LIVE UPDATES
Politike

VD-“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë, kriminelë të lidhur me klanin Xhafa

Sipas Berishës, çështja 'Babale' është montuar kundër Salianjit duke sajuar edhe dëshmitarë.

4 Korrik 2022, 11:29 Nga F.M
VD-“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë
Sali Berisha

TIRANË- Kryedemokrati Sali Berisha ka kërkuar që për dosjen Babale të ndiqen penalisht gjyqtarët Artan Gjermeni, Petra Sadushi, ish-kryepolici Ardi Veliu, ish-kryepolici i Fierit dhe agjentë të SHISH. Në një deklaratë përmediat, vetëm pak orë para se deputeti Ervin Salianji pritet të paraqitet në Gjykatën e Apelit, Berisha kërkoi që të ndëshkohen ata që sipas tij kanë sajuar këto dosje. Sipas Berishës, çështja 'Babale' është montuar kundër Salianjit duke sajuar edhe dëshmitarë.

"Janë të implikuar punonjësit e Shërbimit Informative Kombëtar, që njësoj si të ishin agjentë të regjimit të Enver Hoxhës, sapo morën vesh që bëhej fjalë për Geron Xhafën deklaruar se zëri ishte i Agron Hysenit, por laboratori e hodhi poshtë. Montimi i procesit ndaj Salianjit dhe Jetimir Olldashi nisi me dëshmitarin e futur. Por cili ishte gjyqtari? Artan Gjermeni, një kriminel, super super kriminel, i implikuar në trafikun e shqiptarëve drejt SHBA-ve, anëtari i bandës së Lushnjes. Të paktën janë tre denoncime për Gjermenin dhe duhet të vuajë vite burg. Akuzohet se ka përcjellë dhe shitur njerëz kundrejt 10 mijë dollarëve. Ka marrë mijëra e miëjra euro për lirimin e të burgosurve nga burgu i Peqinit. Ky gjykatës i markës mafioze arrin të dënojë deputetin dhe gazetarin. Procesi nuk ndalet, hakmarrja e mafies shtetërore është e verbër. Sot në gjykatën e Apelit, Esra Sadushi, burri i të cilës është lidhur kokë e këmbë dhe klanin Xhafa. Ka hedhur shortin Sadushi. Jo ka marrë përsipër të çojë më tej veprën kriminale. Të dashur qytetarë, reforma ka prdhuar një specie gjykatësisht që nuk ngurrojnë të deformojnë ligjin, si Artan Gjermeni, Blerina Muça e Petra Sadushi. Jam këtu për të kërkuar ndjekjen penale të Ardi Veliut, të kryepolicit të Fieit, të oficerëve të SHISH, Artan Gjermenit, Petra Sadushit, Blerina Muçit,"- tha Berisha. 

Ditën e sotme në orën 14:00, pritet që të zhvillohet seanca gjyqësore ndaj deputetit të Partisë Demokratike Ervin Salianji dhe gazetarit Jetmir Olldashi në Gjykatën e Apelit në Tiranë. Bëhet fjalë për dosjen “Babale”, që është rikthyer në Apel pas tre vitesh. Salianji është dënuar nga Gjykata e Tiranës me 1 vit burg, por këtë dënim ai dhe Kryesia e Partisë Demokratike e konsiderojnë politik. Apeli do të vendosë nëse do të lërë në fuqi vendimin e shkallës së parë, do ta shpallë të pafajshëm apo do të japë një tjetër vendim alternativ.

sali berisha ervin salianji dosja babale

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN