LIVE UPDATES
Politike

Berisha thirrje SPAK: Të mbrohet Xhixha, nxorri lidhjet me prokurorë e qeveritarë!

Sali Berisha me anë të një postimi në Facebook, shkruan se Xhixha dhe familja e tij duhet të merren menjëherë në mbrojtje, ndërsa ka bërë një paralajmërim edhe për kryeministrin Edi Rama.

22 Maj 2022, 17:57 Nga DOSJA
Berisha thirrje SPAK: Të mbrohet Xhixha, nxorri lidhjet me prokurorë e
Sali Berisha

TIRANË- Ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë një thirrje për Strukturën e Posaçme Anti-Korrupsion dhe Krimit të Organizuar, SPAK, duke kërkuar marrjën në mbrojtje i penduari i drejtësisë Besian Xhixha. Ky i fundit akuzoi vrasësin Nuredin Dumani për lidhje me prokurorë e politikanë, por nuk përmendi emra. Berisha me anë të një postimi në Facebook, shkruan se Xhixha dhe familja e tij duhet të merren menjëherë në mbrojtje, ndërsa ka bërë një paralajmërim edhe për kryeministrin Edi Rama.

“Xhixha faktoi dje se Dumani ka deshmuar vetem vrasjet krimet qe deshiron SPAK i partise dhe jo ato qe deshmojne se banda mizore ishte e qeverise dhe mbijetonte me mbeshtetjen e saj. Une gjithashtu paralajmeroj Edi Ramen se çdo gje qe do te ndodhe me jeten e Besian Xhixhes do te mbahet personalisht pergjegjes,"-shkruan ndër të tjera Berisha.

POSTIMI I PLOTË: 

Golden Bullet, rikoshete mbi narkoqeverine! Te mbrohet jeta dhe familja e Xhixhes. SPAK mbron Dumanin qe u rrefen ato qe duan! SPAK le ne meshire te vrasesve Xhixhen per rrefimin e tij dhe akuzat e tij klamoroze kunder qeverise dje ne sallen e gjyqit. Besian Xhixha deklaroi dje ne sallen e gjyqit ate qe ka denoncuar dhjetra here qytetari dixhital dhe e dine mire i gjithe Elbasani: Lidhjen e Dumanit dhe bandes se Elbasanit me nivelet me te larta te narkoqevereise, SPAK-un e partise, narkodrejtesise dhe narkopolicise!

Rikujtoni ketu vetem prokurorin e Elbasanit, Alfred Shehu i cili per te mbrojtur Taulant Ballen dhe banden e tij genjeu publikisht me dt 25 prill 2021 duke deklaruar se ne makinen e Kel Çamit nuk u gjeten materiale zgjedhore. Ne vend te ndeshkimit ligjor per aktin e tij te manipulimit te provave te vend ngjarjes ku mbeten nje i vrare dhe kater te plagosur prokurori i bandes u ngrit ne detyre ne Skapin e Partise.

Xhixha faktoi dje se Dumani ka deshmuar vetem vrasjet krimet qe deshiron SPAK i partise dhe jo ato qe deshmojne se banda mizore ishte e qeverise dhe mbijetonte me mbeshtetjen e saj.

Xhixha akuzoi Dumanin se po fsheh krimet e tij pasi sipas Xhixhes vrasesi serial Nexhmedin Dumani ka ekzekutuar jo 7 por 12 vete.

Te dashur miq afera Dumani fakton: 1- Boset e krimit te lidhur direkt me qeveritaret narkoshtetin u njoftuan qe te largohen nga vendi. Pikrisht kjo detyroji Ramen te dale ne media fill pas konferences se shtypit Kraja - Nono me qellim qe te mund te fshihte deshtimin e qellimshem te operacionit. 2- Dumani eshte i penduar dhe po flet vetem ato qe deshiron SPAK i Partise. 3- Xhixha nxori lakuriq ne sallen e gjyqit lidhjet e Dumanit me deputete, ministra, Skapiste, narkoprokurore dhe narkopolice. Duke denuar kete parodi, loje me krimin te narkoshtetit, ju bej thirrje mediave dhe Avokatit te Popullit te monitorojne me vemendje te madhe kushtet por edhe kercenimet eventuale per eleminim te Xhixhes, deshmitarit te lidhjeve te Edi Rames, narko ministrave, narkopoliceve, narkoskapistave te tij. Une gjithashtu paralajmeroj Edi Ramen se çdo gje qe do te ndodhe me jeten e Besian Xhixhes do te mbahet personalisht pergjegjes! sb

Dje, Xhixha tha në sallën e gjyqit se Dumani është i lidhur me zyrtarë, ndërsa e akuzoi se kishte lidhje me një prokuror që i ofronte mbrojtje atij dhe familjes së tij.

(k.m/dosja.al)

Sondazh

Poll

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Kontrolle në akset rrugore, arrestohen 21 drejtues mjetesh, pezullohen 78 leje drejtimi

VIDEO- Tentoi të vriste një person, arrestohet 31-vjeçari, Policia: Ka rrezikshmëri të lartë

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin