LIVE UPDATES
Politike

A po e dëmton Albin Kurti Kosovën? Ministri Hasani: Nuk mund të përgjigjem pa vendosur kontakte, qëndrimi i Ukrainës do ndryshoj

Hasani tha se koha dhe puna do të krijojë ambientin e përshtatshëm që gjërat të avancojnë sa më mirë.

19 Shtator 2023, 21:08 Nga I.A
A po e dëmton Albin Kurti Kosovën? Ministri Hasani: Nuk mund të
Igli Hasani

SHBA- Ministri i Jashtëm Igli Hasani thotë se retorika politike mes Kosovës dhe Ukrainës për njohen si shtet ka ndryshim në raport me disa vite më parë. Në një intervisë për emisionin 'Real Story' në AbcNews, Hasani tha se koha dhe puna do të krijojë ambientin e përshtatshëm që gjërat të avancojnë sa më mirë.

Është një ritëm i caktuar që të gjithë njerëzit duhet ta kuptojnë se gjërat nuk ndodhin brenda natës. Mos harrojmë ku ka qenë Ukraina para 10 viteve, mos harrojmë qëndrimet politike që ka mbajtur në raport me Kosovën para 2014, dhe shikoni që retorika politike në Kiev ka ndryshim të madh. Koha dhe puna do të krijojë ambientin e përshtatshëm që gjërat të avancojnë sa më mirë. Gjërat lëvizin me ditë, me shpejtësi. Qëllimi ynë kryesor është mbi të gjitha njohja e Kosovës nga sa më shumë vende," tha ai.

Ndër të tjera Hasani komentoi edhe deklaratat që Rusia apo Serbia kanë bërë më herë për të risjellë në OKB çështjen e Kosovës.

Kosova nuk ka mburojë më të madhe se Shqipëria dhe për këtë ne jemi të gjithë të qartë dhe të gatshëm, që këtë mburojë dhe mbështetje ta vendosim atje ku duhet”, shtoi Hasani.

Hasani nuk komentoi zhvillimet e fundit në Kosovë, apo deklaratat e kryeministrit Albin Kurti ndaj zyrtarëve të BE, duke theksuar se më parë do të vendosë kontakte me ta.

Më lejo Sokol, mos t’i përgjigjem diplomacisë së mikrofonit, para se të vendos kontakte me miqtë dhe vëllezërit tanë në Prishtinë. Jam te faza që do takohem me ta dhe do vijoj të përsëris qëndrimet e qeverisë shqiptare për çështje të caktuara, por është mirë që miq dhe vëllezërit në Prishtinë t’i marrin këto mesazhe drejpërdrejtë nga unë,” tha ai.

igli hasani

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni