LIVE UPDATES
Politike

Berisha kritikon Ramën për rikonstruksionin e “Sheshit të Flamurit”: Unë mendoja se dëgjoi Lelin

Sipas Berishës, nëse Rama do të zhvillojë Portin e Vlorës, zgjidhja është të bëj aksionerë qytetarët e Vlorës, se është tokë e tyre.

3 Gusht 2022, 21:57 Nga I.A
Berisha kritikon Ramën për rikonstruksionin e “Sheshit të
Sali Berisha

VLORË- Ish-kryeministri Sali Berisha ka kritikuar rikonstruksionin e Sheshit të Flamurit nw Vlorw. Gjatw njw takimi me qytetarwt, Berisha tha se  rinovimi i asaj vepre publike është projektuar pa ide dhe vizion nga qeveria. Ai theksoi se kryeministri Rama nuk ka pyetur asnjë qytetar vlonjat për sheshin, madje as kryetarin e Bashkisë, Dritan leli duke theksuar se projekti është derivat i problemeve të tij. Sipas Berishës, nëse Rama do të zhvillojë Portin e Vlorës, zgjidhja është të bëj aksionerë qytetarët e Vlorës, se është tokë e tyre.

Fjala e Berishës:

Ju falënderoj për diskutimet, çështjet që shtruat. Në fakt sot në çdo këndvështrim që të shohim këtë vend e këtë komb jemi në rrezik të madh. Tu them se ndofta për herë të parë në tërë ekzistencën tonë renditemi në 10 vendet që braktisen më shumë nga qytetarët e vet në botë, në 220 vende. Jemi në një agresion të paparë kulturor. Ju e ngritët shumë drejtë problem  e trashëgimisë kulturore. Gjithçka këtu ka një kala, Aulona, po të bësh një hetim , një studim, 98 përqind e atyre që vijnë në Vlorë nuk e dinë ekzistencën e saj. Këtu sheshi që ishte simbol i historisë së Vlorës e kombit shqiptar në mënyrën më të pakonceptueshme pa pyetur asnjë qytetar në Vlorë përveç Lelit, që se di a e ke pyetur apo jo, edhe atë e ka në xhep, mendoja mos e kishin problemin për sheshin e Flamurit, por Leli më thanë që s’ka hiç flamur. Ai është një simbol kombëtar për 100 vjetorin erdhën mbi 1 milionë shqiptarë u derdhën në këtë shesh nga e gjithë bota. Ai thoshte ja varrezat, ça do të bëjë ky thashë shesh me varrezat. Shkoi e ndërtoi një urinore në qendër të sheshit. Çfarë është ai ndërtim? Kolona thotë, ça janë këto kolona, ç’funksion kanë ato. Veç problemeve të tij psikike se asnjë nuk e bën atë përveç problemeve të tij psikike.

Po sheshet si i Tiranës si i Vlorës, kanë pasur nevojë për një treg. Treg që të vizitohet nga qytetarët, të thjeshtë dhe normal. Edhe sheshin e Bashkisë,. Edhe ai ishte pjesë e bukur e Vlorës. A ka paradoks më të madh sesa rruga që zbret nga sheshi në skelë. 50 vite më parë u zgjerua në një kohë që Vlora kishte 200 automjete, ky sot vete dhe e ngushton. Si ti mundojë qytetarët më shumë. Ky është një aspekt, por në çdo aspekt që ta marrësh, për këta qytetari është një qenie për t’u mashtruar edhe për t’u bjedhur. Nuk ka ndodhur kurrë që të vërsulet kundër pasurive publike një njeri si ky njeri. Ju thatë porti i Vlorës, nëse ti do bësh ndërtime jepja qytetarëve të Vlorës, bëji aksionerë. Ndaje se është toka, djersa e tyre. Vlora është vendi I vetëm në brigjet shqiptare ku mund të ndërtohet një port gjigand për shkak të ujërave të thella që ka. Po ky problemin e ka sit ë grabisë portin në Durrës, e këtu në Vlorë dhe sit ë grabisë kushëririn e tij Paskalin, se përdor gjithë shtetin për t’ia marrë gjithë pasurinë që ka.

Vjedhja është problemi bashkë me mashtrimin. Tani pyesni turizmin, operatorët, zero ndihmë. Pyesni biznesin e vogël, një taksë shtesë tani për t’i falimentuar. Zgjidhja? Ikni shqiptarë të vijnë nga Bangladeshi se ata nuk votojnë. Në vitet 2005-2013 borxhi u rrit nga 58.2% në 62.4%. por me këtë rritje borxhi u dyfishuan rroga dhe pensione. Jo vetëm kaq po u ndërtuan mbi 11 mijë kilometra rrugë, mbi qindra shkolla, ujësjellës dhe kanalizime. Borxhi është rritur tani nga 62.4% në 107%. Por çfarë është bërë me këtë borxh? Unë ju garantoj se nëse kjo qeveri do mënonte shiko se për këta qytetarë punoj, mund të rriste tre herë po të donte rrogat dhe pensionet me këtë borxh. Kështu çdo shqiptar do të kishte një rrogë mesatare 1500 euro. Por sa është rroga sot. 30% më e ulët se në 2013 sepse çmimet janë 80%-90% më të larta. Ajo qeverisja e imja kishte shumë defekte por shpresën ja u ringjalli shqiptarëve dhe nga viti 2007 deri në 2014 popullata u rrit në mënyrë progresive. Dhe kjo ndodhi pa një politikë specifike demografike. Ne kur të vijmë në pushtet do kemi një politikë demografike.

sali berisha

Sondazh

Poll

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal

Do jetë i pranishëm në protestën për vdekjen e 7-vjeçares? Meta: Varet nga axhenda ime

'Shteti ka rënë'/ Meta: Koha e mjekimit për Ramën po vjen, jemi në gjendje emergjence

Tragjedia në Himarë 'harrohet' nga drejtuesit e skafeve, në Sarandë qarkullojnë shumë pranë fëmijëve

Vrau të miturën në breg të detit, Policia Kufitare heq skafin nga vendngjarja

Ç'duhet të ndodhë që të vihet mësim? Disa orë pas tragjedisë, skafet lëvizin lirshëm në Himarë

"O Tani, jam unë, nuk doja"/ Momenti pas vrasjes së fëmijës, Tase mbi gomone, i kërkojnë llogari

'Plumbin do hash'/ MOMENTI kur ish-komisari i Himarës shikon fëmijën e vdekur, njerëzit: Vriteni!

Fëmija përplaset nga skafi në Himarë, i mituri merret nga ambulanca, policia rrethon zonën

Ndërtuan pa leje një mol dhe hodhën inerte në det, arrestohen 3 persona në Vlorë

Vrau partneren në Elbasan, Mici në gjyq: Nuk e mbaj mend ditëlindjen, s’kam lekë për avokat

Gara për projektin Milot-Fier, Rama: Akuzat se kompania ishte paracaktuar një vrimë në ujë

Rama: Do transformojë ekonominë dhe turizmin, afron ndjeshëm jugun me veriun e vendit