LIVE UPDATES
Politike

Endri Fuga kërkon vota për herë të parë, garon për parlamentin e Tiranës/ Kush janë "të besuarit" e Veliajt, mbledh zv.ministrat e qeverisë Rama

Nga pamja e parë duket se të gjithë ata që Rama i ka lënë pa postë kanë kaluar tek Veliaj, por nuk mungojnë as zv.ministrat. Megjithatë ai që bie më së shumti në sy është Endri Fuga. Pasi u tërhoq nga posti i drejtorit të Agjencisë për Media dhe Informim, e lajmëroi se do të fokusohej tek fushata e PS-së, por mesa duket e ka pasur fjalën se do të jetë pjesë e politikës aktive dhe do të kërkojë vota për veten e tij. 

27 Mars 2023, 17:27 Nga k.m.
Endri Fuga kërkon vota për herë të parë, garon për
Foto ilustruese

TIRANË- Erion Veliaj ka zgjedhur 66 personat, me të cilët synon që të fitojë edhe njëherë Bashkinë e Tiranë, ku mbizotërojnë emrat e njohur për publikun, sidomos "ish-at" e qeverisë së kryeministrit Edi Rama. Nga pamja e parë duket se të gjithë ata që Rama i ka lënë pa postë kanë kaluar tek Veliaj, por nuk mungojnë as zv.ministrat. Megjithatë ai që bie më së shumti në sy është Endri Fuga. Pasi u tërhoq nga posti i drejtorit të Agjencisë për Media dhe Informim, e lajmëroi se do të fokusohej tek fushata e PS-së, por mesa duket e ka pasur fjalën se do të jetë pjesë e politikës aktive dhe do të kërkojë vota për veten e tij. 

Por numrin më të madh të kandidatëve e mbajnë zv.ministrat, ndër të përmendim: Romina Kukon, Megi Finon, Enio Civici dhe Bes Kadia. Edhe njëherë do të tentojë të futet në politikë Halit Valteri, ish-deputeti i opozitës së re në Kuvendin e Shqipërisë që pasi ishte pjesë e PD-së, kuptoi që bindjen e tij janë shumë më të majta, e ndërroi krah në vetëm 2 vite politikë. Pasi nuk fitoi mandat në zgjedhjet e 25 prillit, tani do të garojë për Këshillin Bashkiak. Edhe Plarent Ndreca, që nuk u bë dot deputet, do të tentojë sërish. Ndërkohë që nuk mungojnë emrat nga biznesi, arti dhe futbolli. Përmendim këtu: Luan Bregasin, Redi Jupin, Gaz Pajën. Avokati i PS dhe përfaqësuesi në KQZ, Eridian Salianji do gjithashtu një ulëse në Kuvendin e Tiranës. 

Ndërsa rikthehet edhe Sonila Qato, ish-drejtoresha e Autoriteti Rrugor Shqiptar edhe pse është nën hetim nga Struktura e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar për rrugën Kardhiq-Delvinë; po ashtu, as Reme Lala duket se nuk është shumë e kënaqur si Drejtoreshë e Përgjithshme e Shërbimit Social Shtetëror, e do sërish të jetë pjesë e garës. Në fund, nuk mungoi as këtë vit, një nga bashkëpunëtorët me të ngushta të Veliaj, Joleza Koka.

Për socialistët është e njohur si ish-kryetarja e FRESSH, ndërsa për publikun si aktivistja që dëgjonte Babastars dhe ishte zgjuar tek shtëpia e një shoqeje që jetonte në të njëjtin pallat me Saimir Tahirin. 

Me të gjithë të lartpërmendurit, Veliaj do 40 nga 61 ulëse në Këshill, sesa do t'ja arrijë qëllimit do zbulohet më 15 maj. 

erion veliaj tirane

Sondazh

Poll

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit