për vitin e ardhshëm. Gjatë fjalës së tij, ai u ndërpre nga deputeti i opozitës, Enkelejd Alibeaj i cili kërkoi të dinte masat që janë marrë për të parandaluar sulmet kibernetike. Dervishi, deklaroi se ka qënë ai që fliste këtu e 5 vite më parë për sulmet, mirëpo sipas tij, dukej si UFO përpara të pranishmëve.

DEBATI:

Enkelejd Alibeaj: Çfarë iniciativash keni marrë për sulmet? A keni buxhet shtesë për t'ia paraqitur qeverisë. Nëse ju do kishit një buxhet shtesë për detyrimin që keni për të mbrojtur të dhënat, do doja të dija se cila është përgjigjia e Qeverisë. U ankuat se nuk keni dot ekspertë. E keni parashtruar kërkesën për pagat e ekspertëve? A ju është paraqitur kërkesa për buxhet shtesë? 

Besnik Dervishi: Ne jemi ata që mbikqyrim të gjithë kontrolluesit, ajo që lidhet me nevojat e zyrës është që të kemi të plotësuar ata që na duhet në buxhet. Sistemet e mbrojtjes së të dhënave kushtojnë. Ne kemi bërë dhe verifikimet që kemi dhënë, po ju them një pjesë e tyre është plotësuar, një pjesë është në proces. Unë nuk e shtrij dorën për kompromis. 

Enkelejd Alibeaj: Unë po pyes, në korrik, gusht, shtator ka pasur sulm kibernetik përditë nga Home Land Justice. Ju a keni nisur një hetim? Ju është dashur një ekspertizë?

Besnik Dervishi: Jemi në proces hetimi, nuk ka nevojë për burime shtesë, janë përballuar. Ju përmënda që sulmet kibernetike. Lajmi shyqyr që bëhet i madh, kur unë flisja para 5 vitesh këtu, dukesha si UFO që flisja për mbrojtjen e të dhënave personale. Prisni rezultatet, unë ju thashë, ne i kemi lënë detyrat qeverisë. Ne kërkojmë mbështetje në numër të personave, kërkojmë 11 persona të tjerë për vitin 2023, ua kam dërguar me shkrim. Po dhe për shtesën e pagës, kemi vendosur një mburojë. Kemi pasur disa diskutime, punonjësit marrin shtesë për natyrë të veçantë pune. Këtu duhet të jetë një nga titullarët e Ministrisë së Financave. Ministria nuk e di se në vitin 2013 institucioni quhet për të drejtën e informimit dhe mbrojtjen e të dhënave personale. Nuk ka më vetëm një kungull në dorë por janë bërë 2. Nëse ka qënë numri i punonjësve 35 sot dy degët bashkë trajtojnë mbi 1 mijë ankesa në vit. 

komisioni i ligjeve enkelejd alibeaj besnik dervishi

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN